«Я маю інвалідність ІІ групи, працюю з 2020 року. Скористався правом перерахунку пенсії через 24 місяці, які мені робили відповідно до поданих заяв у червні 2022-го і 2024 роках.
В січні 2025 року мені виповнилось 60 років. Дізнався, що для переходу на пенсію за віком з пенсії за інвалідністю вперше треба мати ще 24 місяці неврахованого стажу і тоді застосовується середня зарплата за три попередні роки. Але Пенсійний фонд застосував стару зарплату за 2017-2019 роки, мотивуючи це тим, що мені здійснили перерахунок в червні 2024 року й відтоді не минуло 24 місяці і не накопичилося достатньо неврахованого стажу.
Звідки мені було про це знати? Чи можна це якось виправити?»
Григорій Ткачук, лист надійшов на електронну пошту редакції
Нагадаємо, що при призначенні пенсії застосовується показник середньої зарплати по Україні за три роки, що передують року звернення по призначення пенсії. Коли здійснюється перехід з одного виду пенсії на інший, то, зазвичай, нову зарплату не застосовують. В таких випадках беруть показник, що враховувався під час призначення або попереднього перерахунку попереднього виду пенсії.
Але є виняток саме для тих, хто продовжив працювати після призначення пенсії за інвалідністю.
Дійсно, якщо особа після призначення пенсії за інвалідністю продовжувала працювати і набула принаймні 24 місяці страхового стажу після призначення або попереднього перерахунку пенсії, під час переведення вперше з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком застосовується нова середня заробітна плата. Це прописано в статті 45 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Якби ви знали про цю норму раніше, то могли б не поспішати переходити на пенсію за віком одразу після досягнення 60 років, а почекати до червня 2026 року. Але, наскільки нам зрозуміло, ви вже перейшли на пенсію за віком.
Механізму повернути все назад законодавством в таких випадках, на жаль, не передбачено.
Раніше ми писали: