Після 2014 року і початку бойових дій на сході нашої країни учасників бойових дій побільшало, а пільги, гарантовані державою, набули нового сенсу.
Сьогодні в Україні налічується близько 400 тисяч людей, які мають статус учасника бойових дій. Головна пенсійна пільга для таких людей – зниження пенсійного віку. Жінки з таким статусом мають право на пенсію у 50 років за стажу від 20 років, чоловіки – у 55 років за загального стажу від 25 років. Нагадаємо, що пенсійний вік і у чоловіків, і у жінок наразі встановлено на рівні 60 років.
Сама ж пенсія для учасників бойових дій розраховується на загальних підставах, як і звичайна пенсія за віком – все залежить від стажу та зарплати. Хоча багато учасників бойових дій можуть мати військову вислугу років та претендувати на пенсію за нормами Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Такий вид пенсії залежить насамперед від розміру грошового забезпечення.
На відміну від пересічних громадян, учасники бойових дій мають також право на надбавку до пенсії, яка передбачена Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Розмір такої надбавки становить 25% прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. Наразі розмір такого прожиткового мінімуму становить 1934 гривні. З 1 липня та 1 грудня він зросте до 2027 та 2093 гривень відповідно. Таким чином зараз надбавка становить 483,25 гривні. З 1 липня вона зросте аж на 23,50 гривні та становитиме 506,75 гривні, а з 1 грудня її розмір збільшиться ще на 16,50 гривні та становитиме 523,25 гривні*.
При цьому з 1 липня минулого року набули чинності деякі зміни, і тепер загальний розмір пенсії учасників бойових дій з усіма надбавками за будь-якого розкладу не може бути нижчим за 210% зазначеного вище прожиткового мінімуму (раніше було 165%). Сьогодні це виходить 4061,40 гривні (1934 грн. х 210%). З 1 липня це буде 4256,70 гривні (2027 грн. х 210%) та з 1 грудня – 4395,30 гривні (2093 грн. х 210%).
*Для учасників бойових дій у період Другої світової війни, які досягли 85 років, така надбавка встановлюється у розмірі 50% прожиткового мінімуму, як і для інвалідів війни І групи. Нині це 967 гривень (1934 грн. х 50%).
15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Ця дата присвячена пам’яті військовослужбовців та воїнів-інтернаціоналістів, які брали участь у врегулюванні військових конфліктів біля іноземних держав.
Нагадаємо, що з 1 березня заплановано індексацію пенсій. Під перерахунок підпадуть і військові пенсії. Середній розмір підвищення становитиме 700 гривень.
Які ще пенсії перерахують і комусь, читайте у наступному номері газети «На пенсії» чи у нас на сайті.
Раніше ми розповідали про пенсію військовим: кому у 2022 році проіндексують виплати та скільки додадуть?
6 квітня святкує свій 55-й день народження Ірина Білик. Ім’я співачки стало символом нової вітчизняної…
Досвідчені овочівники розповіли, чим потрібно підживити кабачки та цукіні, щоб урожаю вистачило і для власного…
7 квітня очікується мокрий сніг у північних та місцями центральних областях, у західних - подекуди…
Чи варто турбуватися про здоров'я? Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Яскравий та позитивний тиждень, особливо для тих, хто займається питаннями соціальної інтеграції, особистісного розвитку, професійної…
Для того щоб сплатити комунальні послуги, вже давно не обов'язково в будь-яку погоду виходити з…