Неділя, 12 Січня, 2025
ГоловнаРізнеЗа кулісами великої політики: про мігрантів, статую Свободи та Ілона Маска

За кулісами великої політики: про мігрантів, статую Свободи та Ілона Маска

Этот материал также доступен на русском языке
Дональд Трамп обіцяє велику депортацію незаконних мігрантів зі США. І ось на які думки наштовхнула автора ця інформація. А згадаймо історію.

Коли саме потрапили перші шукачі заокеанського щастя в країну мрій? Тим паче, що саме на початку січня, але далекого 1892 року, тобто 133 роки тому, на острові Елліс у Нью-Йорку відкрився імміграційний пункт.

Історія острова Елліс

Побував на цьому острові й автор цих рядків – «усього» 20 років тому, 2005 року, у складі групи херсонських журналістів, запрошених Конгресом до США для ознайомлення з роботою провідних тамтешніх ЗМІ. У культурній програмі була, крім іншого, поїздка в Нью-Йорку на острівець Ліберті, до статуї Свободи. Ну і дорогою ми зазирнули на острів Елліс. Бродили там одні туристи. А в піковий період напливу іноземців (1892-1924 роки) через імміграційний пункт на цьому острові пройшло близько дванадцяти мільйонів людей, нащадки яких зараз становлять близько 40% населення США.

Згадалися мені тоді великі очі маленького хлопчика, який через вікно карантинного пункту на острові Елліс розглядав статую Свободи. Це кадр з улюбленого кінофільму «Хрещений батько», а з хлопчика потім виріс дон Карлеоне. Острівець спочатку був безіменним, а коли його викупив якийсь Сем Елліс, здобув назву за його прізвищем. Там організувалося маленьке селище зі спальнями, кухнями, лазнями, лікарнею. Функціонував цей імміграційний пункт до 1943 року.

У 1990-ті будівля імміграційної служби стала музеєм, що символізує «золоті двері» в країну реалізації надій і мрій. Але в острова Елліс була ще одна, неофіційна, назва – острів Сліз. Просто деяким прибулим з різних причин відмовляли у праві залишитися в США – звідси і сльози.

Роздуми про свободу і нелегалів

І ось зараз – знову сльози вигнаних. Щоправда, ситуація, що призвела до цього, змінилася. Мільйони громадян латиноамериканських країн без дозволу імміграційних служб через неконтрольований кордон із Мексикою роками проникали до США. І ось новообраний президент Трамп заявив, що негайно вишле зі США для початку до одного мільйона нелегалів.

@Олексій Кустовський

За даними звіту Міністерства внутрішньої безпеки США за 2022 рік, понад 40% іммігрантів, які нелегально проживають у США, були з Мексики, що становить 4,8 мільйона з 11 мільйонів. За нею слідували Гватемала, Сальвадор і Гондурас, які в сукупності становили понад 20% від загальної кількості. Ось Гватемала і висловила готовність приймати громадян і своїх, і інших країн Центральної Америки, депортованих зі США. Цей крок розглядається як частина зусиль країни щодо встановлення позитивних відносин з майбутньою адміністрацією Трампа.

Створену французьким скульптором Фредеріком Огюстом Бартольді Статую Свободи відкрили 1886 року. Президент США, який виступив на цьому заході, сказав: «Ми не забудемо, що свобода зробила Америку.» Що ж, це дійсно так, зокрема й свобода вибору цієї країни для проживання. Але іноді свобода, як зазначив Жванецький, нагадує світлофор, у якого ввімкнено всі три вогні відразу. А це вже Хаос.

Що відомо про Ілона Маска

До речі, що цікаво, політику Трампа щодо масової депортації іммігрантів далеко не повністю поділяє супермільярдер Ілон Маск, який став його нерозлучним другом.

Він сам іммігрант у США і виступив за наймання висококваліфікованих іноземних працівників. Маск назвав високопоставлених однопартійців Трампа – республіканців – дурнями через їхню ідею виганяти ВСІХ мігрантів. Як пише «Вашингтон пост», Ілон Маск на початку своєї кар’єри, ймовірно, працював у США на нелегальних підставах. Він народився в Південній Африці, приїхав до Каліфорнії 1995 року, і, за словами юристів, з якими поспілкувалося видання, Маск не мав законних підстав залишатися в США.

Погодьтеся, читачі, Маск – дуже цікавий персонаж. Адже не у всіх із нас є, як у нього, 436,8 мільярда доларів. Але справа не стільки в цьому, як у тому, що, ставши знаковим діячем в адміністрації президента Трампа, він впливатиме на «погоду» в планетарному масштабі. І це обов’язково торкнеться і нас із вами, читачі, і, на жаль, не завжди поліпшить наш настрій. Ось, наприклад, нещодавно він, як приватна особа, підтримав у ФРН партію «Альтернатива для Німеччини», яка не приховує, що допомога Україні їй як кістка в горлі.

Коротше кажучи, маючи позитивний досвід подачі біографії Трампа (спасибі, були ваші похвали), «На пенсії» планує детальніше розповісти вам і про Ілона Маска. Сподіваємося, ви не заперечуєте: буде про що поміркувати.

Валерій Боянжу, Херсон – Одеса

 Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні