5 лютого – яке свято відзначають в Україні
5 лютого в Україні святкують День Державної спеціальної служби транспорту. Це свято вперше відзначається у 2025 році, згідно з рішенням президента. Його прийнято з урахуванням значного внеску служби у забезпечення функціонування транспортної системи України як у мирний час, так і в умовах особливого періоду. Державна спеціальна служба транспорту виконує важливі завдання, зокрема щодо технічного прикриття, відновлення національної транспортної інфраструктури, а також участі в обороні країни.
Також 5 лютого відзначають День ерудита. Цей день присвячений інтелектуально обдарованим людям, які мають великий багаж знань і вміло користуються ним.
Ще одне свято 5 лютого – Всесвітній день «Нутелли». Свято було засноване в 2007 році американською блогеркою Сарою Россо на честь пасти з шоколаду та олії, приправленої лісовим горіхом. Вперше продукт з’явився в Італії 1964 року, а сьогодні має велику популярність у всьому світі.
Також 5 лютого відзначають День читання вголос. Цей день присвячений популяризації читання, розвитку грамотності та заохоченню людей різного віку читати книги вголос. Ідея свята в тому, що читання – це не лише корисна навичка, а й спосіб об’єднання людей та передачі історій та знань.
5 лютого – яке церковне свято 2025
5 лютого 2025 року християни вшановують пам’ять святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського, Єлецько-Чернігівської ікони Божої Матері та ікони Божої Матері «Стягнення загиблих».
Святитель Феодосій народився у XVII столітті у старовинній дворянській родині, в юності навчався у Києво-Братській школі, після чого прийняв постриг у ченці. Допомагав відродити Києво-Видубицький монастир, а згодом був призначений архімандритом Чернігівського Єлецького монастиря. Завдяки його діяльності чернецтво мало духовне піднесення. Помер у 1696 році і був похований у Чернігівському кафедральному Борисоглібському соборі.
Єлецько-Чернігівська ікона Божої Матері, за переказами, з’явилася на ялині поблизу Чернігова у 1060 році, за Чернігівського князя Святослава Ярославича. Ікону було поставлено до церкви, заснованої на честь Єлецької ікони Божої Матері.
Створення ікони Божої Матері «Стягнення загиблих» відноситься до XVII століття. До ікони з такою назвою йдуть віруючі, які втратили надію, у скрутну хвилину, і Богородиця чинить справжні чудеса, рятуючи людей, які стоять на самому краю — як у життєвому, так і в духовному розумінні.
5 лютого – що не можна сьогодні робити
5 лютого не рекомендується:
- дивитися на падаючі зірки – на нещастя;
- сваритися та лаятися;
- перебувати у неприбраному будинку;
- їсти олійні продукти – погіршиться здоров’я.
5 лютого – що заведено робити в цей день
Цього дня варто піти в храм і освятити буханець хліба, бажано домашнього, після чого роздати його рідним та тваринам, щоб ті не хворіли.
5 лютого – народні прикмети
Цього дня природа вказувала людям на те, якою буде погода найближчим часом:
- багато снігу – до хорошого врожаю зернових;
- яскраве сонце – до ранньої весни;
- синиці голосно щебечуть вранці – до морозів;
- білка скаче по деревах – до відлиги.
5 лютого – хто відзначає іменини сьогодні
Іменини цього дня за новим церковним календарем відзначають Антон, Макар, Михайло, Олександра, Василиса.
Вас також можуть зацікавити новини: