Четвер, 29 Травня, 2025
ГоловнаГрошіПідвищення мінімальної зарплати й прожиткового мінімуму: які зміни чекають українців (відео)

Підвищення мінімальної зарплати й прожиткового мінімуму: які зміни чекають українців (відео)

Этот материал также доступен на русском языке
В Україні планують підвищити прожитковий мінімум та мінімальну заробітну плату. Коли відбудуться зміни та про які суми йдеться.

Уряд вже працює над проєктом бюджету на наступний рік і з нього випливає, що мінімальну зарплату, прожитковий мінімум, а з ним і пенсії мають незабаром дещо зрости.

Раніше ми розповідали, що у ПриватБанку заявили про нові обмеження: що потрібно знати клієнтам.

Нагадаю, минулого року було вирішено не збільшувати мінімальну зарплату і прожитковий мінімум цілих три роки. Але наразі Міністерство фінансів почало готувати бюджетну декларацію на 2026-2028 роки, і там вже закладається підвищення, тобто виплати планують розморозити. Це випливає з листа міністерства, надісланого до різних відомств. Там наводяться інструкції, як готувати пропозиції до наступного бюджету, що потрібно врахувати і які орієнтовні показники закладаються. Я вивчив цей лист і зараз розповім:

  • Про які суми підвищення йдеться,
  • Які реформи має провести Міністерство соціальної політики?
  • І що взагалі відбувається з українською економікою, адже прямо про таке по телебаченню рідко розповідають.

Примарні надії чи реальне підвищення?

Думаю, багато хто час від часу чує або читає сенсаційні заголовки, що от-от зарплати та пенсії зростуть. Так, наприклад, в лютому цього року у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт №12462, що передбачав збільшення вже з 1 квітня 2025 року мінімальної зарплати з 8000 до 9100 грн, а мінімальної пенсії з 2361 до 3400 грн. А з жовтня начебто мінімальна зарплата мала складати вже понад 11000, а мінімальна пенсія – 7000 грн. Звісно ж цей законопроєкт навіть до зали Верховної Ради не дійшов і за нього не голосували. Адже він є популістським і нереалістичним. Зауважу, автором проєкту значиться Юлія Тимошенко. Чинна влада на його реалізацію, звісно, не піде, натомість партія «Батьківщина» скаже, що ось ми такі молодці, такий гарний проєкт розробили, а нам його не дали реалізувати.

Як зросте мінімальна зарплата та прожитковий мінімум

Отже, за прогнозами та пропозиціями Міністерства фінансів розмір мінімальної заробітної плати від 1 січня 2026 року має зрости з нинішніх 8000 до 8688 грн. Лише на 688 грн. Від 1 січня 2027 року має скласти 9374 грн і від 1 січня 2028 року – 10059 грн.

Нагадаю, що до розміру мінімальної зарплати прив’язані й розміри деяких пенсій. Від цього ж залежить і розмір єдиного соціального внеску, що становить 22%.

Також має зрости розмір прожиткового мінімуму для всіх вікових категорій.

Тут немає якогось прориву, суми збільшення не надто великі. Але розберемо зміни на прикладі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Сьогодні такий прожитковий мінімум становить 2361 гривню. Такою ж є мінімальна пенсія. Востаннє цей розмір переглядали на початку минулого року. Цього року його не збільшували. Через це, до речі, другий рік поспіль не зростають розміри державної соціальної допомоги по інвалідності, що виплачується органами соцзахисту. Індексація на ці виплати також не розповсюджується. До цього ж показника прив’язані деякі надбавки до пенсії, що також не змінюються, якщо прожитковий мінімум не зростає.

Отже, зараз Мінфін пропонує збільшити прожитковий мінімум і мінімальну пенсію від 1 січня 2026 року на 203 грн. Зараз це 2361 грн, а буде 2564 грн. Від 2027 року хочуть додати ще 151 грн, і від 2028 року – ще 144 грн, тоді прожитковий мінімум для пенсіонера має зрости до 2859 грн.

І це не якась вигадка. У нас на руках конкретний документ, свідомо складений у Міністерстві фінансів.

Звісно, що такі суми ні в якому разі не можуть перекрити зростання цін. І в уряді давно визнають, що навіть не сьогодні, а ще кілька років тому реальний прожитковий мінімум мав бути щонайменше від 6000 до 9000 грн.

Якою буде соціальна політика 2026 року

З усім тим, імовірність, що прожитковий мінімум зросте наступного року хоча б на 200 грн, доволі велика. Міністерству соціальної політики вже доручено прорахувати майбутні видатки на пенсії та соціальні виплати з урахуванням нових показників. Також треба закласти гроші на чергову березневу індексацію пенсій, що передбачено законодавством.

В документі нагадують, що на час воєнного стану спеціальні пенсії, що перевищують 10 прожиткових мінімумів виплачуються з понижуючим коефіцієнтом, тобто в урізаному вигляді. Якщо воєнний стан закінчиться, то видатки на ці пенсії знову зростуть. Також на час воєнного стану за дещо новим принципом виплачуються надбавки за проживання у зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Якщо воєнний стан припинять, то ці надбавки навпаки взагалі познімають.

Також за прогнозами Мінфіну чисельність пенсіонерів у майбутньому має знову зрости, що потягне за собою додаткові видатки з бюджету. Попри те, що від 2022 року кількість пенсіонерів в Україні зменшилася на понад пів мільйона осіб, наразі тенденція пішла в інший бік. Якщо порівняти 2024 та 2025 роки, то пенсіонерів навпаки побільшало – на 176 тис.

Які реформи має провести Мінсоцполітики

Які ж завдання поставлені Міністерству соцполітики?

  1. По-перше, подумати, де знайти ще грошей, тобто як збільшити надходження єдиного соціального внеску.
  2. По-друге, вже зараз опрацювати порядок наступної індексації у межах наявних в бюджеті коштів.
  3. По-третє, надати прогнозні показники бюджету Пенсійного фонду на наступні три роки з урахуванням запровадження пенсійної реформи.

Та ще треба і зазначити основні параметри цієї реформи.

Цікаво, що зовсім незрозуміло, про яку саме реформу йде мова. Чи то про запровадження багатостраждальної накопичувальної системи, чи то про бальну систему, яку востаннє нам обіцяли з 1 липня 2025 року. Поки щось цією реформою і не пахне. У Верховній Раді законопроєкт ще не розглядався.

Також в Міністерстві фінансів зауважили, що 2025 року закінчується термін дії таких експериментальних проєктів як:

  • тимчасове розміщення та підтримка деяких категорій переселенців які перебувають у складних життєвих обставинах;
  • надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку та особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду і підтриманого проживання;
  • надання соціальної послуги з формування життєстійкості;
  • та послуги із соціального супроводу військовослужбовців і членів їх сімей.

Наголошується, що треба оцінити їх ефективність і вирішити, чи доцільно продовжувати такі програми. В Міністерстві фінансів зауважили, що наразі їх виконання забезпечується не в повному обсязі. Це не я кажу. Це офіційний висновок представників уряду.

Врешті-решт Міністерству соцполітики нагадали, що система соціальної підтримки має відбуватися на засадах максимальної адресності, що підтримку мають отримувати тільки ті, хто її дійсно потребує. Людською мовою це означає, що треба максимально економити, і намагатися якомога більше людей позбавити можливості отримувати соціальні виплати – допомагати тільки дійсно найбіднішим.

Який прогноз економіки 2026

У своєму листі Міністерство фінансів оптимістично заявляє, що економіка України поступово відновлюється та темпи інфляції зменшуються, проте залишається вразливою як до зовнішніх, так і до внутрішніх ризиків.

У відомстві зізнаються, що Україна надалі продовжує спиратися на фінансову підтримку міжнародних партнерів. Водночас у світовій політиці та економіці ситуація нестабільна, обсяги міжнародної допомоги для України можуть зменшитися. Але за якоюсь дивною логікою, робиться висновок, що це добре і що через це дефіцит державного бюджету поступово зменшиться. На мою думку, він може зменшитися лише коли країна віддасть всі борги, а не коли припиниться відповідна допомога. Але це вже дискусійне питання більше до економістів. В умовах воєнного стану складно розраховувати на щось більше. Дякую за увагу. Підписуйтесь та пишіть у коментарях свої думки. Будьте здорові, і хай щастить!

Більш детально про зміни, які готують українцям – дивіться у нашому новому відео.

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні