Мистецтво оформлення книг стало активно розвиватися в ранньохристиянські часи, коли з’явилися тексти, вважалися божественними, і, відповідно, вимагали відносини. Поступово книга перестала вважатися простою фіксацією звучання речі і перетворилася в самостійний твір мистецтва. Це відношення поширилося і на світські книги.
І тоді же з’явилася буквиця як обов’язкова частина книжкового декору. разючої ажурно-філігранної тонкості. ?Буквиці могли зображуватися і в вигляді ?людей або тварин, переплетених з геометричними ?узорами.
В релігійних книгах буквиці ?прикрашалися ?кольоровими ?ілюстраціями ?на ?біблейські ?теми. Але далеко не завжди оформлення буквиць безпосередньо з вмістом і призначенням тексту. суперечило. Наприклад, буквиці в християнських книгах містять зображення, явно маючі язичницьке походження. Символічна мова старинних буквиць дуже складна і у багатьом до сих пор не розшифрований.
Буквиця – не просто декоративний елемент. Вона грає особливу роль. якої ?повсякденне життя переривається і виникає інше життя, інший світ – той, про якому розповідає текст. Це точка, в якій перетинаються таємниця природи (рослинний орнамент), таємниця людських почуттів і пристрастей (їх зображені і тварини люди) ) – і таємниця слова, таємниця перетворення людини і світу під діянням слова. ?
У Київській Русі буквиці з’явилися імовірно в X столітті (більше старі книги не збереглися) під впливом візантійського искусства. В 988 року київський князь Володимир Святославович одружився на візантійській церівні Анне. Разом з ней привезли церковну начинок і богослужбові книги. То, що відбулося тоді ж хрещення слов’ян визначило не тільки то, яка література отримає поширення Русі, но і то, за яким зразками рукопису будуть прикрашатимуться.
Вже найдавніші із збереглися давніх книг - Остромірово Євангеліє (1056-1057) і Виборник Святослава (1073) -ют в в манері оформлення книг. граничної умовності. сміливі поєднання яскравих кольорів писец - золописець - обводив контур буквиці чорнилами із твореного золота, додаючи їм вигляд дорогоцінного прикраси.
У XII-XIII віках оформився своєрідний звірячий стиль слов’янських буквиць, імовірно пов’язаний с подібними буквицями у кельтів. Цей стиль назван «тератологічним» (від грецького слова «чудовисько») Але давньоруські «чудовища» на буквицях, на відміну від кельтських, більше спокійні і добродушні.
Буквиці оттонівського стилю, отримані своє назва від династії Оттонов, що керувала у східній частині володінь Каролінгів, на території сучасної Німеччини, з 919 по 1024 год. Оттони надавали щедре заступництво різним видам мистецтва, дяку чому розвивалось і процвітало мистецтво прикраси рукописів. Буквиці, як правило, були великими, з базою позолотою і характерними для цього періоду узорами з переліток якими зафарбовувалися яскравими квітами.
Книгодрукування в Європі з’явилося в XV - XVI віках. поступово вони в багатьох багатьом книгах також стали друкованими. Іноді їх потім розмальовували вручну. Спрощувати їх ніхто і не думав. Буквица як і раніше залишалася мистецтвам. Але тепер вона стала мистецтвом не тільки художників, але і майстрів, робителів штемпи: різьбярів по дереву і граверів на міді. На гравіювання однієї складної Буквиці на металі відходило до кількох місяців місяців.
Ось буквиці, які друкував в своїх виданнях Іван Федоров в 1570 році.
У Івана Федорова був сподвижник Петр Мстиславець, який створив свій власний стиль буквиц – тонкий, лаконічний і в то же час вишуканий. Каліграфічна невимушеність цьих буквиць дозволяє забути, що вони вишли з-під друкованого пресу.
Один із учнів Івана Федорова – Анісім Радишевський – перетворив буквиці на справжні шедеври. Його тонку, мереживну манеру рослинного малюнка, дрібність і детальність, доведені до ювелірного, майже мікроскопічного візерунку, неможливо зплутати ні з чиєю іншою.
Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…
Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…
Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…