«Цікавить зарахування стажу у зоні бойових дій (2014-2015 роки) при нарахуванні пенсії. Чи є у учасників АТО право на пільгу за стажем нарівні з афганцями – один рік за три за час служби? Чи регулюється це Законом №1058 або йдеться про інші закони? Я надав до Пенсійного фонду довідки про грошове забезпечення за 2014-2015 роки. Але, мабуть, Міноборони не сплатило внесків за цей час і цей період мені не враховують. Я звертався до головного управління Пенсійного фонду, але вони не дають прямих відповідей, у них багато протиріч.
Олег, м. Чорноморськ, Одеська обл.»
Участь у бойових діях за певних умов дійсно може бути зарахована до стажу у потрійному розмірі. Але, найімовірніше, це не ваш випадок. Розглянемо два варіанти, коли це можливо.
Варіант 1. Участь у бойових діях у воєнний час, у тому числі безпосередня участь в антитерористичній операції на Донбасі, зараховується як один місяць служби за три у вислугу років при призначенні пенсії згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Варіант 2. Участь у бойових діях зараховується до звичайного стажу у потрійному розмірі лише за періоди служби до 2004 року. Це передбачено Законом «Про пенсійне забезпечення», який діяв раніше ( стаття 57).
Перший варіант не підходить, оскільки, як ми розуміємо, ви отримуєте не військову, а звичайну пенсію, розраховану за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058. А другий варіант не підходить, оскільки ви брали участь у бойових діях вже після 2004 року.
У будь-якому разі правила зарахування вашого стажу спираються на вказаний Закон №1058. Відповідно до цього Закону, стаж, починаючи з 2004 року, зараховується виключно на підставі даних про сплату страхових внесків і лише в одинарному розмірі. При цьому питання сплати страхових внесків за військовослужбовців і подання відповідної звітності за них тривалий час не було врегульовано.
Все вирішилося у 2017 році, коли до статті 24 цього Закону внесли доповнення такого змісту: «Якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року у реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейським, особам рядового та начальницького складу згідно з цим Законом, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та суми сплачених внесків.
Ми не знаємо, що саме відображено у вказаному реєстрі щодо ваших доходів за 2014-2015 роки. Якщо там взагалі немає відомостей про сплату хоча б якихось внесків (можливо, за основним місцем роботи), то стаж можуть зарахувати, як сказано вище, на підставі довідки про проходження служби з даними про сплачені внески. Тобто тут ми говоримо не про те, щоб стаж зарахували у потрійному розмірі, а про те, щоб це зробили в принципі, хоч би в одинарному.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…