Ключові тези:
- Під час повітряної тривоги працівник має право не виконувати роботу, якщо це становить загрозу його життю чи порушує вимоги охорони праці.
- Роботодавець зобов’язаний забезпечити безпеку працівників під час тривоги, і в разі нехтування цим може нести адміністративну або кримінальну відповідальність.
- Час перебування працівника в укритті оформлюється як простій не з його вини та має оплачуватися щонайменше у розмірі двох третин окладу, якщо немає можливості працювати дистанційно.
Раніше ми розповідали, чому заламіновані документи недійсні і що з ними робити.
Під час тривоги маєте право не працювати
За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України (ДСУ) з питань праці, роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, що становить явну небезпеку для життя, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. Це визначає стаття 153 Кодексу законів про працю.
Відповідальність роботодавця за роботу під час тривог
Прямої відповідальності за роботу підприємства під час повітряної тривоги чинне законодавство України наразі не передбачає. Та керівник зобов’язаний забезпечувати цивільний захист і своїх працівників, і клієнтів або відвідувачів.
Разом з тим посадових осіб роботодавця може бути притягнуто до адміністративної відповідальності (ст. 41 КУпАП), а іноді і до кримінальної відповідальності (ст. 271 ККУ). Йдеться про ситуації, коли не вжито заходів щодо забезпечення безпеки працівників, зокрема заходів реагування у випадку повітряної тривоги, що призвело до шкоди здоров’ю або до загибелі людей.
Чи оплачується відсутність працівника під час повітряної тривоги
Час, який працівник знаходиться в укритті під час повітряної тривоги, відповідно до статті 113 КЗпП, оформлюється як простій не з вини працівника. Роботодавець має оплатити його не нижче від двох третин ставки.
«У разі, коли під час перебування в укритті у працівника зберігається можливість виконувати його робочі завдання, то впроваджувати простій немає підстав чи потреби, а оплата праці повинна здійснюватися на загальних підставах», – уточнюють у Східному міжрегіональному управлінні ДСУ з питань праці.
Читайте також: