Ключові тези:
- Попри своєчасне прийняття законів Верховною Радою, Кабінет Міністрів не затверджує підзаконні акти в установлені строки. Через це тисячі українців втрачають пенсійні права — наприклад, не можуть зарахувати закордонний стаж чи пройти ідентифікацію, хоча формально мають на це право.
- Влада спочатку зупиняє виплати переселенцям, які не пройшли ідентифікацію, а потім через кілька місяців розробляє механізм їхнього повернення. При цьому гроші могли бути списані ще в січні, а правила повернення — з’явилися лише в червні.
- Постанова про поновлення виплат надбавок мешканцям у гірській місцевості ухвалена із запізненням у пів року. А нові умови призначення суттєво обмежують коло отримувачів — відтепер надбавку можуть зняти навіть із тих, хто мав право на неї в минулі роки.
Сьогодні дозволю собі покритикувати уряд. Зазвичай, намагаюсь цього не робити, особливо якщо нема явних підстав, але цього разу, вважаю, що критика буде обґрунтованою. На мій погляд, Кабінет Міністрів в деяких питаннях демонструє злочинну бездіяльність, через яку люди втрачають пенсійні виплати. Не знаю чи це робиться свідомо, чи через недбалість окремих посадовців. Наведу лише кілька саме пенсійних прикладів.
Зокрема сьогодні порушимо теми:
- про ідентифікацію пенсіонерів,
- про обмеження пенсійних виплат переселенцям,
- про закордонний стаж
- та про надбавки за проживання у гірській місцевості.
Так, про деякі речі я вже розповідав раніше, але дещо буде зовсім новеньке.
Раніше ми розповідали, що в Україні готують нову пенсійну реформу: що зміниться для мільйонів українців.
Хто втратив право на вчасну пенсію
Приклад перший. У квітні минулого Верховна Рада ухвалила закон про зарахування закордонного стажу. Він набув чинності за два місяці. І уряд був зобов’язаний впродовж трьох місяців розробити детальний порядок зарахування такого стажу. Тобто депутати ухвалили рішення, що такий стаж тепер зараховується, а Кабмін мав уточнити алгоритм та зазначити на підставі яких саме документів це має відбуватися. Уявіть собі, минуло більше як рік від моменту ухвалення закону, і тільки два місяці тому Кабмін затвердив відповідний порядок. При цьому новину подали як дуже позитивну – які урядовці молодці, що дозволили зараховувати закордонний стаж. Але саме через них закон понад рік не працював, і тепер невідомо скільки за цілий рік людей через це не змогли вчасно оформити пенсію, бо у них бракувало стажу, хоча фактично закон вже був ухвалений. Я вже не кажу, що додатковий порядок, створений урядом, є недолугим і все одно недостатньо чітким. Ба більше, тепер ще й Пенсійний фонд має допрацювати власний порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій. І це питання також затягується.
Як Кабінет Міністрів ігнорує рішення Верховної Ради
Приклад другий. Так само тогоріч, у квітні, були внесені зміни до пенсійного законодавства щодо ідентифікації пенсіонерів. Наприклад, в законі йшлося, що вже до кінця 2024 року потрібно пройти ідентифікацію тим пенсіонерам, які тимчасово перебувають за кордоном.
Але і тут уряд мав затвердити додатковий порядок. І теж не встиг чомусь зробити це вчасно. Звісно, що люди нервували, боялись, що не встигнуть пройти ідентифікацію та залишаться без виплат.
Проте у Міністерстві соцполітики мене запевняли, що от-от і до кінця 2024 року порядок ухвалять. Врешті-решт попри будь-яку логіку Кабмін ухвалив постанову тільки в лютому, а чинності вона набула аж в березні. Ідентифікацію дозволили пройти до кінця 2025 року. І те, що це суперечить закону, і певний час тривала правова прогалина, то вже виглядає дрібницею, на яку чиновники просто закривають очі. Я вже мовчу з яким пафосом подавалася новина про новий порядок ідентифікації. Наче уряд зробив якісь послаблення для переселенців.
Але, по-перше, це знову-таки зробили із порушенням встановлених законом термінів.
А по-друге, в одному пункті зробили послаблення, а в іншому – навпаки ускладнили життя багатьом пенсіонерам.
І найгірше тут те, що у пенсіонерів все одно залишається купа питань щодо ідентифікації, бо в Пенсійному фонді ще до нових правил не пристосувалися і змушені вигадувати самостійно те, що у законах Верховної Ради та постановах Кабміну не прописано. Тобто працівники пенсійного фонду інколи не можуть дати адекватних роз’яснень пенсіонерам просто через те, що самі не знають, як правильно діяти.
