Але якщо смітинка, незважаючи на ваші зусилля, як і раніше, завдає дискомфорту – потрібно звернутися до лікаря і з’ясувати причину проблеми. Про те, коли слід хвилюватися, розповілаофтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.
Найчастіше відчуття стороннього тіла в оці виникає при потраплянні на чутливі очні тканини різних дрібних частинок – вій, що випали, піщинок, вовняних ворсинок, мошок. У більшості випадків зазвичай допомагають промивання очей або витягання смітинки вручну.
Непоодинокими є травми і на виробництві, при недотриманні техніки безпеки: потрапляння в очі металевої або дерев’яної стружки, хімічних реактивів. Також сьогодні актуальними є і травми внаслідок вибухів, коли уламки скла або бетонна крихта можуть потрапити у вічі. У всіх цих випадках органу зору може бути завдано серйозної шкоди, тому необхідні термінова консультація і допомога лікаря.
Іншими причинами відчуття стороннього тіла в оці можуть бути неправильна експлуатація контактних лінз, мікротравми очних тканин, а також офтальмологічні захворювання (кератит, блефарит, кон’юнктивіт, синдром сухого ока).
Оболонка очного яблука дуже чутлива, тому при потраплянні смітинки в око відразу з’являються характерні симптоми. У той же час в залежності від місця і ступеня ураження, типу і розміру стороннього тіла, їх інтенсивність може змінюватися від ледь відчутного дискомфорту в оці до гострого болю.
Найбільш поширені і відносно «безпечні» ознаки наявності чужорідного тіла в оці – це різь, печіння, сльозотеча, світлобоязнь, почервоніння. Якщо домашні заходи не допомагають усунути смітинку і супутні симптоми, або додатково виникли сильні болючі відчуття, зниження зору, труднощі при розплющенні повіки, кровотеча з очних судин, необхідно терміново звернутися до офтальмолога, щоб виключити травми рогівки та очного яблука.
Крім того, тривале перебування стороннього тіла в оці може призвести до розвитку офтальмологічних захворювань, запалення внутрішніх оболонок ока та інших серйозних ускладнень аж до відшарування сітківки та сліпоти.
Щоб знайти джерело дискомфорту, офтальмолог проведе огляд і визначить, де саме проблема: на поверхні кон’юнктиви (сполучна оболонка між повікою та очним яблуком) або у тканинах очного яблука. Для цього зазвичай достатньо обстеження за допомогою щілинної лампи, але в деяких випадках потрібні УЗД або рентген ока.
Видалення стороннього тіла у легких випадках (коли смітинка знаходиться на поверхні ока) проводиться за допомогою вологої ватної палички або промивання кон’юнктивального мішка струменем води. Якщо смітинка вже знаходиться в оці якийсь час і встигла покритися епітелієм, її витягають пінцетом або медичною голкою.
Стороннє тіло з рогівки ока видаляють за допомогою спеціальних інструментів під місцевою анестезією. При ураженні порожнини ока необхідне хірургічне втручання. Після процедури пацієнту призначаються антибактеріальні краплі та мазі для запобігання інфекції.
Для того, щоб попередити травми очей і потрапляння в них стороннього тіла:
Якщо ви точно знаєте, що вам в око потрапила мошка або піщинка, то видалити її з ока самостійно можна кількома способами:
Ірина Лебединець
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.