Статті

Як зберегти здоров’я хребта?

Чому розвивається і чим небезпечна ця патологія, розповіла невропатолог вищої категорії, завідувачка неврологічного відділення дніпровської міськлікарні №5 Оксана Щитник.

Передвісниця грижі

Протрузією називається випинання стінки міжхребцевого диска без розриву фіброзного кільця (сукупність кільцеподібно розташованих колагенових волокон) самого диска. Це початковий етап дегенеративних змін в хребті (зниження еластичності та зневоднення структур, порушення обмінних процесів, зменшення відстані між хребцями), що розвиваються в його найбільш рухливих і навантажених відділах: поперековому і шийному, рідше – грудному.

Протрузії дуже поширені. На частку цього патологічного стану, що зазвичай розвивається на тлі остеохондрозу, припадає близько 80 відсотків випадків усіх болів у спині. Крім компресії нервових корінців, з часом протрузія загрожує перерости у грижу міжхребцевого диска, що призводить до зниження працездатності й загальної якості життя.

Причини проблеми

Одним з головних чинників ризику для розвитку протрузії вважаються вікові зміни організму, хоча проблема може виникнути і у молодих пацієнтів.

Крім віку, до провокуючих факторів належать порушення постави, травми та патології хребта, зайва вага, слабкість м’язів і сухожиль спини. Шкідливі для хребта як малорухливий спосіб життя, так і надмірні навантаження.

Також протрузія буває непрямим наслідком інфекційних захворювань, плоскостопості, остеопорозу і метаболічних розладів. Можуть зіграти свою роль і спадковість, сидяча робота, хронічний стрес, нераціональне харчування.

Тривожні симптоми

Прояви протрузії міжхребцевого диска багато в чому залежать від того, який саме відділ хребта постраждав, але до загальних симптомів можна віднести дискомфорт і больові відчуття в області ураженого сегмента.

Крім цього, протрузії в шийному відділі можуть проявлятися обмеженням рухливості шиї, онімінням і слабкістю рук, мігренню і запамороченням, болями в плечах і лопатках, стрибками артеріального тиску, проблемами зі сном, шумом у вухах.

Проблема в грудному відділі дає про себе знати онімінням і оперізуючими болями в області грудної клітини (іноді здається, що болять внутрішні органи), хворобливими відчуттями уздовж всього хребта.

Протрузії поперекового відділу хребта часто проявляються болем в попереку і ногах, слабкістю і онімінням в нижніх кінцівках і паховій області. У важких випадках можливими є порушення сечовипускання.

Що робити?

Оскільки протрузії розвиваються поступово, протягом декількох років, і на початковій стадії можуть ніяк себе не проявляти, потрібно бути уважними до найменших проявів дискомфорту і болю в спині. Якщо больові відчуття (навіть слабкі) виникли кілька разів в одному і тому ж місці, зверніться до невропатолога або травматолога, щоб не запустити процес.

Лікар проведе огляд і пальпацію ураженої ділянки хребта, призначить необхідні обстеження. Зазвичай це аналізи крові, рентгенографія, магнітно-резонансна або комп’ютерна томографія хребта.

Терапія полягає в усуненні провокуючих чинників, а також знятті болю і запального процесу за допомогою різних груп ліків (анальгетики, протизапальні, міорелаксанти, хондропротектори, діуретики, вітаміни групи В). Також застосовуються лікувальні блокади.

У період ремісії обов’язково призначаються індивідуальний комплекс лікувальної фізкультури, масаж, фізіопроцедури (електрофорез, магнітотерапія, грязьові аплікації).

Іноді, якщо консервативні методи не дають результату, застосовується хірургічне втручання.

Профілактика і дієта

Для попередження розвитку протрузії, а також виникнення рецидивів після курсу лікування, рекомендується уникати стресів, переохолоджень і підняття важких предметів, стежити за поставою і вагою, займатися оздоровчою гімнастикою, йогою, плаванням.

Також рекомендується включити у щоденний раціон свіжі овочі, фрукти, ягоди, морепродукти, рибу, сир, йогурт, гречану, перлову і рисову каші.

Ірина Лебединець

Новое на сайте

  • Новини

Встигніть приготувати це незвичайне варення – і взимку буде чим лікувати горло

Варення можна приготувати не лише з ягід чи фруктів, але й із соснових шишок. Але…

09/05/2024 23:29
  • Статті

Скринінг 2 триместри вагітності: на якому терміні роблять? Що входить до другого скринінгу? Як підготуватись?

Вагітність це унікальний і хвилюючий період для жінки, коли в її тілі відбувається розвиток нового…

09/05/2024 23:04
  • Новини

Головне не переплутайте: які рослини потрібно підгортати, а які ні – від цього залежить урожай

Підгортати овочеві культури чи ні - цим питанням задаються багато дачників. Важливо знати, що не…

09/05/2024 22:56
  • Новини

Погода в Україні на п’ятницю, 10 травня

В Україні 10 травня спеки не буде. Очікується дощ в Чернівецькій та Івано-Франківській областях.

09/05/2024 22:31
  • Статті

Смартфони Infinix: доступні та потужні девайси

Сьогодні ринок мобільних пристроїв настільки різноманітний, що вибрати відповідний смартфон може бути непростим завданням.

09/05/2024 22:18
  • Новини

Магнітні бурі на п’ятницю, 10 травня

Як позначаться на Землі наслідки потужного сонячного спалаху, який зафіксовано 8 травня.

09/05/2024 21:59