Досвідчені городники орієнтуються на Покров Пресвятої Богородиці, що припадає на середину жовтня. Найсприятливіша температура +12-15 оС. Для посадки використовують здорові, добре просушені, без механічних пошкоджень зубки. Їх калібрують за розміром та промивають у розчині кухонної солі (3 ст. ложки на 5 л води) протягом 1-2 хвилин. Після цього ще на хвилину опускають у розчин мідного купоросу (1 ст. ложка препарату на відро води), не промиваючи водою, обсушують та висаджують на грядку. Замість мідного купоросу можна використати розчин фітоспорину, в якому зубки вимочують протягом 5-6 хвилин.
Найвищі врожаї часнику збирають на родючих суглинних ґрунтах, але його можна успішно вирощувати і на супіщаних. Найкращі попередники гарбузові, капуста, бобові та зелені культури. На ділянку, де росли цибуля та часник, раніше ніж через 3-4 роки повертатися не можна. У спільних посадках часник добре сусідить із суницею. До речі, деякі городники вирощують часник у міжряддях садової суниці. Тоді вона менше страждає від кліща, краще захищена від морозу у безсніжну зиму.
Для грядки вибирають сонячне сухе місце. Готувати ґрунт починають заздалегідь. На суглинках на 1 кв.м вносять по відру перегною та компосту, по 1 ст. ложці суперфосфату та сульфату калію, а також склянку доломітового борошна, крейди або вапна і перекопують на глибину 20-25 см. У глинистий грунт, крім цього, додають по відру торфу та крупнозернистого піску. У торф’яний ще вносять по відру суглинку і піску, а в піщаний два відра глинистого грунту, цебро торфу і всі компоненти, рекомендовані для суглинку.
Глибина посадки зубків залежить від їхнього розміру. Тут доречно згадати правило «трьох висот» наприклад, якщо зубок довжиною 3 см, то в землі відстань від його верхівки до поверхні має бути 9 см. Ставлять зубки вертикально або кладуть на бік через 6-8 см, але в жодному разі не вдавлюють і не вкручують у ґрунт. Коли земля замерзне, грядку вкривають рослинними рештками, торфом чи перегноєм.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…