Роблять вони це майстерно і професійно, враховуючи глибокі психологічні моменты. Як не потрапити на вудку аферистів?
З 1 січня НБУ починає поступове вилучення старих купюр номіналом 5, 10, 20 і 100 гривень.
Водночас розплачуватися цими банкнотами можна буде, як і раніше. Обмінювати їх спеціально не треба.
Водночас існує небезпека, що заміною купюр можуть скористатися шахраї. Наприклад, представитися працівниками соцзабезу і розповісти, що у зв’язку з фінансово-економічною реформою необхідно терміново поміняти старі банкноти на нові. А для цього попросять передати їм усі гроші, які у вас є.
Така афера розрахована саме на людей похилого віку. Адже вони звикли довіряти працівникам соціальних служб та інших офіційних організацій. До того ж шахраї можуть пред’явити фальшиві документи.
Якщо вам зроблять таку пропозицію – обов’язково повідомте близьких. Та й взагалі – у жодному разі не пускайте у квартиру незнайомих людей.
Під час війни багато які люди розшукують своїх зниклих безвісти близьких. А аферисти не соромляться скористатися трагічною ситуацією. Вони шукають оголошення про пошук зниклих і зв’язуються з їх авторами. Говорять, що нібито знають, де саме перебуває розшукувана людина, а за інформацію про неї просять винагороду.
Щоб не стати жертвою шахраїв, розшукувати зниклих потрібно лише за допомогою офіційних організацій.
Якщо ж вам зателефонували невідомі і вимагають гроші за відомості про зниклого, в жодному разі не ведіться на це. Не спілкуйтеся з аферистами самі. Зверніться до поліції або до Центру протидії дезінформації.
Наживаються шахраї і на наданні грошової допомоги. Аферисти публікують у соціальних мережах або надсилають у вигляді СМС-повідомлення пропозиції отримати соціальні виплати від Червоного Хреста, ООН або держустанов. У таких повідомленнях є посилання на підставні сайти будь-якого банку або благодійної установи.
При переході на такі сайти шахраї можуть отримати дані вашої банківської картки або номер телефону і пароль. А потім – зайти у справжній інтернет-банк і вивести усі гроші.
Обов’язково перевіряйте адреси сайтів, де ви збираєтеся вводити дані своєї карти. Зазвичай шахраї розраховують на нашу неуважність. Тому створюють фальшиві сайти, що відрізняються однією літерою. Наприклад: справжній сайт: privat24.ua; фальшивий сайт: privvat24.ua.
І пам’ятайте: нікому не можна повідомляти код CCV (три цифри на обороті карті). Інакше шахраї можуть розрахуватися карткою в інтернеті.
Найчастіше через часті відключення електроенергії сигнал мобільного зв’язку ослаблений або зовсім зникає. І навіть цією ситуацією поспішили скористатися шахраї. Аферисти, представляючись працівниками мобільної компанії, запевняють легковірного абонента, що його можна «переключити на іншу вежу». І запевняють, що навіть під час відключень електрики мобільний зв’язок клієнт матиме.
Шахраї надсилають на телефон абоненту код, цифри якого просять назвати, після чого отримують доступ до мобільних додатків банків та соціальних мереж.
У жодному разі не передавайте особисті дані і коди підтверджень підозрілим особам – закликають у Центрі протидії дезінформації.
Якщо ж з мобільним зв’язком виникли проблеми, звертатися по допомогу слід лише на «гарячі лінії» своїх операторів: «Київстар» – 466, «Водафон» – 111, «Лайфсел» – 5433.
Щоб розпізнати афериста, психологи радять звертати увагу на такі моменти.
1. НА ВАС ВИХОДЯТЬ САМІ. Дзвінок, СМС-повідомлення, електронний лист або посилання у месенджері. Зауважте, що ініціатору контакту щось від вас потрібно.
2. З ВАМИ РОЗМОВЛЯЮТЬ ПРО ГРОШІ. Схеми обману майже завжди пов’язані з фінансами. Легенди можуть бути будь-якими, але йтиметься про гроші, які ви можете втратити.
3. ВАС ПРОСЯТЬ ПОВІДОМИТИ ДАНІ. Дані вашої банківської картки, логіни та паролі до особистого кабінету на сайті банку або до мобільного додатку – це конфіденційна інформація.
Справжній працівник банку ніколи не спитає секретних реквізитів картки, ПІН-кодів і паролів. Якщо про них запитують – значить вас намагаються обдурити.
4. ВАС ВИВОДЯТЬ З РІВНОВАГИ. Шахраї прагнуть викликати у вас сильні емоції – налякати або порадувати: наприклад, повідомляють про проблему з родичем або повідомляють про виграш. Так вони збивають з пантелику і притуплюють пильність потенційної жертви. Зберігайте спокій і не поспішайте слідувати чужим інструкціям.
5. НА ВАС ТИСНУТЬ. Шахраї завжди кваплять, щоб не дати вам часу обміркувати ситуацію. Ситуація, в якій вам не дають права вибору і змушують негайно діяти, підозріла. Якщо відчуваєте психологічний дискомфорт, краще одразу ж припиняйте спілкування.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…