Які ознаки мають насторожити, пояснив лікар-уролог вищої категорії Іван Крижановський.
Частота сечовипускань у дорослої людини індивідуальна і залежить від багатьох факторів: питного режиму, кількості солі, що споживається, особливостей раціону. Але в середньому доросла людина в нормі виділяє за добу 1,5-2 літри сечі, для чого їй доводиться відвідати туалет від шести до восьми разів.
Прискорене сечовипускання може спостерігатися як у чоловіків, так і у жінок, незалежно від віку. Розрізняють часті позиви у туалет вдень – полакіурію, у потребу не раз вставати «по-маленькому» вночі – ніктурію, а також збільшення середньодобового об’єму утворення сечі – поліурію, і болюче сечовипускання – дизурію.
Причини, що викликають часте сечовипускання, поділяють на фізіологічні (тимчасові і такі, що минають самостійно) і патологічні (пов’язані з різними захворюваннями і такі, що потребують звернення до лікаря).
До фізіологічних належить надмірне вживання рідини через фізичне навантаження або спеку, прийом сечогінних препаратів, а також підвищений артеріальний тиск, переохолодження і стрес (при цих станах у нирки надходить більше крові, що призводить до збільшення обсягу сечі, що продукується). У жінок такими факторами вважаються також гормональні зміни у період місячних або менопаузи.
До патологічних причин прискореного сечовипускання, актуальних для пацієнтів обох статей, належать сечокам’яна хвороба, запалення та інфекції сечовивідних шляхів (цистит, уретрит), цукровий діабет, серцево-судинна недостатність, захворювання нирок, гіперактивність сечового міхура, інфекції, що передаються статевим шляхом, неврологічні розлади. Крім того, у чоловіків спровокувати проблеми з сечовипусканням здатні простатит, аденома і рак передміхурової залози, а у жінок – ендометріоз, міома матки, опущення органів малого тазу.
Крім частих позивів у туалет, вас має насторожити те, що спорожнення сечового міхура почало доставляти дискомфорт, – це характерна ознака патологічних станів.
Тривожними супутніми симптомами вважаються біль, печіння або різь при сечовипусканні, помутніння і неприємний запах сечі, домішки крові в ній, відчуття неповністю випорожненого сечового міхура, тягнучі болі внизу живота або в попереку. Поспішити до лікаря слід і в тому разі, якщо часті позиви до туалету супроводжують сильна спрага, підвищений або знижений апетит, різка втрата ваги, підвищення температури тіла, нудота і блювання, відчуття загальної слабкості та нездужання.
Для того щоб визначити причину частого сечовипускання і визначитися з терапією, зверніться до сімейного лікаря, уролога або гінеколога, іноді потрібні додаткові консультації нефролога, ендокринолога, невролога, кардіолога. Зазвичай пацієнту призначається аналіз крові та сечі, УЗД нирок та сечового міхура, за необхідності – КТ або МРТ сечовивідних шляхів, цистоскопія або уретроскопія.
Лікування залежатиме від причини, що викликала проблему: можуть бути призначені антибіотики, спазмолітики, протизапальні препарати, фізіопроцедури тощо. При сечокам’яній хворобі, аденомі простати та деяких гінекологічних захворюваннях потрібне хірургічне втручання.
Якщо у вас є схильність до частого сечовипускання:
Ірина Лебединець
Ви могли не знати, але саме в травні вишня потребує вашої особливої уваги. Що зробити…
Вітамінний заряд у кожному шматочку — відкрийте для себе новий рівень домашньої кухні. Цей салат…
Ви думаєте, що спадщина гарантована лише через родинні зв’язки? Насправді є кілька підводних каменів, які…
Внаслідок перевилову деякі рибні популяції перебувають на межі зникнення, що ставить під загрозу стабільність рибного…
Чому деяким жінкам доведеться працювати до 63 або навіть до 65 років, щоб отримувати пенсію.…
Деякі категорії українців можуть розраховувати на одноразову фінансову підтримку. Сума допомоги становить 11 000 гривень.…