Які фактори викликають розвиток пітниці у дорослому віці і як вона проявляється, розповів лікар-дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов.
Пітниця – це дерматологічне захворювання, яке проявляється шкірними висипаннями. Вони виникають через порушення потовиділення, терморегуляції або захисних функцій верхнього шару шкіри. Багато хто вважає пітницю виключно дитячою хворобою, але вона нерідко вражає і дорослих, особливо у спеку при високій вологості. В окремій групі ризику – пацієнти з ендокринними порушеннями, лежачі хворі. Але є і хороша новина: висип при пітниці незаразний.
Пітниця може з’явитися на будь-якій ділянці тіла, але частіше подразненню піддаються зони, щільно закриті одягом: пахви, пахова зона, внутрішній бік стегон, у жінок – шкіра під грудьми. У разі вираженої пітливості патологічні висипання виникають на обличчі, шиї та волосистій частині голови, а також на згинах ліктів і під колінами.
Основна причина пітниці – закупорка проток потових залоз, через що піт не виходить назовні, а затримується під шкірою, викликаючи появу висипань. При цьому збій у роботі потових залоз можуть спровокувати різні фактори: перегрів організму, вживання алкоголю, інтенсивне фізичне навантаження, прийом деяких ліків, використання антиперспірантів і косметичних засобів, носіння одягу та взуття із синтетичних матеріалів, недостатня особиста гігієна.
До внутрішніх причин, що спричиняють розвиток пітниці, належать кардіологічні захворювання, проблеми зі щитовидкою, цукровий діабет, ожиріння, а також тривале підвищення температури тіла, яке супроводжує інфекційні захворювання.
Виділяють чотири види пітниці залежно від глибини закупорки потових проток і характеру висипу: кристалічну, червону, папульозну та апокринну.
У цілому загальне самопочуття людини за неускладнених форм пітниці залишається задовільним.
Діагноз «пітниця» зазвичай ставиться сімейним лікарем або дерматологом на підставі характерних симптомів. Додаткові методи діагностики потрібні лише у складних випадках. Також важливо відрізнити пітницю від алергії, грибкових уражень шкіри, герпетичних та вірусних висипань.
Неускладнені форми пітниці не потребують специфічного лікування. Достатньо усунути провокуючі фактори, що викликають підвищену пітливість ( у спеку частіше приймати душ, провітрювати приміщення, носити легкий одяг та взуття тощо).
Якщо ж висипання великі і супроводжуються свербінням, застосовуються антигістамінні препарати, загоювальні засоби з пантенолом і цинком, дитячі присипки. У разі розвитку бактеріальних ускладнень призначаються мазі з антибіотиками.
Якщо не перемогти пітницю на ранньому етапі, можливим є розвиток:
Ірина Кадченко
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…