Кому загрожує і як проявляється ця патологія, розповіла лікарка-офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.
Короткозорість (або міопія – від давньогрецької «мружити погляд») – це порушення гостроти зору, коли людина добре бачить поблизу, але погано розрізняє предмети на великій відстані. Це відбувається через дефект заломлюючої здатності ока (аномалія рефракції), при якому зображення фокусується не на сітківці ока, а перед нею і тому сприймається як нечітке.
Патологія може як залишатися на одному рівні, так і прогресувати. Крім того, прогресуюча міопія без корекції здатна викликати проблеми із тканиною сітківки.
У розвитку короткозорості можуть бути різні передумови. Офтальмологи виділяють такі основні причини:
Відіграти свою негативну роль здатні також інші офтальмологічні захворювання (астигматизм, косоокість), підвищений внутрішньоочний тиск, вроджені аномалії розвитку ока. Можуть вплинути на зір такі патології, як цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, сколіоз, алергія, кір, тонзиліт, а також черепно-мозкові травми.
Крім того, появу короткозорості провокують тривала концентрація зору на близькій відстані (перегляд смартфона, читання, в’язання), нестача освітлення на робочому місці, звичка читати лежачи або в транспорті, що рухається, хронічний стрес, дефіцит вітамінів і мінералів в організмі.
Ознаки короткозорості залежать від її форми та ступеня, але основний прояв патології – зниження гостроти зору, особливо в далечінь. Людина починає бачити предмети або обличчя оточуючих на певній відстані ніби розмиті і змушена примружуватися, щоб «навести різкість». Крім того, спостерігається швидка стомлюваність очей, відчувається сухість, різь і печіння в очах, напруження в ділянці перенісся, чола і скронь, може турбувати головний біль або запаморочення, знижується загальна працездатність.
Нерідко хворі скаржаться на двоїння далеких зображень, плаваючі мушки і плями перед очима, погіршення зору в темряві.
Якщо вас турбують хоча б деякі з перерахованих вище симптомів, слід звернутися до офтальмолога і пройти повне обстеження зору. При встановленні діагнозу «міопія» метод корекції підбирається залежно від виду і ступеня короткозорості. Найчастіше це окуляри або контактні лінзи, які не усувають патологію, але дозволяють короткозорій людині вести звичний спосіб життя.
Також пацієнтам з міопією можуть бути рекомендовані хірургічні методи лікування: лазерна корекція зору, рефракційна заміна кришталика – вони підходять не усім, але дозволяють відновити гостроту зору без окулярів та лінз.
Прогресування короткозорості можна сповільнити, зменшивши навантаження на очі та зміцнивши організм у цілому:
Ірина Лебединець
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…