Статті

Чому ціни на ліки можуть зрости і що у даному випадку робити пацієнтам?

Більшою мірою ці фактори вплинули на вартість імпортних препаратів. Але минулого тижня вітчизняні виробники також попередили про майбутнє подорожчання ліків. У чому річ цього разу і що робити пацієнтам?

Без електрики і з повітряними тривогами

Відключення електроенергії, які нині необхідні для підтримки енергосистеми, впливають не лише на побутових споживачів, але й істотно ускладнюють життя виробникам. На проблеми, що виникають у зв’язку з відключенням електроенергії, вже поскаржилися виробники хлібобулочних виробів, молочної продукції. А услід за ними – і фармвиробники.

Великі компанії, такі як “Дарниця”, “Фармак”, “Артеріум”, попередили про те, що через перебої з електрикою, можливо, доведеться скорочувати виробництво і підвищувати ціни на ліки.

Будь-які відключення призводять до порушення виробничого процесу лікарських засобів і втрати цілих серій продукції – говорять виробники. Крім того, з вимкненням світла припиняється подача води. Плюс повітряні тривоги, під час яких доводиться припиняти виробництво. Зазначені причини призводять до того, що процеси виробництва ускладнюються і стають тривалішими. Отже, продуктивність заводів знижується, а накладні витрати збільшуються. Від цього залежить собівартість продукції, і за таких умов вона може зростати приблизно на 3–5%.

Пільгові ліки за рецептом

Незважаючи на складну ситуацію, пацієнти мають альтернативу – не переплачувати за таблетки, порошки та інгаляції. У країні далі працює загальнодержавна програма «Доступні ліки». Вона дозволяє придбати необхідні препарати безкоштовно або з невеликою доплатою. Програма працює з 2017 року, а перелік лікарських засобів, які вона включає, постійно зростає.

Нагадаємо, що до переліку «Доступних ліків» входять препарати для лікування серцево-судинних захворювань, профілактики інфаркту та інсульту, цукрового та нецукрового діабету; бронхіальної астми, розладів психіки та епілепсії. Наприкінці жовтня у програмі з’явилися два нові напрями: хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) і хвороба Паркінсона, яка часто зустрічається у людей похилого віку.

По рецепти для лікування ХОЗЛ можна звертатися до сімейного лікаря. А порядок отримання ліків при хворобі Паркінсона поки що не визначено – він запрацює, щойно будуть ухвалені відповідні нормативно-правові акти.

***

Новий Реєстр лікарських засобів, затверджений у жовтні цього року, включає 462 найменування: із них 149 препаратів – безкоштовні, 313 – відпускаються з доплатою.

Хто випише рецепт?

По рецепти на препарати, які можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки», слід звертатися до сімейного лікаря, терапевта або вузького фахівця.

  • Рецепти на ліки для лікування бронхіальної астми, серцево-судинних захворювань, профілактики інфаркту та інсульту виписує сімейний лікар.
  • Рецепти на інсулін і препарати для лікування нецукрового діабету – ендокринолог, а також сімейний лікар або терапевт – на основі призначення лікаря-ендокринолога.
  • Рецепти на лікарські засоби для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії виписують невролог або психіатр.
  • Отримати рецепт на препарати для лікування обструктивного захворювання легень можна у сімейного лікаря або терапевта.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. Під час воєнного стану ви можете звернутися до будь-якого сімейного лікаря або терапевта без декларації.

Нещодавна ми писали про те, що закуповувати про запас раніше – продукти чи ліки: фармкомпанії попередили про зростання цін через перебої зі світлом.

Новое на сайте

  • Новини

Магнітні бурі на понеділок, 6 травня

Чи будуть цього дня геомагнітні хвилювання?

05/05/2024 20:56
  • Новини

Гороскоп на тиждень з 6 по 12 травня: час ухвалення відповідальних рішень

Усі зміни, які назрівали за попередні два тижні, тепер стають очевидними. Ефективними є будь-які починання…

05/05/2024 19:59
  • Новини

Святковий вечір – зі святковими головоломками

Без сумніву, ви знаєте, що постійні тренування завжди приносять свої плоди. Чи хочете ви наростити…

05/05/2024 18:56
  • Статті

Світлий тиждень: чи треба ходити на цвинтар і як вітати один одного?

Нинішнього року Світла седмиця відзначається з 6 по 11 травня. Читач запитує: «Чи правда, що…

05/05/2024 17:18
  • Новини

Кіно для пенсіонерів та про пенсіонерів: Перший пенсійний кінофестиваль запрошує учасників та глядачів

Пенсійний кінофестиваль? Та ще й зі статусом міжнародного? Саме так, і якщо ви захоплюєтеся відеозйомкою,…

05/05/2024 15:45
  • Статті

Відомі люди на монетах: за що Івана Багряного відправили у заслання?

Іван Багряний – український прозаїк, член ОУН, який за 20 років до Солженіцина написав роман…

05/05/2024 14:58