Понеділок, 18 Листопада, 2024
ГоловнаГрошіКуди йдуть гроші з бюджету: як розподіляють пенсійні гроші

Куди йдуть гроші з бюджету: як розподіляють пенсійні гроші

Этот материал также доступен на русском языке
Чверть пенсіонерів сьогодні отримують виплати в розмірі менше трьох тисяч гривень. В той же час пенсії деяких чиновників можуть сягати десятків, а то і сотень тисяч гривень. Та й призначено таки виплати не на загальних підставах, а за спеціальними законами. Хто вони - ці спецпенсіонери, і скільки отримують?

Про захмарні виплати чиновників

За даними Мінсоцполітики, в нашій країні нараховується понад десять мільйонів пенсіонерів, з яких близько 780 тисяч отримують пенсії, призначені не на загальних підставах, а відповідно до окремих законів. Серед них прокурори, судді, колишні міністри та держслужбовці. До того ж такі спецпенсіонери можуть отримувати виплати набагато раніше, ніж пересічні громадяни. Та й розмір їхніх пенсій в рази, а в деяких випадках в десятки разів вищий, ніж в середньому по країні. Ми вирішили зробити огляд розмірів спецпенсій, використовуючи інформацію з відритих джерел та оприлюднених декларацій про доходи держчиновників.

Пенсії прокурорів і сіддів

Наприклад, середня пенсія прокурора становить понад 22 тисячі гривень на місяць, що в чотири рази більше, ніж середня пенсія по Україні. А довічне грошове утримання судді в середньому вже сягає 106 тисяч гривень щомісяця, що у 20 разів більше, ніж середня українська пенсія.

Нагадаємо, що за законом максимальна пенсія на сьогодні для більшості громадян не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. В 2023 році такий прожитковий мінімум становив 2093 гривні, а в 2024 році – 2361 гривню. Таким чином, максимальна пенсія в 2024 році зросла до 23 тисяч 610 гривень. Але суддів таке обмеження не стосується і їхні пенсійні виплати в деяких випадках перевищують 200 тисяч гривень на місяць на одну особу. Це обумовлено і високими окладами, і високими відсотками, що беруться від цих окладів під час нарахування пенсійних виплат, передбачених Законом «Про судоустрій і статус суддів».

Майже 88 мільярдів гривень
за 9 місяців 2024 року було витрачено на спецпенсії,
а до кінця року ця сума становитиме

майже 120 мільярдів гривень.

Пенсії депутатів

Якщо проаналізувати декларації про доходи, то народні депутати отримують пенсії набагато менші, ніж судді. Винятком є Василь Німченко – він отримує найвищу пенсію серед чинних парламентарів. Річ в тому, що він, як колишній суддя Конституційного Суду, також має право на спеціальне довічне грошове утримання. Минулого року його щомісячна пенсійна виплата становила в середньому 187 тисяч гривень на місяць.

У решти депутатів старшого віку пенсії значно «скромніші» і обмежуються десятьма прожитковими мінімумами, наприклад:

  1. Галина Герега отримувала торік пенсію у розмірі 20,9 тисячі гривень на місяць;
  2. Сергій Ларін – 20,4 тисячі гривень;
  3. Сергій Магера – 18 тисяч гривень;
  4. Олександр Фельдман – 16,5 тисячі гривень;
  5. Антон Кіссе – 15,1 тисячі гривень.

Нагадаємо, що народним депутатам пенсії наразі призначаються на загальних підставах, як і звичайним громадянам. Їх високі розміри можна пояснити або тим, що вони встигли оформити пенсію до реформи, що в 2015 році скасувала їм пенсійні пільги, або просто високими офіційними доходами, що враховуються під час обчислення пенсії за віком.

Пенсії міністрів та їхніх заступників

Так само і зарплату, і пенсію одночасно отримують деякі чинні міністри та їхні заступники, що випливає з декларацій чиновників за 2023 рік. Нижче наводимо прізвища деяких урядовців і розміри їхніх пенсій.

