Статті

Біометан замість природного газу: у чому відмінність і коли чекати?

Давайте розберемося, чим біометан відрізняється від звичайного газу, і коли Україна зможе перейти на цей новий вид палива.

Що таке біометан?

Біометан — це те, що за своїми фізико-хімічними характеристиками відповідає тим самим вимогам, що й природний газ, йдеться у законопроекті. Його можна подавати в загальну газотранспортну мережу або використовувати як паливо для двигунів. Природний газ, яким ми звикли користуватися, – це корисна копалина, його видобувають із свердловин, а біогаз отримують штучним шляхом з різних органічних відходів: соломи, гною, тирси, побутового та промислового сміття, стічних вод каналізації.

Як можна отримати біогаз зі сміття?

Для цього потрібна спеціальна біогазова станція. Сировину поміщають у герметичний простір без доступу кисню та підігрівають. За кілька тижнів бактерії переробляють органіку та виділяють біогаз, який збирається під куполом.

Біогаз складається з різних газів, тому його очищають від домішок та вуглекислого газу. В результаті очищення та збагачення (це називається upgrading) з біогазу отримують біометан, який нічим не відрізняється від звичного метану, здобутого зі свердловини. Згнила органіка перетворюється на добрива, тому виробництво біогазу вважається безвідходним.

Чи є в Україні біогазові станції?

Нині в Україні працюють понад п’ятдесят біогазових станцій. Експерти Біоенергетичної Асоціації України (UABIO) оцінюють потенціал виробництва біометану в 7,8 млрд кубометрів на рік. Це досить велика цифра, бо обсяги природного газу, який видобуває Україна, становлять 20 млрд. кубометрів на рік. Як правило, біогаз використовують прямо на місці виробництва. Поруч ставлять газову електростанцію, яка виробляє електроенергію та тепло. Так роблять у багатьох європейських країнах. В Україні біогазові станції переважно використовують великі агрохолдинги. Вони переробляють відходи та отримують електроенергію. Але після ухвалення законопроекту очищений біометан можна запускати у загальну газову магістраль. Це означає, що власники біогазових станцій зможуть продавати біометан практично у будь-яку точку України та Європи.

Скільки коштує біометан?

На тлі високих європейських цін на природний газ вартість біометану цілком конкурентна. За словами голови правління Біоенергетичної Асоціації Георгія Гелетухи, біометан у середньому коштує 500-700 доларів за тисячу кубометрів. Для звичайних споживачів це поки що надто дорого, але багатьом промисловим підприємствам буде вигідно брати за такою ціною. Аграрії будуть зацікавлені у розвитку виробництва біометану: вони зможуть не лише заробити, а й отримають органічні добрива. Крім того, збільшення обсягів газу дозволить бути незалежними від імпорту та від газового шантажу з боку Росії.

Коли біометан надійде до загальної газової мережі?

Український газовий оператор готовий закачувати біометан у газотранспортну магістраль уже 2022 року. Виробники біометану зможуть підключитися до мережі практично на всій території України. Один із виробників навіть подав попередню заявку на підключення.

Андрій Горін

Фото: tsoua.com, bioenergy-news.com, erandoavocats.com

Читайте також:

Новое на сайте

  • Статті

Який сенс свята Вхід Господній до Єрусалиму і навіщо освячувати гілочки верби

Саме вербові гілочки для освячення обрали невипадково. Адже це дерево – символ здоров'я, плідності, швидкого…

27/04/2024 16:16
  • Новини

Економісти прогнозують зростання курсу: на якій позначці зупиниться долар цього року

В Україні зафіксовано підвищення долара понад 40 гривень. На думку аналітиків, це ще не межа.…

27/04/2024 15:22
  • Новини

Обов’язково посадіть ці квіти в травні – влітку всі сусіди заздритимуть вашій клумбі

За прогнозами синоптиків, з настанням травня на нас очікує підвищення температури. Місячний календар надає дачникам…

27/04/2024 14:08
  • Новини

Це не булочки, а справжня насолода: як приготувати легендарні американські сіннабони

Ці м'які ароматні булочки, що немов тануть у роті, швидко завоювали серця гурманів по всьому…

27/04/2024 13:07
  • Новини

Триває реєстрація на міжнародні виплати – як отримати 3,6 тисячі гривень на місяць

Благодійний фонд "Право на захист" проводить збір даних на отримання фінансової допомоги від УВКБ ООН.…

27/04/2024 11:34
  • Новини

Водіїв попередили: за відсутність яких документів можуть виписати штраф 3400 гривень

Кожен український водій під час водіння автомобіля зобов'язаний мати при собі певні документи. Ігнорування цього…

27/04/2024 10:37