Як Пенсійний фонд забирає вже нараховану пенсію
Йдемо далі. Приклад номер три. У листопаді минулого року Верховна Рада ухвалила Закон “Про держбюджет на 2025 рік”. Там було зокрема зазначено, що Ощадбанк вже від 1 січня мав списати гроші з пенсійних карток переселенців і повернути їх Пенсійному фонду. Це стосується тих хто, оформив статус ВПО до 2022 року та отримував пенсію на картку Ощадбанку, але впродовж останнього року не витрачав гроші з картки й не проходив ідентифікацію. Тобто депутати вирішили не просто зупинити їм нарахування пенсії, а ще і списати з карток ті гроші, які вже були нараховані.
Дехто мене тоді звинувачував у коментарях, що я нагнітаю. Але подивіться самі, врешті-решт рішення давно ухвалене офіційно.
І ось від початку року ще за 6 місяців!!! Кабмін все ж таки ухвалив додаткове рішення. Це постанова №745 від 25 червня. Вона називається «Деякі особливості застосування статті 40 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Нею зокрема затверджений Порядок відновлення та виплати пенсій, кошти на виплату яких повернуті Пенсійному фонду Ощадним банком.
Отже, якщо людина дасть про себе знати у Пенсійному фонді, то гроші їй повернуть назад у повному обсязі. Просто хочу акцентувати, що рішення про списання грошей ухвалили, а як їх повернути, прописали тільки через пів року, від набуття закону чинності.
Хто може залишитися без надбавки до пенсії
Приклад чотири. Вже згаданим Законом “Про бюджет на 2025 рік” частково призупинена дія Закону про статус гірських населених пунктів. Депутати вирішили, що цього року надбавка до пенсії за проживання у гірських населених пунктах має виплачуватися не так, як вимагає закон, а так, як вирішить Кабінет Міністрів своєю окремою постановою.
Ну, добре, попри закон вирішили. Минуло пів року. І що? А рішення й досі немає, через що такі надбавки поки взагалі припинили призначати. Проте тим часом депутати підготували взагалі новий закон “Про статус гірських населених пунктів”, яким відповідні пільги можуть обмежити ще жорсткіше.
Чому уповноважений з прав людини б’є на сполох
До речі, на деякі з означених сьогодні проблем звернув увагу навіть уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець. Можна довго говорити про правильність чи неправильність різних законів і постанов. Можна довго обговорювати стан української економіки та наявність в бюджеті грошей. Але такої систематичної бездіяльності уряду я не можу згадати, хоча багато років висвітлюю пенсійні теми та колись і сам працював у Пенсійному фонді.
Мабуть, в інших країнах навіть за одне з таких порушень вже давно були б якісь кадрові рішення. Це як мінімум. Втім, у нас час від часу міністри змінюються, а хто має нести відповідальність незрозуміло. І коли урядовці не виконують свої розрекламовані обіцянки, як то багатостраждальну бальну пенсійну систему – то одне. І зовсім інша справа, коли закони ухвалені, але вони не виконуються, і через те страждає багато людей.
Доповнення
Доки готувалося ця публікація і відео уряд все-таки ухвалив постанову про гірські надбавки. Постанова №793 від 2 липня 2025 року. Тобто знов-таки із запізненням на пів року.
Що відомо з Постанови – що надбавка до пенсій, всіх видів соціальних виплат та стипендій має встановлюватися в тому ж розмірі, що і написано в законі «Про статус гірських населених пунктів». Тобто в розмірі 20%. Тобто нічого не змінилося. Просто пів року люди не могли оформити цю виплату.
В постанові навіть зазначено, що ті хто мав на неї право, але не зміг вчасно оформити через несвоєчасне ухвалення постанови, зможуть отримати доплату за минулий час, тобто з 1 січня 2025 року.
Нічого крім головного болю такі дії викликати не можуть.
Втім, дещо таки змінюється. Умови призначення надбавки тим, у кого її поки немає, стають більш жорсткими: треба на дату звернення жити у гірській місцевості не менше шести місяців і не сплачувати податки в іншому регіоні. А ті хто її вже давно оформив і отримував до 2025 року, її можуть відібрати. Буде проводитися жорстка верифікація одержувачів надбавки. Треба буде кожні пів року підтверджувати, що ви фактично продовжуєте жити чи працювати у цій місцевості. Тут і тільки тут сплачувати податки та отримувати будь-які соціальні виплати. Навіть якщо людина зареєстрована, але тимчасово виїхала, то надбавку можуть зняти.
І вишенька на торті. Тим, хто вже одержує допомогу, але на думку урядовців отримує її неправомірно, то її можуть зняти за весь 2025 рік. Все що вже було нараховано було з 1 січня 2025 року за результатами перевірки можуть відібрати. Хоча нові правила ухвалили тільки в липні. Повний абсурд.
Більше у нашому новому відео.
Читайте також: