Четвер, 10 Липня, 2025
ГоловнаЗдоров'яЧоловіки вмирають раніше: наука пояснює, чому

Чоловіки вмирають раніше: наука пояснює, чому

Этот материал также доступен на русском языке
Чоловіки не лише частіше ризикують, а й спочатку програють у біологічній лотереї. Чому жіночий організм виявляється витривалішим - розбираємося у теоріях вчених.

Ключові тези:

  • Генетична схильність: Жінки мають дві X-хромосоми, що містять більше “виживальних” генів, на відміну від чоловіків з однією X та однією Y-хромосомою.
  • Гормональні відмінності: Естроген захищає жіночий організм, виступаючи як антиоксидант, тоді як тестостерон сприяє зносу тіла.
  • Спосіб життя та соціальні чинники: Чоловіки частіше беруть участь у війнах, зазнають шкідливих звичок та ризикової поведінки, що знижує їхню середню тривалість життя.

Різниця в тривалості життя між чоловіками та жінками спостерігається у всіх країнах та протягом усієї історії. Вчені називають три ключові фактори: гени, гормони та спосіб життя. Про це розповідає наш співрозмовник Борис Маньковський, український вчений-ендокринолог.

Чому жінки живуть довше за чоловіків?

Статистика, якою оперують науковці, свідчить про те, що жінки в усі часи, в усіх країнах живуть довше. Існує три теорії існування такої закономірності.

Гени

Навіть ембріони чоловічої статі гинуть частіше, ніж жіночі. Вчені дійшли висновку, що причиною можуть бути хромосоми. Жіночу стать визначають ХХ-хромосоми, а чоловічу – XY-хромосоми. Саме X-хромосоми містять більше генів, які допомагають людині вижити.

Гормони

Тестостерон – чоловічий гормон, який впливає на розвиток кісткової і м’язової тканини, робить чоловіка більшим і сильнішим за жінку. А естроген – жіночий статевий гормон – грає роль своєрідного «антиоксиданту», який виводить із організму шкідливі речовини. Дослідження свідчать, що стерилізовані тварини чоловічої статі живуть довше, а жіночі – навпаки, менше.

Спосіб життя

На територіях, де часто відбуваються війни, середня тривалість життя чоловіків різко скорочується. Адже у збройних конфліктах частіше гинуть чоловіки молодого або середнього віку.

Разом із тим, у регіонах із дуже низьким рівнем життя фіксують вищу смертність жінок, наприклад, під час пологів.

Також на тривалість життя чоловіків часто впливають шкідливі звички, до яких вони схильні частіше, ніж жінки: паління, вживання алкоголю та наркотиків, а також переїдання.

Наші експерти:

Борис Маньковський – український науковець-ендокринолог, директор Інституту геронтології імені Д. Чеботарьова, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні