Статті

Що означає свято Введення у храм Пресвятої Богородиці?

У святі Введення у храм Пресвятої Богородиці започатковано спасіння людського роду: Бог обирає людину, через яку у світ прийде Спаситель Ісус Христос. Ця подія є початком заручення Діви Марії Святому Духу і тому, згідно зі святоотцівським вченням, – це перша запорука заручення всього людства Божеству. Таким чином, урочисте Введення Пречистої Марії в Єрусалимський храм передбачає події Нового Завіту, дає надію на перетворення людської природи.

Відомості про трирічну Діву, присвячену служінню Богові, знаходимо у Священному Переказі Церкви, який за своєю гідністю дорівнює Священному Писанню, як такі, що мають єдину силу для благочестя. Саме тому свято Введення має не лише важливе історичне та богословське наповнення, а й морально-повчальне.

Насамперед, в історії свята хотілося б звернути увагу на праведних батьків Богородиці – Іоакима та Анну. Безплідне старе сімейство просить Бога послати їм дитину і в надії виконання їхніх потаємних сподівань вони обіцяють присвятити її Богові. Стара Анна, якій було вже майже сімдесят років, народжує. Їхню смиренну молитву почуто, вони народжують Богообране дитя! Ми бачимо, що у Творця неба і землі немає нічого неможливого, «бо у Бога не лишиться безсилим жодне слово» (Лк. 1:37).

Ось з’явилася довгоочікувана повнота сімейного щастя, сповнена радості буття. Зникнув суспільний осуд і образи, пов’язані з бездітністю благочестивого подружжя, поважні роки більше не лякають самотністю. І праведні Іоаким та Анна являють приклад найвищого прояву людської любові – поєднання «свого» з Божественним. На виконання обітниці, даної Творцю, вони приводять свою маленьку Дочку до Єрусалимського храму і віддають її в обійми Бога, а з Нею – старість і немочі свої, довіряючи Всемилостивому Промисловцю і Подателю.

Біля дверей храму Діву Марію зустрів первосвященик Захарій і ввів її у найпотаємніше місце Єрусалимського храму – до Святої святих, куди сам мав право входити лише один раз на рік. Виникає запитання: що спонукало священика порушити правила і ввести дівчинку у найсвятіше місце у храмі? Першосвященик Захарій першим побачив у маленькій Марії – Велику Діву, Яка народить Спасителя світу, Яка буде гідною більшої честі, ніж Херувими, і за славою своєю буде незрівнянно вищою за Серафимів: «І радіє старець Захарія, батько Предтечі, і волає радо: Наблизилася Надія всіх скорботних до храму святого, як свята, щоб бути освяченою і стати оселею усіх Царя» (з піснеспіви свята).

За проповіддю митрополита Антонія (Паканича)

Метки: православ’я свято

Новое на сайте

  • Статті

Якщо ви запідозрили інтернет-шахрайство: як подати заяву до кіберполіції

Інтернет-шахраї не дрімають: крадуть гроші з карток та видають себе за банківських працівників.

06/07/2025 15:56
  • Статті

SOS після сонця: 3 прості маски для спасіння шкіри

Сонце – радість, але й стрес для шкіри Навіть коротке перебування на сонці може залишити…

06/07/2025 14:27
  • Новини

Парламент продовжить воєнний стан і мобілізацію до листопада: шістнадцяте рішення поспіль

На найближчому пленарному тижні Верховна Рада України розгляне питання про продовження воєнного стану та загальну…

06/07/2025 13:36
  • Новини

Кислий сир – не вирок: ідеальна запіканка з «проблемного» продукту

Кислий сир – не привід викидати продукт. За допомогою простого трюку та доступних інгредієнтів можна…

06/07/2025 11:58
  • Новини

Пенсії як привілеї: чому кожен п’ятий українець отримує особливі виплати

В Україні майже кожен п'ятий пенсіонер отримує виплати за спеціальним законодавством. Але вже незабаром система…

06/07/2025 10:59
  • Новини

Новий урожай українських кавунів вже у продажу: чому дорого і що буде далі

Українські фермери розпочали збір кавунів, але поки що врожай продають за підвищеною ціною. Чому кавуни…

06/07/2025 09:54