Святителя Миколая називають чудотворцем. Таких святих особливо шанують за чудеса, які відбуваються за молитвами до них. З давніх-давен Миколай Чудотворець шанувався як швидкий помічник морякам та іншим мандрівникам, купцям, несправедливо засудженим, дітям.
У західному народному християнстві його образ поєднався з образом фольклорного персонажа – «різдвяного діда» – і трансформувався на Санта-Клауса, який дарує дітям подарунки на Різдво.
Святитель Миколай народився у 270 році в містечку Патари, яке ташувалося в області Лікії в Малій Азії і було грецькою колонією. Батьки майбутнього архієпископа були дуже заможними людьми, але вірили у Христа і активно допомагали бідним.
Як говорить житіє, святитель з дитинства повністю присвятив себе вірі, багато часу проводив у храмі. Подорослішавши, став читцем, а потім і священиком у церкві, де настоятелем служив його дядько, єпископ Микола Патарський.
Після смерті батьків Миколай Чудотворець роздав всю свою спадщину бідним і продовжив церковне служіння. У роки, коли ставлення римських імператорів до християн стало більш терпимим, але гоніння тривали, він зійшов на єпископський престол у Мирі. Зараз це містечко називається Демре, воно розташоване у провінції Анталія в Туреччині.
Нового архієпископа дуже полюбили люди: він був добрий, лагідний, справедливий, чуйний – жодне прохання до нього не залишалося без відповіді. При цьому Миколай запам’ятався сучасникам як непримиренний борець з язичництвом – руйнував ідолів і капища, і захисник християнства – викривав єретиків.
Ще за життя святитель прославився багатьма чудесами. Врятував місто Мири від страшного голоду – своєю палкою молитвою до Христа. Молився і тим допомагав морякамна судах, що тонули, виводив з ув’язнення несправедливо засуджених.
Миколай Чудотворець дожив до глибокої старості й помер приблизно у 345-351 роках (точна дата невідома).
Почитати Миколая Чудотворця стали невдовзі після Хрещення Русі. Перші ікони святого з’явилися пізніше середини XI століття – це, наприклад, фрески Святої Софії у Києві.
Миколаю Чудотворцю на Русі присвячено чимало храмів та монастирів. На його честь святий Патріарх Фотій хрестив 866 року Київського князя Аскольда – найпершого російського князя-християнина. Над могилою Аскольда у Києві свята рівноапостольна Ольга збудувала перший на російській землі храм святителя Миколая.
«О святителю Христовий Миколаю! Почуй нас, грiшних рабів Божих (імена), що моляться Тобі, і моли за нас, недостойних, Творця нашого і Владику. Виблагай Бога нашого бути милостивим до нас у нинішньому житті і в майбутньому віці, нехай не за ділами нашими, а за Своєю милістю відплатить нам. Визволи нас, угоднику Христовий, від зла, що находить на нас, і вгамуй хвилі пристрастей і бід, що повстають проти нас. Нехай заради святої молитви твоєї не поглине нас напасть і не потопить у безодні грiховній і в бoлоті приcтрастей наших. Моли, святителю Миколаю, Христа Бога нашого, щоб подав нам мирне життя й спасіння і велику милість, і відпущення гріхів, а душам нашим – спокій, нині і на віки віків. Амінь».
За матеріалами сайта “Православне життя”
Пам’ятаєте ті часи, коли для оформлення банківської картки треба було виділити пів дня, зібрати документи,…
Хочете приготувати щось смачне, але не хочете довго возитися на кухні? Спробуйте заливний пиріг! Це…
Дізнайтеся, як використовувати сновидіння для пошуку відповідей на життєві питання за допомогою методів, запропонованих психологом…
Дріжджове підживлення – це простий, екологічний і доступний спосіб покращити стан ваших рослин. Дізнайтеся, як…
Українці можуть "докупити" страховий стаж через електронний портал Пенсійного фонду, без необхідності відвідування установ. Як…
"Нафтогаз" впровадив нові правила для оплати рахунків за газ. Споживачів закликають не допускати прострочення платежів…