Статті

Пенсії, доплати, ліки: що і для кого зміниться найближчим часом

Пенсію перерахують з квітня. А коли виплатять?

З 1 квітня заплановано традиційний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Право на такий перерахунок мають ті, хто на 1 березня поточного року після призначення (попереднього перерахунку) пенсії набули не менше ніж 24 місяці страхового стажу. Це передбачено частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам здійснюється автоматично і на умовах, які є вигіднішими:

  • лише з урахуванням стажу;
  • з урахуванням стажу та заробітної плати, якщо це є доцільним.

Перерахунок пенсії цього року зроблять для 600 тисяч працюючих пенсіонерів – після надходження даних про страховий стаж і заробітну плату до реєстру застрахованих осіб.

Нагадаємо, що останні два роки цей перерахунок робили у червні, а потім виплачували різницю за квітень та травень. Затримка пов’язана з тим, що звітність про страхові внески, згідно зі змінами, стали подавати не щомісяця, а щокварталу. Тобто у березні Пенсійний фонд ще не має усі дані про стаж людини, тому зробити виплати з квітня неможливо.

Пенсіонери в окупації без пенсій не залишаться

За чинним законодавством, пенсія за віком та інвалідністю призначається з дня, що настає після дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності, якщо звернення по виплати відбулося протягом трьох місяців. Але люди, які зараз перебувають в окупації, не можуть вчасно подати документи до Пенсійного фонду.

У зв’язку з цим було ухвалено закон, який спростив оформлення пенсій для тих, хто мешкає на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії.

Тимчасово, на період дії воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення (скасування), таким людям пенсію призначатимуть незалежно від терміну звернення:

  • за віком – від дня, що настає після дня досягнення пенсійного віку;
  • за інвалідністю – з дня встановлення інвалідності;
  • за втратою годувальника – від дня, що настає після дня смерті годувальника;
  • за вислугу років – від дня, що настає після дня звільнення з роботи, що дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Які ліки продадуть лише за рецептом?

Минулого року Міністерство охорони здоров’я України взялося за контрольований продаж рецептурних ліків. Рецептурні ліки – це препарати, які можна приймати виключно за призначенням лікаря. З серпня 2022 року лікарі почали виписувати електронні рецепти (е-рецепти) на антибіотики, з листопада – на наркотичні, психотропні засоби.

З 1 квітня 2023 року е-рецепт вводиться на всі рецептурні ліки, які пацієнти купують власним коштом.

  • У перехідний період (термін його завершення поки що не названо) пацієнт зможе обирати: отримувати паперовий рецепт на рецептурному бланку або е-рецепт з відправкою йому смс-повідомлення на мобільний телефон. Але якщо є технічна можливість, лікар мусить запропонувати пацієнтові виписати електронний рецепт.
  • Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної, приватної клініки або лікар-ФОП (фізособа-підприємець).
  • Отримати е-рецепт можна незалежно від того, є декларація із сімейним лікарем чи ні, проте пацієнт обов’язково має бути зареєстрований в електронній системі здоров’я.

Безумовно, при відключенні електроенергії, відсутності зв’язку або можливих неполадках у роботі електронної системи лікар може видати рецепт на паперовому бланку.

До рецептурних, крім антибіотиків, належать також протисудомні засоби, гормональні ліки, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих захворювань. Нагадаємо, деякі рецептурні ліки можна отримати безкоштовно або з доплатою за програмою «Доступні ліки», про що лікар зобов’язаний поінформувати пацієнта.
Увага! У районах, наближених до лінії фронту, ліки можна придбати без рецепта.

Коли чекати на виплати ветеранам Другої світової?

Щороку до 5 травня ветеранам Другої світової війни, жертвам нацистських переслідувань та воїнам-інтернаціоналістам виплачували одноразову грошову допомогу. З цього року термін виплат зміниться – його перенесли з 5 травня на 24 серпня. Верховна Рада підтримала законопроект про виплату грошової винагороди ветеранам війни до Дня Незалежності України і надала право Кабінету Міністрів встановлювати розміри та порядок здійснення такої виплати.

Очікувати на збільшення сум допомоги цього року не слід. Швидше за все, вони залишаться на рівні 2022 року. Про це, зокрема, йдеться у законопроекті «Деякі питання виплати у 2023 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».

Нагадаємо, що у 2022-му виплати становили:

  • · особам з інвалідністю внаслідок війни і колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концтаборів:

І група – 4421 грн.;

ІІ група – 3906 грн.;

III група – 3391 грн.;

  • · учасникам бойових дій і колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концтаборів – 1491 грн.;
  • · особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 4421 грн.;
  • · членам сімей загиблих (померлих) ветеранів – 966 грн.;
  • · учасникам війни і колишнім в’язням концтаборів – 612 грн.

Грошова допомога постраждалим на роботі

Ще один важливий документ було схвалено. Він стосується держслужбовців, комунальників, медпрацівників, водіїв, залізничників, які постраждали через військову агресію під час виконання своїх професійних обов’язків.

У разі встановлення інвалідності зазначені особи зможуть отримати одноразові виплати у розмірі від 200 тисяч до 800 тисяч гривень (залежно від групи). При втраті працездатності без встановлення інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми), виплата становитиме 100 тисяч гривень. Родичі загиблих працівників матимуть змогу отримати 1 мільйон гривень. Порядок призначення і виплати такої допомоги має ухвалити Кабмін.

 Читайте також:

Новое на сайте

  • Новини

У популярній мережі супермаркетів роздають безкоштовні сертифікати на продукти: як отримати

Хто може отримати продукти у відомій мережі супермаркетів безкоштовно і що для цього потрібно.

07/05/2024 09:52
  • Новини

Російські війська особливо активізувалися на одному з напрямків: подробиці від Генштабу на 7 травня

Російські війська продовжують стримувати ворога на найгарячіших ділянках фронту. Українські воїни активними діями завдають окупаційним…

07/05/2024 08:31
  • Новини

Не всі українці зможуть вийти на пенсію після досягнення 60 років

Чому не всі мають право на вихід на пенсію після дослідження пенсійного віку та на…

07/05/2024 07:50
  • Новини

Свята та народні прикмети 7 травня – що не можна робити у Світлий вівторок та чому потрібно відчинити вікна

7 травня в Україні відзначають Всесвітній день боротьби із астмою. Вшановують пам'ять мученика Акакія та…

07/05/2024 06:30
  • Новини

Ніжне та розсипчасте печиво «Трюфель» на яєчних жовтках – незаслужено забутий рецепт

Є страви, які родом з дитинства, їх готували наші мами, бабусі, але зараз ці рецепти…

07/05/2024 05:26
  • Статті

Ефективне видалення відходів: вибір та ціни на насоси для септиків та вигрібних ям

Якщо ви є власником ферми або мешкаєте у приватному будинку, правильне видалення відходів є важливою…

06/05/2024 23:23