ГоловнаНовиниПрокурорські пенсії: як вони відрізняються від звичайних і чому їх не можуть...

Прокурорські пенсії: як вони відрізняються від звичайних і чому їх не можуть урізати (відео)

Этот материал также доступен на русском языке
Пенсійні пільги прокурорам давно хотіли скасувати, але все ніяк не можуть цього зробити. Що відомо про прокурорські пенсії.

Нещодавно Верховна Рада провалила голосування за закон, який начебто мав скасувати пенсійні пільги для прокурорів. І тепер деякі депутати звинувачують в цьому будь-кого, окрім себе. Але ж самі парламентарі не знайшли достатньо голосів. Але цинізм ситуації полягає в тому, що провалений законопроєкт не дуже то й урізав ці пенсійні пільги, навіть якби його було проголосовано. То виходить, що галасу багато, а на практиці за жодних обставин нічого не змінюється.

Раніше ми розповідали, які надбавки до пенсій можуть отримати українці у 2025 році.

Чим відрізняються пенсії прокурорів від звичайних

Для розуміння почнемо з початку. Якщо, припустимо, звичайна людина має 30 років стажу, то вона отримує пенсію в розмірі 30% від своєї, дуже часто невеличкої, зарплати. Фактично це 1% за кожен рік стажу.

Якщо на пенсію йде прокурор, то він згідно із законом «Про прокуратуру» гарантовано отримує пенсію за вислугу років в розмірі 60% від прокурорської зарплати. При цьому прокурор може обрати довідку про зарплату за будь-які найбільш вигідні 60 місяців роботи підряд. У звичайних пенсіонерів такого права давно немає. Їм беруть всю зарплату, за всі періоди роботи, починаючи з 2000 року і до дати призначення пенсії, навіть якщо там були дуже низькі коефіцієнти.

Скільки заробляють прокурори

На сьогодні голий оклад прокурора найнижчої ланки становить 40 000 гривень. Це без усіляких доплат і надбавок. А там ще коефіцієнти підвищення залежно від посади та рівня прокуратури – чи то окружна, чи обласна, чи генеральна. Плюс усілякі доплати за вислугу років, премії тощо. За деякими даними минулого року середня зарплата прокурора становила 68 тис. грн. Це озвучувала народна депутатка Ніна Южаніна. Але це середня. У декого вона може сягати й понад 100 тис. грн. Втім, навіть якщо взяти голий оклад у 40 000 грн і від нього 60% – то це гарантовано максимальний розмір пенсії, який на сьогодні обмежується сумою 23610 гривень.

У чому особливість пенсійного забезпечення прокурорів

Друга пенсійна пільга – це достроковий вихід на пенсію. Прокурори її можуть оформити незалежно від віку за наявності 25 років вислуги.  В той час, як пенсії за віком сьогодні призначаються в кращому випадку в 60 років. Це у кого є 32 роки стажу станом на 2025 рік. Інакше пенсія буде доступна в 63 чи 65 років.

Прокурори з інвалідністю І чи II групи можуть також оформити собі пенсію в розмірі 60% від зарплати за наявності лише 10 років роботи в прокуратурі.

Ба більше, прокурори мають право отримувати пенсію і надалі працювати. Але маю уточнити наступний факт. Поки прокурор працює, він не має права отримувати спеціальну пенсію, що обчислюється за нормами Закону «Про прокуратуру», тобто 60% від зарплати. Поки вони працюють, пенсія виплачується на загальних підставах за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Але такі пенсії, зважаючи на великі оклади прокурорів також можуть бути близькими за своїми розмірами до максимальних виплат, що сягають 23 тис. грн.

З одного боку працюючим прокурорам законодавці давно вже обмежили право отримувати пенсію за вислугу років, поки вони працюють. Це діє ще з 2018 року. Але вони все одно можуть отримувати чималеньку пенсію, просто обчислену на загальних підставах.

Що вирішили на засіданні РНБО

В принципі, вся ця тема виплила після скандалів щодо оформлення фіктивної інвалідності для низки прокурорів по всій країні.

22 жовтня було скликано навіть спеціальне засідання РНБО щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності. Тоді була визначена необхідність невідкладного розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради законопроєктів щодо перегляду системи та механізму нарахувань пенсійних виплат посадовим особам державних органів для забезпечення справедливості у відповідній сфері.

Чи відновлять прокурорам індексацію пенсій

І от один з таких законопроєктів було зареєстровано 02 грудня 2024 року під №12278 «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури».

Його ініціатором значиться Галина Третьякова – голова комітету Верховної Ради з питань соцполітики. Відкриваємо пояснювальну записку до цього проєкту. Там красиво зазначено, що метою прийняття акта є встановлення єдиних умов перерахунку пенсій, незалежно від Закону, за яким обчислюється пенсія прокурорам. Але якщо відкрити проєкт, то там про це майже не йдеться. Там є лише один невеличкий пункт про індексацію пенсій прокурорам, що має здійснюватися на загальних підставах, як всім пенсіонерам. Проблема в тому, що на сьогодні прокурорам взагалі пенсії не індексують. І фактично цей пункт мав би відновити право прокурорів на бодай якусь індексацію пенсій. Про жодні інші категорії громадян там взагалі не йдеться. Отже, мета, зазначена в пояснювальній записці, не зовсім відповідає тому, про що йдеться в самому проєкті. Можливо це і про справедливість, але ця справедливість на користь саме прокурорів.

Зміни, які нічого не змінюють

Далі в пояснювальній записці зазначається, що законопроєктом пропонується пенсію за вислугу років призначати прокурорам тільки після їх звільнення з органів прокуратури. Але в принципі, як я зазначив вище, пенсія за вислугу років і зараз виплачується тільки після звільнення. То виходить знову трошки якась маніпуляція. Втім, якщо вчитатися в проєкт, то різниця є. Поки прокурор працює, він за новими правилами фактично не міг би собі оформити пенсію ані за вислугу, ані звичайну. Але відповідно до запропонованих норм нічого не заважає прокурору фіктивно звільнитися, оформити пенсію за вислугу років і знову повернутися на посаду, після чого відновити на час роботи пенсію на загальних підставах. Бо нові правила все одно зберігають, напевно, для підстраховки пункт, що на час роботи пенсія за вислугу років не може виплачуватися, а на загальних підставах може. Тобто простір для маневру зберігається. Хоча формально частині майбутніх пенсіонерів-прокурорів ця норма могла б трішки ускладнити життя.

Зрештою всі інші пенсійні пільги прокурорам мали б зберегтися. Глобальна зміна нового закону передбачала просто перенести розділ про пенсії прокурорів із Закону «Про прокуратуру» до закону про пенсійне забезпечення. Можливо, депутати хотіли показати, що вони вилучили із Закону «Про прокуратуру» розділ про пенсії. Але ж від цього пенсійні пільги нікуди не зникають, а просто переносяться в інший закон. Фактично там лише дві більш менш суттєві правки:

1.     Про оформлення пенсії за вислугу років після звільнення. Але так, як це виписано, то на мою думку, це напівміра.

2.     Про індексацію пенсій прокурорам. А це взагалі виходить додаткова пільга, якої сьогодні немає.

Про те, які пільги для прокурорів залишають – у нашому новому відео.

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні