Ключові тези:
-
Виноградні вусики – це видозмінені суцвіття, де нові грона не утворюються.
-
Вусики обвивають опору, допомагаючи пагону піднятися, або відмирають, якщо опори немає.
-
Вусики не сильно “тягнуть” соки, але можуть заважати провітрюванню та догляду за кущем.
-
На присадибних виноградниках вусики краще обрізати, щоб уникнути ускладнень при підв’язці і знятті лози зі шпалери.
Виноградні вусики – це видозмінені суцвіття. Якщо на лозі з’явився вусик, значить, в цьому місці більше не утворюються суцвіття (грона).
Раніше ми розповідали, як підв’язка змінює ріст винограду.
Вусики розвиваються на вузлах, навпроти листка. При зіткненні з опорою вони закручуються навколо неї, швидко дерев’яніють і ніби підтягують пагін вгору. Якщо опору не знайдено, вусик відмирає і опадає, особливо часто це буває на арках.
У багатьох рекомендаціях по догляду за виноградом радять вусики видаляти, щоб вони не «тягнули соки» з рослини. Наскільки це критично для дорослого куща – сказати складно. А вже на великих плантаціях видаляти вусики вручну практично нереально.
Втім, навіть якщо вусики не відбирають багато поживних речовин, вони можуть створити серйозні незручності. Обплітаючи листя і пагони, вони знижують провітрюваність куща, ускладнюють обрізку та зніття лози зі шпалери, а отже – підвищують ризик хвороб і пошкоджень.
Однак на присадибних укривних виноградниках і при підв’язці вертикальних лоз до шпалери вусики краще обрізати – особливо у сильнорослих столових сортів. Якщо цього не робити, вусики починають обплітати сусідні листя і лози, і зняти їх зі шпалерного дроту потім дуже важко – не пошкодивши при цьому очка лоз, які залишають на наступний рік для плодоношення або укриття.
Зрізати ще прямі, м’які вусики при підв’язці – справа секундна. А видалити здерев’янілі вусики зі шпалери значно складніше: без гострого ножа не обійтися, та й сам дріт може постраждати, особливо якщо на ньому є захисне покриття.
Читайте також: