Ключові тези:
-
УБД мають право на пенсію в 55 років із 25 роками стажу, але це стосується лише права на вихід, а не розрахунку розміру пенсії.
-
Розмір пенсії обчислюється за загальною формулою, де доплата нараховується лише за стаж понад 35 років у чоловіків.
-
Пенсійний фонд діє відповідно до закону, тому в описаному випадку виплати визначено правильно — доплата лише за 2 роки понад норму.
-
Виняток діє лише для тих, хто вийшов на пенсію до 1 жовтня 2011 року й не мав перерахунку — їм можуть враховувати понад 25 років.
«Я – учасник бойових дій. Вийшов на пенсію у 55 років, але продовжую працювати. На сьогодні у мене вже 37 років страхового стажу. При цьому мені доплачують лише за два роки понаднормового стажу. Чи порушує Пенсійний фонд таким чином закон? Адже УБД мають право на пенсію за наявності лише 25 років стажу. Тобто мені мають доплачувати за 12 років понаднормового стажу», – Володимир Онищук, лист надійшов на електронну пошту редакції.
Раніше ми розповідали, як отримати доплати до пенсії за довголітню працю.
Що каже закон?
Дійсно, чоловіки, які отримали статус учасника бойових дій, мають право на дострокову пенсію за віком при досягненні 55 років та за наявності не менше 25 років страхового стажу. А жінки з таким статусом можуть вийти на пенсію у 50 років за наявності не менше 20 років стажу. Це передбачено статтею 115 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Цією нормою визначається право на призначення пенсії, зокрема скільки для цього потрібно стажу. А от розмір пенсії визначається на підставі інших статей і там інші вимоги до стажу.
За якою формулою рахують розмір пенсії?
Основний розмір пенсії за віком визначається за формулою, що прописана у статті 27 вказаного Закону. А у статті 28 цього Закону (в редакції від 1 жовтня 2011 року) передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок – 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% від основного розміру пенсії (визначеного статтею 27), але не більш як на 1% від мінімального розміру пенсії за віком (прожиткового мінімуму).
Отже, за наявності у чоловіка 37 років страхового стажу доплата встановлюється лише за два роки, відпрацьованих понад норму, тобто понад 35 років. В цьому сенсі жодних послаблень немає навіть для учасників бойових дій. Тому в описаному у листі випадку закон Пенсійним фондом не порушується.
Хто отримує більше?
Втім, для частини пенсіонерів виняток все-таки є. Він стосується тих, хто пішов на пенсію за віком до 1 жовтня 2011 року, за умови, що після цієї дати їм не робили перерахунок пенсії за стажем і зарплатою відповідно до частини 4 статті 42 згаданого Закону. Для таких осіб продовжують діяти старі норми, коли доплата за понаднормовий стаж встановлюється за роки, відпрацьовані понад 25 років чоловіками і понад 20 років жінками.
Вас також можуть зацікавити новини: