Сьогодні у світі налічується близько 350 мільйонів астматиків. Захворіти на астму може практично будь-яка людина, незалежно від статі та віку. Чому виникає і як проявляється бронхіальна астма – розповів лікар Дніпропетровського обласного центру здоров’я Юрій Корягін.
Бронхіальна астма – хто в групі ризику
Бронхіальна астма – одне з найпоширеніших хронічних захворювань. Воно характеризується звуженням просвіту бронхів внаслідок їх спазму чи під впливом імунних механізмів, викликаючи набряк слизової оболонки дихальних шляхів. Це провокує у хворого періодичні напади задухи.
Основна причина розвитку бронхіальної астми – підвищена чутливість бронхів до подразників. Вона може бути пов’язана із спадковою схильністю або хронічними захворюваннями органів дихання. У групі ризику також алергіки, курці та жителі промислових мегаполісів з високим ступенем забрудненості повітря. Крім того, на підвищену небезпеку захворіти наражаються люди, чия професійна діяльність пов’язана з пилом, шкідливими або токсичними речовинами, роботою в «гарячих» цехах. Розвиток бронхіальної астми може бути спровокований і прийомом деяких ліків (нестероїдні протизапальні препарати, ацетилсаліцилова кислота (аспірин)).
Які симптоми вказують на астму
Залежно від причини, що викликає напади, виділяють екзогенну бронхіальну (напади спровоковані потраплянням в дихальні шляхи алергену); ендогенну (напади провокують інфекції, фізичне навантаження, стреси та інші психоемоційні навантаження, холодне повітря); змішану (напади провокуються усіма перерахованими вище факторами).
До основних симптомів захворювання відносяться задишка, свистячі хрипи на видиху, сухий кашель, відчуття «закладеності» у грудній клітці, поверхневе дихання. Непрямими проявами астми є також загальне нездужання та слабкість, підвищена пітливість, тахікардія, біль голови.
Але найхарактерніший симптом бронхіальної астми – це напад задухи. При цьому людина сидить, нахилившись уперед, піднявши плечі, вхопившись за щось руками – з метою підключити максимальну кількість м’язів до видиху. Хворий робить короткий вдих і після цього, болісно напружуючись, довго видихає з хрипом. Полегшеним варіантом астматичного нападу можуть бути епізоди сильного сухого кашлю. Тяжкість захворювання визначається частотою виникнення нападів і тим, наскільки легко вони купіруються.
Як діагностують астму
Діагностика бронхіальної астми ґрунтується на характерній клінічній картині у вигляді періодичних нападів задухи із утрудненим видихом. Крім того, лікар-пульмонолог може направити хворого на спірометрію (дослідження функції зовнішнього дихання), бронхоскопію, рентген легень тощо.
Лікування проводиться комплексно під контролем спеціаліста та спрямоване на збільшення просвіту бронхів. Воно включає засоби базисної терапії, які впливають на сам механізм виникнення захворювання, – ними пацієнти попереджають розвиток нападів астми, – і симптоматичні препарати, що впливають тільки на гладку мускулатуру бронхів і розслабляють її, знімаючи напад.
Незважаючи на складність хвороби, вона успішно піддається лікуванню. Якщо терапія підібрана правильно, можна досягти стійкої та тривалої ремісії. Постійний контроль за самопочуттям дозволяє пацієнтам повністю запобігти нападам задухи, виключити ризик ускладнень та вести активний спосіб життя.
Як застуда та грип пов’язані з астмою
Профілактика бронхіальної астми є особливо важливою для людей, які входять до групи ризику або мають проблемну спадковість. Їм потрібно звести до мінімуму або повністю виключити контакт із можливими алергенами (пил, шерсть, продукти, пилок рослин). Необхідно також кинути палити, відмовитися від використання хлорвмісних засобів побутової хімії та парфумерії з яскраво вираженим запахом. Якщо ваш фактор ризику пов’язаний з професією і немає можливості змінити рід діяльності, регулярно перевіряйте стан свого здоров’я і щонайменше раз на рік проходьте санаторно-курортне лікування.
Крім того, важливо берегтися від застуд та грипу, які провокують запалення дихальних шляхів.
Ірина Лебединець

Вас також можуть зацікавити новини: