Статті

Боротьба проти раку: як війна вплинула на лікування онкології в Україні?

В Україні з 24 лютого 2022 року боротися з онкологією стало набагато складніше. Постійний стрес, відсутність необхідних препаратів та неможливість потрапити до лікаря через бойові дії – все це так чи інакше вплинуло на лікування раку в Україні. «Одеське життя» з’ясувало, як змінилася боротьба проти цієї хвороби в умовах війни.

Чи є ліки проти раку в Україні?

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україні почалися перебої з постачанням багатьох ліків. Це торкнулося й медикаментів для онкохворих. Коштовні препарати для лікування раку зараз купити в нашій країні досить складно. Одесит Юрій Онферов 4 роки бореться з лімфомою й зараз перебуває на фінальній стадії лікування, проте закордонний препарат, необхідний для його терапії, чоловік чекав майже півтора місяця.

«Мені залишилося пройти лише два сеанси хімієтерапії, але купити препарати для мого лікування після початку війни стало важко. Мої основні ліки, «Рексетин», я востаннє чекав півтора місяця. Я мав пройти хімієтерапію ще у грудні, але довелося цю процедуру відкласти. У результаті я знайшов один препарат, і то індійський, хоча раніше купував австрійські або швейцарські ліки – вони одні з найдорожчих. Але їх в Україні зараз взагалі не знайти», – каже Юрій Онферов.

За словами клінічного лікаря-онколога медичного дому ODREX Марини Бєлоцерковської, ще до війни в Україні почали відкривати безоплатні програми із забезпечення онкохворих на дорогі препарати проти раку. Але після російського вторгнення держпідтримка в цьому напрямку швидко зникла.

«До 24 лютого 2022 року регіони України вже почали отримувати якусь кількість дорогих препаратів для проведення таргетної та імунної терапії, але ця держпрограма не набула свого розвитку через військові дії. Зараз пацієнти, яким потрібне таке коштовне лікування, змушені їхати за кордон, де можуть отримати його безкоштовно», – каже Марина Бєлоцерковська.

Як українці лікують рак за кордоном?

Після 24 лютого багато онкохворих поїхали на Захід та отримали можливість лікувати рак безкоштовно. Але, попри цю незаперечну перевагу, у ряді випадків українці почали стикатися із проблемами. За словами онколога Марини Білоцерківської, деякі її пацієнти зрозуміли, що європейська медицина була сильно переоцінена. Одним із найскладніших завдань за кордоном виявилося потрапити на первинний прийом до лікаря, оскільки в західних клініках поспішати не люблять. Щобільше, у деяких країнах онкологи пропонували пацієнтам менш сучасні протоколи лікування, ніж в Україні.

«Ми самі не очікували, що все так по-різному у Європі. Все залежить від того, в яку країну та в яку саме клініку потрапляє онкохворий. Декілька моїх пацієнтів поїхали до скандинавських країн і там їм призначили лікування, яке ми вважаємо не зовсім прогресивним, скажімо так. І навпаки, у Німеччині, Італії чи Польщі таких непорозумінь у моїх пацієнтів не виникало. Можливо, у Скандинавії проблеми пов’язані не з конкретною країною, а з локальними клініками. Мені важко сказати напевно», – пояснює онколог Марина Бєлоцерковська.

Тим часом західні онкологи дуже часто схвалювали протоколи лікування, які пацієнтам радили в Україні.

«Це, звичайно, унікальна ситуація, коли іноземні лікарі самі рекомендують отримати протоколи лікування в українських клініках і вже з ними поїхати за кордон. Наразі наші пацієнти нерідко проводять з нами дистанційні консультації, і західні лікарі потім користуються нашими рекомендаціями. Найчастіше пацієнти чують від лікарів: «О, в Україні вас лікували вірно». Тобто нам довіряють як професіоналам», – каже Марина Бєлоцерковська.

Як стрес впливає на онкологію?

У 2021 році на обліку в українських медустановах стояло понад один мільйон онкохворих. У 2022-му вести статистику хворих на рак стало набагато складніше: через повномасштабне вторгнення багато пацієнтів виїхали з країни, а деякі, на жаль, тепер просто не мають можливості звернутися до свого лікаря. І все ж прогнози експертів невтішні: кількість людей з онкопатологіями під час війни та після перемоги України ризикує збільшитися. Причиною цього може статися стрес. Вплив стресу на розвиток раку клінічно не доведено, однак деякі пацієнти бачать зв’язок між загостренням свого захворювання та військовими діями.

«У мене була пацієнтка, яка приїхала до Одеси із зони активних бойових дій. Це був чи то Херсон, чи то Харків, на жаль, точно зараз не згадаю. До війни жінка тривалий час перебувала в ремісії й почувалася добре, але після 24 лютого у неї стався рецидив. Пацієнтка чітко пов’язала загострення онкології з тим, що вона перебувала в епіцентрі бойових дій: біля неї стався вибух, і, мабуть, на її очах загинули люди. Вона розповіла, що за кілька тижнів після цієї події, її стан погіршився, і у неї виявили прогрес захворювання», – згадує онколог Марина Бєлоцерковська.

Як перевірити чи хвора людина на рак?

Для виявлення онкозахворювання на ранніх стадіях лікарі-онкологи радять своєчасно звертатися до профільних фахівців. Простіше кажучи, якщо у вас щось болить, не тягніть із походом до лікарні. Проходження щорічного комплексного огляду у поліклініці або здача спеціалізованих пакетів для виявлення раку (так званий «онкологічний чек-ап») також можуть допомогти розпізнати рак у початковій стадії. А ось здавання аналізів на онкомаркери без призначення лікаря, за словами Марини Бєлоцерковської, далеко не завжди корисне.

«Звичайний пацієнт вважає, що підвищений показник онкомаркера обов’язково пов’язаний із появою онкопатології. Але насправді такого зв’язку немає. Існує перелік неспецифічних онкомаркерів. Якщо у вас є панкреатит, або гастрит, або ви просто поїли жирного, такі маркери можуть бути підвищені, хоча онкопатології у вас немає. І навпаки, у людини, яка хвора на рак, неспецифічні онкомаркери можуть бути в нормі. Тому орієнтуватись виключно на ці аналізи не варто».

Одесит Юрій Онферов, який перебуває на завершальній стадії лікування лімфоми, радить своєчасно виконувати рекомендації лікарів.

«Ще 4 роки тому мені провели операцію та призначили лікування, але я загальмував із цією справою. І потім захворювання повернулося знову. Якби 3-4 роки тому я не пропустив терапію, то, напевно, зараз все було б набагато простіше та дешевше. Чим раніше звернутися до лікаря, тим буде надійніше та ефективніше лікування. Я в цьому переконався на власному досвіді».

Віра Корольченко

Метки: военное положение война лечение онкология рак

Новое на сайте

  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25
  • Новини

Про це знають не всі: які пільги та доплати належать дітям війни в Україні

Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.

22/11/2024 09:46
  • Новини

Є 10 днів: кому із пенсіонерів потрібно надати персональні дані, інакше виплат не буде

Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…

22/11/2024 08:56
  • Новини

У наслідок ворожої атаки на Суми є загиблі і поранені – воєнне зведення 22 листопада

На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…

22/11/2024 08:25
  • Новини

Оголошено про нову грошову допомогу: встигніть подати заяву

Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.

22/11/2024 07:36