«Мені 57 років. Маю статус потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС (категорія 4). Наше село належить до 4-ї зони радіологічного забруднення. Після армії працював у різних лісництвах. Свого часу нас часто змушували писати відпустки за власний рахунок, хоча ми майже постійно працювали і отримували оплату дровами і хмизом. Але це ніде не враховано. Кому з лісників залишалося 8-10 років до пенсії, їм писали стаж. Мені ж не записано 7-8 років стажу.
Коли я звернувся до Пенсійного фонду, мені нарахували всього 8 років стажу. Сказали, що права на пенсію немає, і я зможу оформити тільки соціальну. Зараз роботу в селі я знайти не можу. Підкажіть, куди звертатися, щоб отримати хоч якусь допомогу. Чи маю я право звернутися до центру зайнятості?
Олександр Онуфрийчук, село Рахни Лісові, Вінницька обл.»
Закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає певні пенсійні пільги, наприклад, зниження пенсійного віку. Зокрема, особи, які постійно проживали (постійно проживають) або постійно працювали (постійно працюють) у зоні посиленого радіологічного контролю, мають право на зниження пенсійного віку на 2-5 років (залежно від часу проживання). Але є три важливі умови:
Тут ми робимо висновок, що вам відмовили у призначенні дострокової пенсії саме через відсутність стажу.
Але через брак стажу можна залишитися не лише без пільгової, але і без звичайної пенсії. Сьогодні пенсійний вік встановлено в Україні на рівні 60 років. Але щоб піти на пенсію, треба не просто досягти цього віку, але і мати певний стаж. Щоб вийти на пенсію в цьому році, треба мати 29 років стажу, в наступному – 30 років і так далі.
Якщо стажу менше 15 років, то можна претендувати тільки на призначення державної соціальної допомоги (соціальної пенсії) після досягнення 65 років.
Нагадаємо, що стаж, набутий після 1 січня 2004 року, підтверджується виключно даними про сплату страхових внесків. Якщо ви працювали неофіційно, то цей стаж підтвердити неможливо.
Стаж до 2004 року підтверджується трудовою книжкою або довідками з роботи або з архівів. Як ми розуміємо, у вашому випадку жодних документів немає і бути не може, бо роботодавець, імовірно, був недобросовісний, а ви у ті часи не особливо про це піклувалися і не думали про майбутню пенсію.
Ми вже писали, що в окремих випадках стаж можна підтверджувати показаннями свідків (не менше двох), якщо у них є документи про свою роботу в ті часи. Можна спробувати такий варіант. Хоча ви самі зізналися, що вашим колегам стаж фактично «домальовували». Принаймні так нам здалося з вашого листа.
А право зареєструватися в центрі зайнятості у вас, звісно, є. До речі, час отримання допомоги з безробіття зараховується до страхового стажу.
***
Нагадаємо також, що у скрутних ситуаціях управління соціального захисту можуть призначити допомогу малозабезпеченій сім’ї. Звісно, і тут є низка умов. Чи зможуть таку допомогу призначити вам – треба уточнювати у соціальній службі або центрі адміністративних послуг.
Сергей Коробкин
Тепла погода чи холодна? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.
Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.
Хочете отримати хороший урожай огірків і щоб вони не гірчили? Обов'язково посадіть поруч з ними…
Буженина – одна з популярних страв на Великдень. Приготуйте її по цьому рецепту – м'ясо…
Національний банк України заявив про важливі зміни, які торкнуться кожного українця. Чого очікувати.
Синоптики попередили про небезпечні погодні умови. Що потрібно знати українцям.