Субота, 4 Січня, 2025
ГоловнаНове в законодавствіПенсії військових та прокурорів: що не так з реформою спецвиплат?

Пенсії військових та прокурорів: що не так з реформою спецвиплат?

Этот материал также доступен на русском языке
У Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт, начебто спрямований на відновлення справедливості у пенсійній системі. Підкреслимо, мова наразi лише про проєкт, який поки що не ухвалено. Але у цій статті хочемо звернути увагу на те, що нам пообіцяли і що ми можемо отримати насправді.

Що пропонують змінити?

Інколи представники влади все дуже гарно розповідають, а коли дістаєшся до суті, то виходить далеко не все так райдужно. Йдеться про проєкт №12165*. Як стверджують його автори, нововведення допоможуть урізати пенсійні пільги прокурорам, а перерахунок та індексація пенсій усім категоріям громадян будуть проводитися за однаковими правилами.

Ось що пише на своїй сторінці у Фейсбуці ініціатор законопроєкту – голова комітету Верховної Ради з питань соцполітики Галина Третьякова:

«Метою законопроєкту за № 12165 є встановлення єдиних умов призначення пенсій за вислугу років після звільнення з посади (служби). Тобто законопроєкт спрямований на те, щоб вирішити проблему існування спеціальних (привілейованих) умов обчислення пенсій у певних категорій осіб, і, тим самим, сприятиме підвищенню справедливості у системі пенсійного забезпечення України».

Цей документ був підготовлений на виконання рішення Ради нацбезпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності. Тоді була визначена необхідність невідкладного розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради законопроєктів щодо перегляду системи та механізму нарахувань пенсійних виплат посадовим особам державних органів для забезпечення справедливості.

Та чи вирішує запропонований проєкт зазначену проблему? На наше переконання, не вирішує жодним чином. Розберемо кілька пунктів і подивимося, що про це написано в чинному законодавстві та безпосередньо у проєкті.

Пенсії прокурорів не постраждають

Галина Третьякова стверджує, що проєктом зокрема пропонується призначати прокурорам пенсію за вислугу років лише після звільнення з органів прокуратури. Але в чинному законі є примітка, що поки прокурори працюють, то вони не мають права отримувати свою спеціальну пенсію за вислугу років. На час роботи пенсія їм виплачується на загальних підставах – за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ця пенсія також може бути немаленькою, враховуючи великі оклади прокурорів, але це інша справа. Головне, що прокурори і так не мають права на свою спеціальну пенсію, поки працюють на посаді.

Далі Третьякова наполягає, що тепер прокурорам і військовим пенсію будуть індексувати так, як всім – залежно від інфляції та зростання доходів населення. Тут треба розібратися окремо з перерахунком пенсій прокурорів і окремо – військових.

Річ в тому, що останніми роками пенсії прокурорів за законом не перераховувалися. В 2015 році набув чинності оновлений Закон «Про прокуратуру». Там зазначено, що порядок перерахунку пенсій прокурорам має визначити Кабінет Міністрів. Але уряд цей порядок не ухвалив. Таким чином, питання перерахунку прокурорських пенсій на кілька років зависло у повітрі. Через бездіяльність Кабміну прокурорам довелося вимагати підвищення в судовому порядку.

В законі, що пропонує Третьякова, з’являється пункт, що прокурори матимуть право на щорічну індексацію пенсій на загальних підставах, нарівні з рештою громадян. З одного боку, єдиний підхід – це гарно і справедливо. І це не той перерахунок, щодо якого судилися прокурори. Але тепер вони можуть отримати право на індексацію, якої у них раніше не було. Отже, пенсійне забезпечення прокурорів цим проєктом не погіршується, а фактично покращується.

Також зазначимо, що проєктом пропонується розділ про пенсії прокурорів із чинного Закону «Про прокуратуру» вилучити і перенести в інший закон – в Закон «Про пенсійне забезпечення». Тобто ніяких докорінних змін і ніякого принципового вирішення проблеми не передбачається. Те, що стаття про пенсії зникне із Закону «Про прокуратуру», не означає, що пенсійні пільги у прокурорів зникнуть. Це звичайне замилювання очей, і зрозуміти таку логіку дуже складно.

Що буде з пенсіями військових?

Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» змінювався десятки разів. Пенсії військовим в різні часи то індексували, то ні, то знову так. В 2022 році норму про індексацію військових пенсій повернули і прописали, що це відбуватиметься на загальних підставах так, як і звичайним громадянам – на той самий коефіцієнт підвищення. Тобто пропозиція Третьякової – знову мимо, адже така індексація у військових вже є.

Але все ще більш цинічно, ніж здається. За чинним законодавством, військові пенсіонери мають право на перерахунок пенсії, якщо у чинних військових змінюється розмір грошового забезпечення.

Під різними приводами влада завжди дуже неохоче робила такі перерахунки або робила їх як заманеться, через що отримувала масові судові позови від військових пенсіонерів. Очевидно, у профільному комітеті Верховної Ради (нагадаємо, що Галина Третьякова очолює комітет з питань соцполітики і захисту прав ветеранів) знайшли просте рішення – скасувати такий вид перерахунку взагалі. Цю норму із закону хочуть прибрати, а залишити військовим пенсіонерам лише індексацію. Тобто військовослужбовці можуть один вид перерахунку взагалі втратити.

Далі ще цікавіше. Коли військові знову підуть до Конституційного Суду, то це вже не допоможе, бо паралельно мають набути чинності зміни до Закону «Про правотворчу діяльність». За новими правилами, якщо Конституційний Суд визнає нові зміни до закону неконституційними, то це не означатиме, що стара, попередня, редакція закону автоматично знову набуває чинності. Тепер головне – скасувати норму, і ніхто потім цього не зможе оскаржити.

При цьому про перерахунок пенсій для інших привілейованих пенсіонерів, наприклад, суддів в проєкті взагалі не йдеться. Там є тільки пункт, що передбачає доручити Кабінету Міністрів внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про запровадження з 1 липня 2026 року професійної пенсійної системи для працівників прокуратури, суддів, правоохоронців і військових. Тобто принаймні ще півтора роки нічого радикального зі спеціальними пенсіями не станеться. До того ж сама ідея професійної накопичувальної системи на практиці може реалізовуватися десятки років.

Що буде з пенсіями за інвалідністю?

Раніше ми писали про Пенсійну реформу у 2025 році: чи платитимуть пенсії з інвалідності.

Наостанок зазначимо, що питання пенсій за інвалідністю для прокурорів означений проєкт також жодним чином не вирішує. Можливо, це буде зроблено комплексно, коли пенсії за інвалідністю скасують взагалі для більшості громадян. Це передбачено іншим законопроєктом №12209**.

Проєкт пропонує повністю вилучити розділ про пенсії за інвалідністю з чинного Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Пенсії за інвалідністю залишаться лише у тих, кому інвалідність вже встановлено пожиттєво. Для решти громадян у майбутньому запровадять страхові виплати, за умови, що їх працездатність буде максимально обмежена і не підлягатиме жодній реабілітації. Для всіх, хто має пройти повторний огляд МСЕК, будуть застосовуватися вже зовсім інші критерії.

Вочевидь, завдання держави полягає в тому, щоб усіх осіб з потенційною інвалідністю так чи інакше повернути на роботу. Але це вже окрема тема.

*Проєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій працівників (службовців)» №12165 від 29 жовтня 2024 року.

**Законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, у яких обмежена працездатність, зокрема осіб з інвалідністю» №12209* від 14 листопада 2024 року.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні