Неділя, 25 Травня, 2025
ГоловнаЗдоров'яЗалежність від ліків: коли таблетки стають небезпечними

Залежність від ліків: коли таблетки стають небезпечними

Этот материал также доступен на русском языке
У повсякденному стресовому житті чимало людей, особливо старшого віку, звикають до пігулок не лише фізично, а й психологічно. Їх заспокоює сам факт прийому добре знайомих за кольором і формою ліків.

Часто вони самостійно підбирають собі препарати — без консультацій з лікарем, орієнтуючись лише на поради знайомих або рекламу. Це може призвести до небезпечної залежності, яка непомітно отруює організм.

Ліки як психологічний захист

Лікарі зазначають: залежність може сформуватися не лише від наркотичних засобів, а й від будь-яких ліків — достатньо, щоб людина звикла до них і почувалася спокійно лише тоді, коли не пропускає прийом.

В умовах постійного стресу війни кожна людина напрацьовує власну систему психологічного захисту, – пояснює професорка кафедри психіатрії Ірина Савєнкова.Для багатьох саме ліки стають такою опорою. Але треба зазначити: залежність від ліків виникає через неконтрольоване вживання препаратів. Людина прагне зняти найменший дискомфорт – головний біль, біль у суглобах, заспокоїтися, знизити тиск, печію – і ковтає таблетку за таблеткою, часто призначаючи їх собі самостійно.

З часом організм адаптується до дії препаратів і потребує сильніших аналогів. Так формується фізична та психологічна залежність, аж до появи абстинентного синдрому – «ломки».

Як розпізнати проблему?

– Ірино Іванівно, за якими ознаками можна зрозуміти, що залежність вже сформована і треба брати ситуацію під контроль?

Пацієнти часто обурюються, коли лікар призначає лише 2–3 препарати – їм здається, що лікування недостатнє. Це вже тривожний дзвіночок. Людина починає залежати від кількості ліків. Але не існує абсолютно безпечних засобів – кожен із них навантажує шлунок, печінку, нирки, судини. Часто саме через надлишок ліків і виникає погіршення самопочуття.

Коли минає час звичного прийому пігулки, з’являються слабкість, сонливість, нудота, тремтіння рук, збудження, а іноді – навіть галюцинації. Це вже симптоми залежності.

Залежність – не лише про знеболювальні

Якщо говорити про засоби для нормалізації артеріального тиску, то більшість людей старшого віку починають з мінімальної їх дози, а потім приймають максимальні. І це не завжди забезпечує підтримання тиску на нормальному рівні.

Це теж формує залежність. Людина приймає максимальну дозу препарату, а тиск все одно скаче. У таких випадках потрібне втручання лікаря, щоб замінити препарат і підібрати оптимальну дозу.

Чи можна вилікуватися?

А як довго доводиться лікувати залежність від медичних препаратів?

– Тривалість лікування залежить від типу препарату, тривалості прийому, індивідуальних особливостей організму та психіки. Іноді це кілька тижнів, іноді – місяці. Буває, потрібна ще й психологічна реабілітація.

– Людина може самостійно подолати залежність від лікарського засобу, не звертаючись до лікаря чи психолога?

Самотужки впоратись із залежністю складно. Передусім треба зʼясувати, від чого саме вона сформувалася. А далі – розробити шлях подолання разом із фахівцем. Це швидше, ефективніше й безпечніше.

Як уникнути залежності?

Дотримуйтесь інструкцій щодо прийому ліків, не перевищуйте дозування і обов’язково завершуйте курс лікування у визначений термін. Якщо не дотримуватися рекомендацій лікарів, почне формуватися залежність від ліків. І головне — не займайтеся самолікуванням. Навіть найбуденніша пігулка може спричинити серйозні наслідки.

***

Трохи про експерта

Ірина САВЄНКОВА – лікарка-нефролог одеської клініки «Одрекс», кандидатка медичних наук, професорка кафедри психіатрії, медичної та спеціальної психології Південноукраїнського національного педагогічного університету.

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні