Статті

Біометан замість природного газу: у чому відмінність і коли чекати?

Давайте розберемося, чим біометан відрізняється від звичайного газу, і коли Україна зможе перейти на цей новий вид палива.

Що таке біометан?

Біометан — це те, що за своїми фізико-хімічними характеристиками відповідає тим самим вимогам, що й природний газ, йдеться у законопроекті. Його можна подавати в загальну газотранспортну мережу або використовувати як паливо для двигунів. Природний газ, яким ми звикли користуватися, – це корисна копалина, його видобувають із свердловин, а біогаз отримують штучним шляхом з різних органічних відходів: соломи, гною, тирси, побутового та промислового сміття, стічних вод каналізації.

Як можна отримати біогаз зі сміття?

Для цього потрібна спеціальна біогазова станція. Сировину поміщають у герметичний простір без доступу кисню та підігрівають. За кілька тижнів бактерії переробляють органіку та виділяють біогаз, який збирається під куполом.

Біогаз складається з різних газів, тому його очищають від домішок та вуглекислого газу. В результаті очищення та збагачення (це називається upgrading) з біогазу отримують біометан, який нічим не відрізняється від звичного метану, здобутого зі свердловини. Згнила органіка перетворюється на добрива, тому виробництво біогазу вважається безвідходним.

Чи є в Україні біогазові станції?

Нині в Україні працюють понад п’ятдесят біогазових станцій. Експерти Біоенергетичної Асоціації України (UABIO) оцінюють потенціал виробництва біометану в 7,8 млрд кубометрів на рік. Це досить велика цифра, бо обсяги природного газу, який видобуває Україна, становлять 20 млрд. кубометрів на рік. Як правило, біогаз використовують прямо на місці виробництва. Поруч ставлять газову електростанцію, яка виробляє електроенергію та тепло. Так роблять у багатьох європейських країнах. В Україні біогазові станції переважно використовують великі агрохолдинги. Вони переробляють відходи та отримують електроенергію. Але після ухвалення законопроекту очищений біометан можна запускати у загальну газову магістраль. Це означає, що власники біогазових станцій зможуть продавати біометан практично у будь-яку точку України та Європи.

Скільки коштує біометан?

На тлі високих європейських цін на природний газ вартість біометану цілком конкурентна. За словами голови правління Біоенергетичної Асоціації Георгія Гелетухи, біометан у середньому коштує 500-700 доларів за тисячу кубометрів. Для звичайних споживачів це поки що надто дорого, але багатьом промисловим підприємствам буде вигідно брати за такою ціною. Аграрії будуть зацікавлені у розвитку виробництва біометану: вони зможуть не лише заробити, а й отримають органічні добрива. Крім того, збільшення обсягів газу дозволить бути незалежними від імпорту та від газового шантажу з боку Росії.

Коли біометан надійде до загальної газової мережі?

Український газовий оператор готовий закачувати біометан у газотранспортну магістраль уже 2022 року. Виробники біометану зможуть підключитися до мережі практично на всій території України. Один із виробників навіть подав попередню заявку на підключення.

Андрій Горін

Фото: tsoua.com, bioenergy-news.com, erandoavocats.com

Читайте також:

Новое на сайте

  • Новини

Нові види фінансового шахрайства: як пенсіонеру не втратити гроші через банкомат

Схеми шахраїв стають дедалі витонченішими. Вони використовують фейкові клавіатури, коментарі з фішинговими посиланнями й фальшиві…

05/04/2025 11:38
  • Новини

Пенсія за формулою: що потрібно знати про нарахування та виплати

У 2025 році в Україні знову зростуть вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію…

05/04/2025 10:55
  • Новини

Стартує реєстрація на грошову допомогу для українців: як можна отримати до 50 000 гривень

Відкрито реєстрацію на програму фінансової підтримки. У межах ініціативи можна отримати до 50 тисяч гривень.…

05/04/2025 09:33
  • Новини

У Кривому Розі ракетний удар забрав життя цілих родин – воєнне зведення 5 квітня

Увечері 4 квітня росія завдала удару балістичною ракетою по житловому району Кривого Рогу. Внаслідок цього…

05/04/2025 08:31
  • Новини

Відчутна надбавка: окремій категорії пенсіонерів підвищили виплати на 3000 гривень

Мінімальні пенсії для окремих категорій українців суттєво зросли. У деяких випадках підвищення перевищило 3 тисячі…

05/04/2025 07:47
  • Новини

Свята та народні прикмети 5 квітня – чому сьогодні не можна виявляти жадібність

5 квітня — день, коли у світі згадують про кілька важливих міжнародних ініціатив. 5 квітня…

05/04/2025 06:34