Для пенсіонерів прожитковий мінімум зросте з 1934 гривень до 2027 гривень, тобто на 93 гривні. Це означає автоматичний перерахунок пенсій та деяких надбавок. Тепер жодна пенсія не може бути меншою за 2027 гривень. При цьому розмір максимальної пенсії зростає до 20 270 гривень (10 мінімальних). У багатьох випадках до зазначеного прожиткового мінімуму прив’язаний розмір доплати за понаднормовий стаж (якщо основний розмір пенсії вищий за мінімальний). Але такий перерахунок стосуватиметься лише непрацюючих пенсіонерів. Тим, хто працює, перерахунок із вищим прожитковим мінімумом зроблять лише після звільнення.
Якщо ж говорити, наприклад, про надбавки ветеранам, їх перераховують незалежно від того, працює людина чи ні. Ветерани війни та жертви нацистських переслідувань мають право на надбавку до пенсії у розмірі від 10% до 50% прожиткового мінімуму (див. таблицю «Надбавки до страхових пенсій» на сторінці 2). Від зазначеного показника залежать і пенсії за особливі заслуги – від 20 до 40%. При цьому в деяких учасників бойових дій та інвалідів війни доплати до пенсії можуть змінюватись у межах від 210% до 650% прожиткового мінімуму.
Мінімальні пенсії з інвалідності для військовослужбовців теж прив’язані до зазначеного прожиткового мінімуму – коливаються в межах від 100% до 130%, залежно від групи інвалідності, звання та виду служби.
Нагадаємо також, що пенсія за втратою годувальника-військовослужбовця не може бути нижчою за два прожиткові мінімуми (4054 гривні), а мінімальна пенсія шахтаря за наявності 15 років підземного стажу становить три такі мінімуми (6081 гривня).
Трохи зросте надбавка до пенсії почесним донорам. Але вона прив’язана до іншого виду прожиткового мінімуму – на одну особу з розрахунку на місяць. Такий прожитковий мінімум зростає з 2392 гривень до 2508 гривень. Це означає, що надбавка донорам зростає з 239,20 до 250,80 гривні, тобто на 11,60 гривні.
Тепер прорахуємо як збільшення прожиткового мінімуму може вплинути на пенсію. Прикладів такого перерахунку може бути безліч і найчастіше збільшення буває невисоким. Хоча людям з максимальною пенсією дістанеться максимальне збільшення. Ми ж візьмемо два випадкові приклади звичайнісіньких пенсій.
У травні деяким працюючим пенсіонерам зробили перерахунок пенсій за час, відпрацьований після виходу на пенсію. Перерахунок було зроблено без заяв пенсіонерів заднім числом із 1 квітня. Як повідомили у Пенсійному фонді, розмір пенсії зріс у 595 тисяч пенсіонерів, а середній розмір підвищення становив 168 гривень. Доплату за квітень та травень виплатили у червні разом із новим розміром пенсії. Таким людям важливо не заплутатися, коли вони отримають пенсію у липні, комусь здасться, що вона, навпаки, зменшилася порівняно з червневою, адже у червні її принесли із доплатою за попередні два місяці. Також повідомлялося, що такий перерахунок у травні встигли зробити не всім, і частина людей має отримати доплату лише у липні.
Жінці 70 років. Не працює. Стаж – 29 років, індивідуальний розмір зарплати – 5567,68 гривні. Загальний розмір пенсії у червні 2022 року – 2100 гривень, у тому числі:
З 1 березня 2022 року пенсія для зазначеної категорії осіб не може бути нижчою за 2100 гривень. У цьому прикладі бачимо, що пенсія з усіма надбавками не дотягує до цієї суми, тому до неї ще додали 20,68 гривні, щоб загальний розмір пенсії був не нижчим за зазначену суму.
З 1 липня загальний розмір пенсії повинен становити 2172,32 гривні, у тому числі:
У цьому прикладі бачимо зростання пенсії на 72,32 гривні за рахунок зростання прожиткового мінімуму. Основний розмір пенсії та доплата за стаж залишаються незмінними. А розмір доплати до прожиткового мінімуму зростає так, що загальний розмір пенсії перевалює за 2100 гривень (необхідність у доплаті до зазначеної суми у розмірі 20,68 гривні не відпадає).
Чоловіку 65 років. Не працює. Стаж – 40 років, індивідуальний розмір зарплати – 9279,48 гривні. Загальний розмір пенсії у червні 2022 року – 3808,49 гривні, у тому числі:
З 1 липня загальний розмір пенсії повинен становити 3813,14 гривні, у тому числі:
Зростання пенсії з 1 липня у цьому прикладі становить лише 4,65 гривні за рахунок незначного збільшення розміру доплати за понаднормативний стаж.
Звернемо увагу на різниці у підходів до визначення доплати за перероблені роки. Жінка пішла на пенсію до реформи, тобто до жовтня 2011 року, отже, її наднормативний стаж становить 9 років (понад 20 років). При цьому її основний розмір пенсії нижчий за прожитковий мінімум, тому 9% беремо від основного розміру пенсії. У свою чергу, чоловік пішов на пенсію після реформи 2011 року, тому його понаднормативний стаж становить лише 5 років (понад 35 років для чоловіків). Але його пенсія вища за прожитковий мінімум, тому 5% беремо від прожиткового мінімуму.
Сергій Коробкін
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…