Субота, 10 Грудня, 2022
ГоловнаПенсійна справаКого торкнеться підвищення під час перерахунку пенсії з 1 грудня?

Кого торкнеться підвищення під час перерахунку пенсії з 1 грудня?

Этот материал также доступен на русском языке
З 1 грудня відбудеться планове збільшення прожиткового мінімуму. Для пенсіонерів прожитковий мінімум зросте із 2027 до 2093 гривень, тобто на 66 гривень.

За традицією, це означає автоматичний перерахунок частини пенсій та деяких надбавок. Але будуть інші, не пов’язані з цим, зміни в розрахунку пенсій.

Мінімальна пенсія у всіх різна

Нагадаємо, що з 1 березня розмір мінімальної пенсійної виплати становить 2100 гривень. Жодна пенсія не може бути нижчою за зазначену суму. Саме з цієї причини зміна прожиткового мінімуму цього разу практично ніяк не вплине на розмір найменших пенсій.

На сьогоднішній день існує кілька видів мінімальної пенсії, тому можна легко заплутатися:

  • 2100 гривень – мінімальна пенсійна виплата з 1 березня 2022 року;

  • 2300 гривень – загальний розмір пенсії не може бути нижчим за зазначену суму, якщо у жінки є не менше 30 років стажу, а у чоловіка – не менше 35 років (з 1 березня);

  • 3000 гривень – загальний розмір пенсії не може бути нижчим за зазначену суму у осіб з таким же повним стажем, але яким вже виповнилося 70 років (з 1 жовтня).

Це не єдині приклади, але на даний момент найпоширеніші. У тих випадках, де пенсія становить саме стільки, збільшення прожиткового мінімуму взагалі може нічого не змінити. Максимум відбудеться перерозподіл сум надбавок усередині самої пенсії, але її загальний розмір залишиться тим самим.

Нововведення для пенсіонерів молодше 70 років

І все ж одній категорії одержувачів цього разу має пощастити трохи більше, ніж решті. Пенсіонерам молодше 70 років з повним стажем (30 і 35 років) мінімальну пенсійну виплату підтягнули до 2500 гривень. Тобто тепер такі пенсіонери отримуватимуть не 2300 гривень, як сказано вище, а мінімум – 2500 гривень. Багато хто з таких людей нічого не отримав у жовтні, але тепер частина пенсіонерів отримає надбавку рівно у 200 гривень. Важливо знати, що це підвищення торкнеться лише непрацюючих.

До речі, якщо у жінок і чоловіків стажу менше, ніж 30 і 35 років відповідно, то планку мінімальної пенсії все одно трохи піднімуть: пропорційно до стажу, виходячи з суми 2500 гривень.

Ці зміни не пов’язані зі збільшенням прожиткового мінімуму, а були заздалегідь прописані у Постанові Кабінету Міністрів «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році і надалі» №963 від 15 вересня 2021 року .

Правда, і тут є каверза. Нагадаємо, що особам, яким понад 65 років, мінімальна пенсія за віком при повному стажу з 1 жовтня становить 2680 гривень – це 40% від мінімальної зарплати. Тому пункт про підвищення мінімальних виплат особам молодше сімдесяти торкнеться переважно пенсіонерів віком до 65 років.

Про доплати, надбавки і чорнобильські пенсії

Традиційно від прожиткового мінімуму залежить деякі надбавки до пенсії. У частини пенсіонерів до розміру прожиткового мінімуму прив’язано розмір доплати за понаднормовий стаж. Якщо основний розмір пенсії вищий за прожитковий мінімум, то вона збільшується за кожен повний рік понаднормового стажу на 1% від цього прожиткового мінімуму. Враховуючи невелике зростання прожиткового мінімуму у грудні, за кожен перероблений рік таким людям додатково доплатять лише по 66 копійок. І навіть таке підвищення торкнеться лише непрацюючих громадян.

Від прожиткового мінімуму залежать і доплати ветеранам війни (від 10 до 50%) і пенсії за особливі заслуги (від 20 до 40%). Також слід пам’ятати, що у деяких категорій пенсіонерів мінімальна пенсія може становити кілька прожиткових мінімумів. Наприклад, найменша пенсія за втратою годувальника-військовослужбовця становить два прожиткові мінімуми (4186 гривень), у шахтарів зі стажем 15 років – три прожиткові мінімуми (6279 гривень).

Крім того, з 1 грудня набувають чинності зміни до Постанови Кабінету Міністрів «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210. Зміни полягають в осучасненні розміру середньої зарплати в країні, яка підставляється у формулу розрахунку пенсії за інвалідністю для ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

ВАЖЛИВО! Усі пенсії, які вищі за встановлені мінімуми, зможуть підрости лише за рахунок незначного збільшення зазначених надбавок за стаж або за наявні статуси і заслуги.

Про максимальні виплати

Традиційно найбільшу вигоду від збільшення прожиткового мінімуму матимуть люди з максимальною пенсією. Сьогодні максимальна пенсія обмежується десятьма мінімальними. Багато хто з тих, хто зараз отримує пенсію 20 270 гривень, з 1 грудня отримуватимуть 20 930 гривень, тобто на 660 гривень більше.

Це підкреслює ваду чинної пенсійної системи: люди з найнижчими пенсіями залишаються без перерахунку, люди з найвищими пенсіями отримують найвищу надбавку.

Які плани на майбутнє?

Грудневий перерахунок пенсій через збільшення прожиткового мінімуму буде останнім найближчим часом. Бюджет наступного року є бюджетом воєнного часу і у ньому фактично заморожується підвищення соціальних стандартів.

Таким чином, до 2024 року переглядати розмір прожиткового мінімуму не планують. Але у березні 2023 року очікується планова індексація пенсій. Виплати перерахують з урахуванням зростання інфляції та середньої заробітної плати.

Сергій Коробкін, незалежний консультант

НЕ ПРОПУСТІТЬ!

У наступному номері «На пенсії» буде опубліковано таблиці з розрахунками надбавок для ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів та жертв нацистських переслідувань. Також докладніше буде розглянуто зміни, що стосуються перерахунку чорнобильських пенсій.

Читайте також:

Перевіряємо розмір доплат: юрист роз’яснює принципи розрахунку пенсії та індексації.

 

Нове на сайті