Препарати бузини чорної широко використовуються як у науковій, так і в народній медицині.
Настій квіток рекомендується науковою медициною як потогінний засіб при запаленні дихальних шляхів, грипі, бронхіті, ларингіті, захворюваннях нирок та сечового міхура, при невралгії.
Завдяки сечогінним властивостям препарати чорної бузини є ефективними при хронічній нирковій недостатності. У гінекології настій квіток використовують внутрішньо і для спринцювання та ванночок.
Квітки бузини входять до складу потогінних, пом’якшувальних та послаблюючих зборів, а також у збори для спринцювання та клізмочок.
Нарівні з квітками в народній медицині використовують коріння, кору, листя та ягоди рослини. Так, настій квіток і листя або відвар кори вживають при захворюваннях дихальних шляхів, запорі, геморої, як жовчогінний засіб, при подагрі, артриті, анемії, ожирінні, хронічних хворобах шкіри (зокрема, при псоріазі). Відвари коренів і кори використовують і при діабеті, хворобах нирок і набряках. Свіжі ягоди вживають при ревматизмі та невралгіях. З сушених ягід готують киселі, які використовують як проносний засіб.
Настій сушених ягід сприяє спорожненню кишечника, покращує жовчовиділення, посилює діурез. Настої та відвари бузини використовують і у вигляді полоскань та примочок при ангіні, запаленні порожнини рота й горла, при хворобах вух і очей, подагрі, утворенні гемороїдальних вузлів. Ванни з відвару коренів та квіток вважаються ефективним засобом при ревматоїдному і подагричному поліартриті.
Внутрішньо – настій квіток або листя (1 столова ложка на 200 мл окропу) п’ють теплим по половині – третині склянки 2-3 рази на день; відвар кори або коріння (10 г сухої подрібненої сировини на 200 мл окропу) по столовій ложці 3 рази на день або один раз на ніч як проносний засіб; настій сушених плодів (столова ложка сировини на 200 мл окропу) по чверті склянки 3-4 рази на день.
Зовнішньо – настій квіток (30 г квіток заливають 500 мл окропу, настоюють 20 хв.) для спринцювання, ванн і мікроклізм.
Квітки бузини чорної збирають під час цвітіння, зрізуючи всі суцвіття. Сушать під навісом з доброю вентиляцією (при повільному сушінні вінчики квіток буріють) або в сушарці при температурі 40°С. Після висихання квітку відокремлюють від щитків. Кору знімають навесні, плоди – у період повної стиглості. Сушать у печах або сушарках при температурі 60-65°С. Листя заготовляють під час цвітіння рослини. Спочатку їх пров’ялюють на сонці, а потім досушують у тіні. Корені копають після дозрівання плодів. Їх миють, розрізають на шматки і сушать на сонці або у протоплених приміщеннях.
При варикозі приготуйте настоянку з горіхів. Зелені (молочні) волоські горіхи залити в посудині оливковою олією так, щоб складені горіхи повністю вкрилися олією. Настояти на сонці 40 днів. Змащувати настоянкою хворі місця, доки скінчиться засіб.
З книги Віктора Чернишова «Шлях до довголіття»
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.