Статті

Чи правильно ми розуміємо слова молитви «Отче наш»?

Отче наш, що єси на небесах,
нехай святиться ім’я Твоє,
нехай прийде Царство Твоє,
нехай буде воля Твоя,
як на небі, так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні,
і прости нам провини наші,
як і ми прощаємо винуватцям нашим.
І не введи нас у спокусу,
але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство, і сила, і слава навіки.

Амінь.

1. Найголовніше в цій молитві (єдиній, яку дав нам сам Господь) – це те, що Бога названо Отцем. Для старозавітної людини Бог – це щось дуже могутнє, далеке, загадкове. І ось Ісус пропонує називати Бога батьком і сам так звертається до Нього. Відразу виникає уявлення про батьківську турботу і любов. Причому тато не «мій», а наш, тобто усіх людей. Так люди стають одне одному братами та сестрами.

2. Отець цей не такий, як наші земні батьки, а Той, Котрий на небі. Небо для іудаїзму було, ясна річ, не атмосферним поняттям, а духовним. Словосполучення Царство Небесне означало у юдеїв близькість Бога, і часто вони вживали його, щоб зайвий раз не вимовляти слово «Бог», пам’ятаючи про третю заповідь «Не взивай імені Господа, Бога твого, намарно».

3. Як правило, людина в молитві відразу починає говорити про якісь свої потреби. А тут молитва починається з «Нехай святиться ім’я Твоє», з предстояння перед чимось загадковим, надзвичайно піднесеним. Святе означає відокремлене від нашого звичайного світу (у давньоєврейській слово «святий» – «кадош» – мало відтінок окремості, особливості). Бог відокремлений, тому що Він – Творець, а ми – творіння.

4. Коли ми говоримо «Нехай прийде Царство Твоє» , то молимося про те, щоб воля Божа панувала скрізь, і якщо ми про це просимо, то зрозуміло, що наш світ дуже далекий від того, яким він задуманий Богом. Тоді як у Небесному Царстві, де панує Його воля, все досягнуто і є повнота життя, повнота буття, радості. Ми просимо, щоб воля Божа все більше і більше охоплювала цей світ. Але при цьому ми знаємо вже з нашого життєвого досвіду, з усього досвіду Старозавітної Церкви і нашої новозавітної, що світ чинить опір волі Божій. В основі відпадання від Бога лежить саме бажання людини: буде моя воля, а не Твоя. І суть гріхопадіння саме в цьому «будете як боги» – найголовнішими, які не визнають над собою верховенства Бога. (« І сказав змій дружині: ні, не помрете, але знає Бог, що в день, коли ви скуштуєте їх, відкриються очі ваші, і ви будете, як боги, що знають добро і зло» – Бут. 3:4).

5. І тільки після цього вже йде прохання про земне: «Хліб наш насущний дай нам сьогодні» . Зрозуміло, що йдеться не лише конкретно про хліб, а й про все необхідне для життя.

6. Говорячи «І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим», ми визнаємо, що ми боржники перед Богом, що ми поводимося найчастіше недостойно, навіть коли намагаємося робити щось добре, і тому заздалегідь просимо Бога пробачити нас. У тому, щоб ось так визнати себе недосконалими, є вже й необхідна для кожної людини якість – смирення і відчуття необхідності прощення. Але якщо ми самі не прощатимемо, то як дерзати просити прощення собі? І саме це останнє речення коментує сам Христос, який каже: «Бо якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний, а якщо не прощатимете людям провини їхні, то і Отець ваш не пробачить вам провини вашої» (Мт. 6:14–15). Очевидно, саме це найважливіше для нашого повсякденного життя – прощати. І це ж – суть молитви «Отче наш».

З проповіді протоієрея Олександра Борисова

Метки: молитва православ’я церква

Новое на сайте

  • Статті

Піжама для дівчинки – затишна краса будинку

Піжама – домашній одяг для сну та відпочинку, який характеризується комфортом носіння та м'якістю тканини.…

23/11/2024 00:20
  • Новини

Нова дата: коли День святого Миколая у 2024 році – що категорично заборонено робити

Після переходу на новоюліанський календар дата Дня святого Миколая змінилася. Православна церква України з минулого…

22/11/2024 23:55
  • Новини

Погода в Україні на суботу, 16 листопада

Чи буде в суботу тепло, чи готуватись до дощів і снігу? Що кажуть синоптики.

22/11/2024 23:30
  • Новини

Магнітні бурі у суботу, 23 листопада

Чи буде геомагнітна активність підвищена цього вікенду? Які прогнози роблять експерти?

22/11/2024 23:05
  • Новини

Не дайте морозам знищити ваш виноград: три ефективні способи захисту

Подбайте, щоб виноград легко переніс зиму і порадував вас хорошим урожаєм наступного року.

22/11/2024 22:40
  • Новини

Немає часу, а солодкого хочеться: готуємо чудовий шоколадний рулет «Хвилинка» без випічки

Дуже смачний десерт за рекордно короткий час – ви будете у захваті від цього рецепту.

22/11/2024 22:16