І якщо на їжі якось можна заощадити, то економія на ліках загрожує погіршенням здоров’я. Щоб уникнути підвищення цін на лікарські засоби, у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) обіцяють змінити ситуацію.
Збільшення цін на ліки пояснюють військовими діями (було розграбовано аптеки, знищено склади), падінням курсу гривні й зростанням вартості пального. Крім того, компанії, які мають ексклюзивні права на продаж імпортних препаратів на території України, стали необґрунтовано підвищувати ціни.
Було вирішено впроваджувати механізми, які зупинили б зростання цін на ліки. Один із таких, так зване референтне ціноутворення, мусить запрацювати вже з жовтня. МОЗ братиме участь у ціноутворенні на всі препарати, що входять до Національного переліку основних лікарських засобів*.
Орієнтуватимуться на їхню вартість у європейських країнах: Польщі, Словаччині, Чехії, Латвії, Угорщині. За словами чиновників, завдяки таким змінам можна буде купувати медпрепарати у постачальників і не переплачувати. Крім того, при поданні документів на реєстрацію ліків виробники і постачальники заповнюватимуть нову графу – «цінове обґрунтування».
Нагадаємо, що постанова про референтне ціноутворення набула чинності ще 2019 року. Вона передбачає встановлення граничних оптово-відпускних цін на препарати, що закуповуються за бюджетні кошти. І нібито такі ціни на папері встановлюються, але в реальному житті, мабуть, щось не складається. Знову ж таки – якщо щось зміниться, не факт, що зміняться і ціни в аптеках. Тут працюють інші правила. До оптово-відпускної ціни ліків із Нацпереліку нараховуються:
1. постачальницько-збутові надбавки – до 10%;
2. граничні торговельні (роздрібні) націнки, які, залежно від закупівельної ціни ліки, становлять:
при вартості до ста гривень – до 25%;
понад сто і до п’ятисот гривень (включно) – до 20%;
понад п’ятсот і до тисячі гривень (включно) – до 15%;
понад тисячу гривень – до 10%.
Тобто у роздробі вартість ліків з Нацпереліку в будь-якому разі буде вищою. Інші ліки, згідно з нормативними документами, взагалі реалізуються за вільними цінами. Виходячи з цього, позитивний настрій чиновників не вселяє надію на зниження цін в аптеках.
«Що робити людям?» – напевно запитають наші читачі. Підвищувати правову грамотність і користуватися своїми правами. Розповідаємо.
1. Необхідні препарати можна придбати безкоштовно або зі знижкою за програмою «Доступні ліки». У програму входять такі захворювання, як бронхіальна астма, діабет II типу та нецукровий діабет, серцево-судинні захворювання, розлади психіки та поведінки, епілепсія. Найближчим часом до програми увійдуть також ліки для людей з хронічним обструктивним захворюванням легень і хворобою Паркінсона.
2. При проходженні лікування у стаціонарі пацієнтові повинні безкоштовно надавати ліки з Нацпереліку (список ліків мусить розміщуватися на інформаційних стендах медустанов).
3. В умовах воєнного часу наша країна отримує лікарські засоби як гуманітарну допомогу. Це знеболювальні, жарознижувальні засоби, препарати гормонозамісної терапії та інші. Про гуманітарні препарати дізнавайтеся у сімейного лікаря.
*Затверджено Постановою Кабміну №333 від 25 березня 2009 року
Національний перелік основних лікарських засобів – це список безпечних ліків з доведеною ефективністю. Він включає понад 400 препаратів, серед яких: ібупрофен, аспірин, активоване вугілля, азитроміцин, цефтріаксон, дексаметозон, клопідогрель, омепразол, диклофенак та інші.
Препарати, які призначають при хворобі Паркінсона та хронічному обструктивному захворюванні легень (ХОЗЛ), тепер у списку «Доступних ліків». Це означає, що пацієнти їх отримуватимуть безкоштовно або з невеликою доплатою.
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…