Питання читачки:
– Моя мама у 80 років чудово пам’ятає всі давні події. А про те, що я розповідаю їй зараз, швидко забуває. Чому?
– Скажіть, ваша мама – гіпертонік? У неї бувають стрибки тиску?
– Так. Їй призначали препарат, але він не дуже допомагає. І приймає пігулки вона не завжди.
– Це дуже погано. Головне правило в лікуванні гіпертонії – підібрати препарати, які триматимуть тиск не вище ніж 140 на 90. Для кожного пацієнта набір ліків може бути свій. Поради сусідки або провізора в аптеці не годяться. Якщо препарати підібрані, їх треба приймати постійно, жодного дня не пропускати.
Що треба знати про гіпертензію
Одне з ускладнень гіпертензії – поступова втрата пам’яті. Ані сама людина, ані її рідні спочатку не помічають проблеми. До певного часу все відбувається м’яко.
Раптом жінка похилого віку пішла в магазин – і заблукала, не може знайти дорогу додому. Раніше з нею такого не було. Жінку везуть до лікарні, родичі дивуються: все було цілком нормально! Ні, не було. Починаємо з’ясовувати, і виявляється, що людина довгі роки страждала на гіпертонію, але лікувалася час від часу.
Зараз дуже багато пацієнтів із хворобою Альцгеймера – у них теж поступово знижується пам’ять. Спочатку оточуючі не вважають це чимось страшним – забула бабуся вимкнути газ. А проблема продовжує прогресувати. І коли таких пацієнтів привозять до нас, то вже пізно щось робити.
Як загальмувати зниження пам’яті
Ми не можемо повернути пам’ять, але існують методи, які дозволяють зупинити її зниження. І один із пунктів – нормалізація тиску.
У мене є кілька пацієнтів, які чітко виконують рекомендації, приймають препарати для покращення пам’яті. Вони стали адекватнішими, самі себе обслуговують.
Невролог Олександра Гончар