Зазвичай дачники віддають перевагу раннім сортам помідорів — адже врожай, зібраний на початку літа, коштує дорого, а отже, вигідніший для торгівлі. Та й після довгої зими всім хочеться якнайшвидше поласувати власними екологічно чистими овочами. Але свої плюси мають і пізньостиглі сорти томату, що відрізняються солодким насиченим смаком та ароматом.
Раніше ми розповідали про сорт картоплі, який дає врожай через 35 днів після посадки.
Крім того, вони більш різноманітні та цікаві у вирощуванні.
Наш «зимовий улюбленець» – найсмачніший пізній сорт томатів
Хотів би розповісти про один, ще порівняно новий сорт томату у нашій колекції.
Це «Зимовий фінський». Як ви, шановні читачі, здогадалися – цей сорт дуже пізній. До речі, завдяки йому в минулому році ми були забезпечені своїми томатами практично всю зиму. Нам завжди хотілося зберегти помідори якомога довше, от і шукали такі. Перепробували багато аналогічних сортів і в кожному щось не подобалося. Нарешті кілька років тому з’явився в нашій колекції такий, про який мріяли, вперто шукали. Він і став нашим “зимовим улюбленцем”.
Адже «фішка» з ним така: влітку ви насолоджуєтесь безліччю інших своїх томатів. Восени їсте те, що дозріває на старих кущах. А от коли вони закінчуються і настає пізня осінь та зима, тоді настає час томату «Зимовий фінський». Адже наприкінці сезону його дбайливо зриваємо з кущів, сухими укладаємо у картонні коробки у два-три шари та залишаємо на зберігання у прохолодному місці. Таким чином, наші помідори дозрівають і чекають, коли і до них «дійдуть руки». Звичайно, тут не пройде випадок – поставили коробку та забули. Іноді плоди потрібно оглядати: адже ні-ні, та й зустрінеться серед них зіпсований. Ось і треба його негайно видалити. Хоча задля справедливості варто відзначити, що великий плюс цього сорту томату в тому, що його псування не переходить на сусідні помідори, і псуються вони дуже повільно. Але все одно спостерігати за ними треба постійно.
Минулого року ми, як і попередні, не чіпали їх до кінця грудня, а продегустували вже на новорічному столі. Звичайно, це все-таки не липневий томат, але все ж таки за чотири місяці зберігання не втратив вологу, плоди не зморщилися і не зіпсувалися. Та й аромат літа не розгубили. Одним словом, із магазинно-тепличними — в жодне порівняння не йдуть! І, тим більше, свої ж. А це особливо приємно.
Добру сотню плодів завжди залишаємо і до весни. І що ж: щовесни теж зустрічаємо зі своїми помідорами.
Сподіваємось, що й нинішня весна не буде винятком.
Тонкощі догляду за томатом «Зимовий фінський» – у чому секрет високого врожаю
Що стосується вирощування томату «Зимовий фінський»: кущ росте заввишки півтора-два метри, тому потрібно підв’язувати, формувати у два-три стебла. Адже обвішаний томатами дуже рясно, тому без підв’язки пагони з плодами лежатимуть на землі, хоча навіть при цьому томати не псуватимуться. Сорт урожайний, стійкий до посухи, практично не піддається різним «помідорним» хворобам, плоди одного розміру, трохи більше за тенісний м’ячик. Декілька слів про тонкощі догляду.
Щоб виростити гідний урожай необхідно дотримуватися правил догляду за томатами. Насамперед, регулярно вживати заходів боротьби зі шкідниками, розпушувати ґрунт та підгодовувати його, вчасно видаляти непотрібні пасинки. Для збереження повітряно-водного та температурного балансу ґрунт на грядках не повинен засихати. Для цього достатньо використовувати мульчування – покрити ґрунт перегноєм, соломою чи торфом. Через пару тижнів після висадки томатів на грядку їх потрібно підгодувати наступним розчином: 10 г аміачної селітри та 15 г суперфосфату розчиняються у 10 літрах води.
Після появи перших зав’язей помідори обробляються розчином: 10 г аміачної селітри та 15 г сірчанокислого калію на 10 літрів води. Але ми намагаємося використовувати на своїх грядках як мінімум «хімії», тому для отримання відмінного врожаю використовуємо концентрат із органічних добрив: суміш пташиного посліду та води.
Насіння помідорів – у подарунок читачам сайту «На пенсії»
Зазначу: ми зібрали значну кількість насіння сорту «Зимовий фінський», тому маємо можливість безкоштовно поділитись із городниками, читачами сайту «На пенсії». Надішлемо потроху зернят всім, хто вкладе в лист підписаний конверт з марками і надішле нам за адресою: Сенчук О.І., вул. М. Небаби, 100, кв. 27, м. Чернігів-5, 14005, і будемо щиро раді, якщо і на вашому городі чи на дачній ділянці влітку з’явиться помідор «Зимовий фінський» та порадує вас не лише на Новий рік, а й навесні своїм неймовірним смаком.Кількість насіння обмежена, тому поспішайте!
Анатолій СЕНЧУК