Минулого року, напередодні Дня журналіста, який ми відзначаємо шостого червня, ми розповідали про їхні фронтові будні у перші дні війни. І ось минув рівно рік. Що змінилося за цей час?
Андрій пішов у військкомат наступного дня після ракетного удару по Одесі. Більше року воює. Був поранений. Нагороджений «Сталевим хрестом» від головнокомандувача Валерія Залужного і медаллю «За поранення» від міністра оборони Олексія Резнікова. Впевнений, що Україна поверне Донбас і Крим.
За рік війни зненавидів армійську бюрократію. Але почуття гумору не втратив.
– В армії я не бачу кінця і краю паперової бюрократії. Ми ведемо одночасно кілька паперових журналів, які дублюють одне одного. І ці журнали ніхто, крім перевіряльників, не читає. Якщо жартома написати, що наш взвод з’їв за обідом попереднього перевіряльника зі штабу, то командира, швидше за все, похвалять за «бездоганне ведення документації», – іронізує Андрій. – Адже головне, щоб журнал був заповнений.
Водночас два роки тому в Україні почав працювати «режим без паперів». За задумом авторів цієї реформи, ми поступово мусимо перейти на електронний документообіг. Чиновники не вимагатимуть у громадян довідок і папірців, а зобов’язані самі, за власними каналами, запитувати документи, яких бракує. Звичайно, звучить трохи фантастично, але принаймні передбачає можливість розвитку.
А от армійської бюрократії, судячи з усього, це не стосується.
Сьогодні, за словами Андрія, на будь-яку дію треба писати рапорт зі словами «прошу вашого клопотання перед вищим командуванням». Потім цей рапорт піде ланцюжком командирів вгору і обов’язково повернеться, але вже з коментарем, що він написаний неправильно і треба переписати.
А ще ці нескінченні розслідування! Загубили в бою аптечку або ріжок від автомата? Ваша форма згоріла? Ваш бронежилет зрізали під час евакуації? Готуйтеся до паперового розслідування. І поки воно не закінчиться, ви не отримаєте нового інвентарю замість втраченого, – розповідає Андрій. – Як змінити цю ситуацію, я не знаю. Ми навчилися гідно воювати, отже зможемо згодом здолати армійську бюрократію. У нас талановиті програмісти і військові аналітики. Вони обов’язково розроблять надійну систему для швидкого ухвалення рішень і ведення документації. Країни НАТО нам заздритимуть. А поки що ми маємо те, що маємо.
Літературний редактор і перекладач Федір вирушив до військкомату відразу ж після початку повномасштабної війни – 25 лютого. Незважаючи на те, що виповнилося йому на той час 58 років.
Спочатку ані до ЗСУ, ані до тероборони його не брали. Але Федір своїх наполегливих спроб не припиняв. І все ж таки став добровольцем.
Служить вже понад рік. Щоправда, на фронт – на відміну від більшості своїх товаришів по службі першого періоду – не потрапив.
– Як колись у жартівливій формі сформулював офіцер-кадровик: «Якщо я тебе сьогодні відправлю на фронт, мене завтра розстріляють», – згадує Федір. – Наскільки знаю, мій вік беруть лише за наявності дефіцитної спеціальності. У мене такої немає. Тож залишився в тилу. Як нам сказали, і тут вистачає роботи, і її теж мусить хтось робити.
Водночас навчання в його частині відбуваються регулярно. І поняття про тактику сучасного бою є у кожного тилового бійця – на випадок потреби.
«Великих» нагород, розповідає Федір, у нього немає. Є грамота від командира за сумлінну службу – обіцяє показати її після перемоги. І особливо наголошує на доброзичливих, людяних стосунках між товаришами по службі.
– Більшість моїх товаришів по службі набагато молодші за мене. І я помітив, що вони намагаються по можливості мене «розвантажити» – щоб довше поспав, більше відпочив, – не приховує Федір. – Я, звичайно, намагаюся цим не зловживати і зі свого боку нікого не підводити. Ну і загалом відносини між людьми якісь споріднені.
За рік йому виповниться 60 років.
“Якщо не звільнять примусово – зараз з цим начебто не так суворо, як спочатку – можливо, залишуся в армії до кінця війни, – ділиться Федір. – Якщо будуть ще сили, зрозуміло”.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…