Я народився і виріс у Донецьку. Там я понад 6 років пропрацював в органах Пенсійного фонду. Пройшов шлях від рядового спеціаліста районного управління до начальника відділу роботи зі зверненнями громадян головного управління області. У 2012-2014 роках мені пощастило пожити й попрацювати у прекрасній Одесі. Саме тоді я розпочав співпрацю з редакцією газети «На пенсії» – дуже хотілося, щоб накопичені мною досвід і знання стали людям у пригоді. Далі, влітку 2014 року представився шанс з Одеси переїхати до столиці. Це якраз збіглося з масовим переселенням донеччан, багато хто з яких змушений був покинути свої будинки через початок бойових дій на Донбасі. Тоді багато хто казав, що мені пощастило не застати жахів тієї війни. Я ж увесь цей час жалкував, що відтепер шлях додому дуже ускладнився. Але ніхто навіть не міг уявити, що через 8 років війна наздожене і тих переселенців, які від неї, здавалося, втекли.
***
Я знаю людей, які втекли у 2014 році з Донецька, наприклад, до Маріуполя. Почали там нове життя. А сьогодні ці люди дивом вибралися вже з блокадного Маріуполя, знову залишилися без житла, роботи і всього, що було нажито за останні 8 років. Кажуть: «Слава Богу, що хоч б залишилися живими» (після двох тижнів, проведених у підвалі). Є друзі, які від бомбардувань 2014 року переїхали до Києва. Наполегливою працею заробили собі на нове житло. І ось їхній район у столиці став одним із перших, де лунають звуки нової війни. Втім, я пишу ці рядки також під звуки канонади, які не перший тиждень постійно лунають за вікном на одній із околиць Києва. А ще бачив, як просто над будинком пролітали крилаті ракети. Днями щось потужне прилетіло до сусіднього кварталу, дивом обійшлося без жертв (повідомлялося про кілька поранених). Повністю згоріло дві машини, що стояли у дворі, і дві багатоповерхівки повністю залишилися без вікон. Зовсім поруч.
***
У голові – хаос і море думок. Як і більшість, не знаєш, куди тікати і що робити. Хтось записується у добровольці, хтось волонтерить, хтось їде в безпечніші регіони, хтось продовжує виконувати свою поточну роботу, хтось просто хоче відсидітися і перечекати. Кожен сам вибирає. Не хочеться нікого судити й бути судимим. З одного боку, думаєш про те, як у принципі вийти із цієї ситуації живим, і про побутові проблеми. На відміну від багатьох міст, у Києві, на момент написання цього матеріалу, у будинках ще є вода, світло, інтернет. У крамницях є продукти. Хоча багато людей, очевидно, залишилися без зарплат і зовсім погано тим, хто не має жодних запасів. Адже війна – це не лише бойові втрати, а й економічні поневіряння. З другого боку, думаєш про те, що особисто тобі ще пощастило, думаєш про тих, хто гине на полі бою, хто залишився без рідних, без житла і справді зазнає горя. З третього боку, думаєш про те, як ми всі житимемо далі, коли все закінчиться. Що буде з кожним із нас, що буде з роботою та з країною, чи буде можливість у людей повернутися, або навпаки – виїхати? І думки ці здаються передчасними і поки що безглуздими. Але надії нас тільки й підживлюють. Мабуть, так думає кожен. А ще думаєш про дітей. Очевидно, що багато хто з нас прожив уже більшу частину свого життя, хоч і не все встигли. Але що буде з нашими дітьми, яке майбутнє чекає на них?
На тлі всіх цих думок я встигаю ще й пофілософствувати, намагаюся переосмислити не лише своє життя, а й життя усієї планети. Думки про добро і зло, про людяність, про глобальну політику. За освітою я – політолог. Свого часу я писав дипломну роботу про те, як інстинкти впливають на соціальну поведінку людини і на суспільство в цілому. Ця тема мені цікава й досі. Більше того, я не один рік пропрацював на телебаченні, дізнався, як робляться новини, познайомився з безліччю політиків і політичних експертів. Лише трохи зазирнувши за політичні лаштунки, я встиг згодом розчаруватися практично у всіх політичних партіях, зрозумів, як легко можна маніпулювати громадською свідомістю. Це дозволяє глянути на речі ширші. Цікаво, що, будучи студентом історичного факультету, я міркував про те, що людство дуже часто воює. Я думав про те, що з часів Другої світової війни вже минуло багато років і що нам дуже щастить так довго жити у мирний час. І вже тоді приблизно 20 років тому мені наснилося, що в Україні війна. Тепер це стало реальністю. Рішення про війну приймають окремі політики, а воюють у результаті народи і страждають мільйони простих людей.
У мене є родичі та друзі, які зараз перебувають по різні боки цієї війни. Дуже боляче бачити, як пропаганда стравлює людей і як наростає потік ненависті. Дуже страшно, коли людей посилають воювати, і ще страшніше, коли ці люди не розуміють, за що саме вони повинні вмирати. Страшно, коли гинуть не лише військові, а й мирні. А ще страшно, коли люди наживаються на чужому горі, коли боїшся своїх, а не чужих. Страшно від того, що взагалі є такі поняття, як свої та чужі. Страшно, коли люди забувають, що вони люди. Дай нам, Боже, усе це пережити, залишитися людьми, відбудувати країну і своє життя наново.
***
Редакція газети «На пенсії», незважаючи ні на що, намагається працювати, а значить і я по можливості далі писатиму про пенсії, оскільки для багатьох особливо в цей непростий час пенсія залишається єдиним джерелом існування. Можливо, мої поради все ще хоч трохи комусь допомагатимуть.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…