П’ятниця, 22 Листопада, 2024
ГоловнаДомашній адвокатНа якій підставі можуть вилучити авто для військових потреб – консультує юрист

На якій підставі можуть вилучити авто для військових потреб – консультує юрист

Этот материал также доступен на русском языке
Військове командування під час дії воєнного стану може примусово реквізувати приватне майно громадян. Але для цього має бути підстава.

Про це повідомили спеціалісти з права.

З аналізу норм законодавства випливають 4 обов’язкові умови для реквізиції майна:

По-перше, відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на відшкодувальній основі, з попереднім або подальшим відшкодуванням його вартості.

Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст.1 та 9 Закону 4765).

По-друге, рішення може прийматися виключно вищим командуванням Збройних сил України або окремо визначених підрозділів (ст.3 Закону 389) та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення (ст.4 Закону 4765).

Варто зазначити, що начальника патруля, старшого вартового, командира загону територіальної оборони тощо, не наділені таким правом.

По-третє, реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням угоди. Момент вилучення засвідчується підписанням акта встановленого зразка із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації тощо. (Ст.7 Закону 4765).

По-четверте, перед відчуженням здійснюється оцінка ринкової вартості майна, оригінал висновку про яку надається власнику. Розмір оцінки може бути оскаржено у суді (ст.8 Закону 4765).

Отже, влада не ставить за мету тотальне позбавлення майна громадян, а подібне можливе лише у виняткових випадках. Наміри осіб щодо вилучення авто з порушенням однієї з 4-х умов незаконні.

Такі дії не відображають політичного курсу держави та з боку її службовців здійснюватися не можуть.

Водночас, держава не в змозі гарантувати належну поведінку членів воєнізованих формувань супротивника та несумлінних жителів. У разі дії ініціатора є самовільними, а застосування примусу – кримінальним.

Якщо зазначена ситуація все ж таки виникла, рекомендується простежити дотримання 4-х описаних умов. Зокрема, ретельну увагу слід приділити оформленню акта про примусове відчуження майна. Примірник акта та висновок про оцінку слід зберігати у себе для отримання компенсації чи повернення майна у майбутньому. Після припинення воєнного стану питання вирішується через військовий комісаріат.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні