Понеділок, 19 Травня, 2025
ГоловнаНовиниСтаж, набутий до 1992 року, рахуватимуть по-новому: які зміни запроваджують і що...

Стаж, набутий до 1992 року, рахуватимуть по-новому: які зміни запроваджують і що буде з пенсіями (відео)

Этот материал также доступен на русском языке
Уряд нарешті ухвалив дуже важливе рішення стосовно пенсій. Хоча зроблено це із кричущим порушенням встановлених законом термінів. Кого з українців зачепить нововведення?

Відповідний закон про зарахування стажу було ухвалено ще у квітні 2024 року, а порядок до нього Кабмін чомусь не міг затвердити понад рік. Тому закон фактично не працював.

Раніше ми розповідали, хто зможе отримати грошову допомогу до Дня Незалежності.

Закон №3674 зокрема передбачає нові умови зарахування стажу, набутого до 1992 року у республіках колишнього СРСР. Таку роботу врахують і до страхового стажу, і навіть до пільгового стажу, але є одна умова –  якщо людина не одержувала пенсійні виплати від іншої держави за цей період.

Кому доведеться надати довідку у Пенсійний фонд

Порядок підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат ухвалено постановою Кабміну від 16 травня №562.

Він стосується періодів роботи у всіх без виключення радянських республіках. Припустимо, українець працював до 1992 року в Казахстані. Щоб при призначенні пенсії зарахували цей стаж, йому тепер потрібно написати у заяві, що він не отримує пенсійні виплати від Казахстану і додати довідку з Пенсійного фонду Казахстану, що він там не перебуває на обліку і пенсію не одержує.

Якщо людина не може отримати таку довідку сама, то вона це зазначає про причини цього у заяві та може звернутися до органів Пенсійного фонду України за допомогою, щоб до іншої держави було зроблено необхідний запит.

Доки відповідь на запит не надійшла, пенсія обчислюється без урахування такого стажу.

Проте, якщо немає об’єктивної можливості обміну інформацією з іншою країною, то до появи такої можливості стаж до 1992 року в іншій республіці мають зараховувати. В Порядку уточнюється, що йдеться про випадки, коли міжнародне співробітництво між органами пенсійного забезпечення двох держав не налагоджене чи не отримано відповіді на запит МЗС протягом 45 днів.

На мою думку, це дещо суперечливий пункт. Виходить так, що коли можеш, то надаєш довідку, а коли не можеш – то і бог з нею. Можливо, на цей Порядок правління Пенсійного фонду ухвалить ще свій додатковий уточнюючий порядок.

Чи зарахують стаж, набутий в Російській Федерації до 1992 року

Менше з тим, за такою логікою стаж, набутий зокрема на території Російської Федерації до 1992 року, в будь-якому випадку має зараховуватися.

Тут нагадаю, що як Росія, так і Україна після 2022 року вийшли з угоди про співпрацю у сфері пенсійного забезпечення між країнами  СНД. Натомість з Азербайджаном, Молдовою та Грузією також існують окремі двосторонні пенсійні угоди, тому і стаж, набутий в цих республіках, підтвердити в Україні буде легше, ніж з іншими, тут знов-таки давно діють свої окремі правила.

Ще один, але більш приємний пункт нового Порядку: якщо працівник був оформлений на підприємстві, розташованому в Україні, але при цьому перебував у відрядженнях або його посилали працювати вахтовим методом до інших республік радянського союзу, то такий стаж, набутий до 1992 року, мають зарахувати без проблем, він не вважатиметься закордонним.

На останок зауважу, що пенсії, призначені до набуття чинності законом №3674, тобто до 23 червня 2024 року переглядати і зменшувати не мають права. Йдеться тільки про тих, хто пішов на пенсію після вказаної дати.

Про нові правила зарахування закордонного стажу, не лише радянського, дивіться у нашому новому відео.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні