З абонплатою на водопостачання ми вже знайомі, поступово цей платіж впроваджують теплопостачальні підприємства, а також компанії з вивезення сміття. Із запровадженням абонплати у споживачів накопичилося багато питань, на які ми і намагатимемося відповісти.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», плата за абонентське обслуговування – це платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором (крім послуг із постачання та розподілу природного газу та електроенергії).
Плата за абонентське обслуговування (з урахуванням ПДВ) включає витрати виконавця, пов’язані:
Плата за абонентське обслуговування стягується при наданні наступних комунальних послуг:
Держава регулює рівень плати за абонентське обслуговування, а це означає, що він не може перевищувати граничний розмір, встановлений урядом.
Граничний розмір абонплати згідно з Постановою Кабміну №808 від 21.08.2019 року* розраховується за спеціальною формулою:
2 х ПМ х 2,58 х 0,15 х К, де
ПМ – прожитковий мінімум для однієї особи;
2,58 – середня кількість осіб у сім’ї;
0,15 – середня частка видатків на комуналку від загального доходу сім’ї;
К – коефіцієнт (для опалення та води – 0,019, для сміття – 0,009).
Оскільки у формулі бере участь прожитковий мінімум, абонплата підвищуватиметься зі зростанням цього показника. Вона нараховується у фіксованому розмірі на один особовий рахунок незалежно від кількості мешканців у квартирі.
На сьогоднішній день плата за абонентське обслуговування, розрахована за зазначеною формулою, не може перевищувати:
Граничний розмір плати застосовується окремо для кожної комунальної послуги. Наприклад, при користуванні водою та водовідведенням граничний розмір платежу становитиме 70,38 гривні.
Раніше абонплата входила до складу тарифу, потім її виділили на окрему складову.
Вносити її потрібно незалежно від сезону та від того, користуються споживачі цією послугою чи ні. Адже працівники комунальних служб повинні щомісяця забезпечувати інформування абонентів, звіряти дані, надавати довідки на вимогу споживачів тощо.
Єдиний виняток у законі: плата за абонентське обслуговування з гарячого водопостачання не нараховується, якщо весь будинок відключено від мереж централізованого постачання гарячої води.
* «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування для одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами».
Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій (Постанова Кабінету Міністрів № 848 від 21 жовтня 1995 року, з останніми змінами від 18.11.2021 р.), на оплату абонентського обслуговування надаються пільги та субсидії.
Раніше ми розповідали про абонплату: що це таке?
Частина українців можуть отримати гуманітарну допомогу у вигляді продуктових наборів. Куди звертатися.
Яким чином українські пенсіонери можуть збільшити власні пенсійні виплати. Що передбачено законодавством.
Росія продовжує обстрілювати мирні населені пункти України. У Генштабі ЗСУ детально розповіли про ситуацію на…
Кожен рік страхового стажу понад норму збільшує пенсію. Але чи завжди великий стаж гарантує високу…
8 квітня в Україні відзначають День працівників військових комісаріатів і Міжнародний день ромів. Християни вшановують…
Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» радить українцям встановити важливий пристрій. Про що йдеться і скільки доведеться…