  1. 43-річний міністр фінансів Сергій Марченко отримує пенсію вже дев’ять років. Очевидно, це пенсія за інвалідністю. У 2023 році він отримав пенсійних виплат на суму 64 520 гривень, або 5 376 гривень на місяць.
  2. Його заступниця Світлана Воробей отримує пенсію за віком, яка минулого року становила 20 930 гривень на місяць, або 251 160 гривень за рік. Це схоже на ті самі 10 прожиткових мінімумів, затверджених станом на 2023 рік.
  3. 48-річний Олег Можний, перший заступник міністра зі стратегічних галузей промисловості, також минулого року отримував пенсію в розмірі 20 930 гривень на місяць.
  4. Заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний задекларував пенсію в розмірі 10 752 гривень на місяць. Йому лише 34 роки, але він має статус учасника бойових дій, зазнавши поранення у 2015 році.
  5. 52-річний голова Міністерства внутрішніх справ Ігор Клименко задекларував минулорічну пенсію в розмірі 18 750 гривень на місяць.
  6. Перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк, якому 53 роки, отримує серед представників Кабміну найвищу пенсію – 45 730 гривень на місяць. Як пише видання «Обозреватель», кадровий військовий судився з Пенсійним фондом, щоб зняти обмеження щодо максимальної виплати, і виграв цю справу.
  7. 37-річний Олександр Порхун також отримує пенсію, що перевищує максимально дозволену законом, – 36 650 гривень щомісяця. С октября 2024 года он занимает должность замминистра здравоохранения, а до этого был первым замминистра по делам ветеранов. Он является участником АТО в 2014-2016 годах и имеет звание Героя Украины.

В цих випадках, як бачимо, йдеться і про пенсії за інвалідністю, і за віком, і призначені за спеціальними законами, наприклад, за вислугу років, якщо це силові відомства. Високим розмірам пенсій тут сприяють як чималі зарплати, так і певні статуси, а подекуди і судові рішення.

Пенсії керівників ПФУ

Як з’ясувалося, більшість чинних начальників регіональних управлінь Пенсійного фонду, окрім зарплат, вже також отримують і пенсії. Це можуть бути як звичайні пенсії за віком, призначені на загальних підставах, так і пенсії, призначені на вигідніших умовах, коли діяли норми старого Закону «Про державну службу». Дивіться дані у таблиці.

Обласні управління

Пенсійного фонду

Керівники або виконувачі обов’язків керівників

Розмір середньомісячної пенсії в 2023 році

Вінницьке

Олена Корчака

9 496 грн 

Дніпропетровське

Юрій Козак

12 624 грн

Донецьке

Наталія Рад

15 704 грн

Житомирське

Іван Заінчковський

15 063 грн

Закарпатське

Анастасія Пентек

14 574 грн 

Київське

Василь Фатхутдінов

20 930 грн

Львівське

Галина Недзельська

10 998 грн

Полтавське

Володимир Тараторін

10 105 грн

Тернопільське

Ігор Москалик

12 737 грн

Чернівецьке

Михайло Романів

16 645 грн

Непогані пенсії і у деяких заступників керівників головних управлінь. Наприклад, перша заступниця начальника головного управління в Хмельницькій області Марія Квятківська минулого року отримувала максимальну пенсію в розмірі 20 930 гривень щомісяця. Таку саму пенсію минулого року отримувала і перша заступниця начальника головного управління у Черкаській області Світлана Зінник. Уточнимо, що наразі обидві жінки виконують обов’язки першого керівника у своїх управліннях, бо їх начальники звільнилися.

Наскільки відомо, в решті областей керівники поки що не вийшли на пенсію і отримують тільки зарплату. До речі, зарплата у перелічених вище посадовців в середньому сягає понад 60 тисяч гривень на місяць. А голова правління Пенсійного фонду Євгеній Капінус минулого року щомісяця отримував зарплату в середньому 111,7 тисячі гривень.

***

Наостанок зазначимо, що станом на 1 жовтня середня пенсія в Україні становить 5 852 гривні. При цьому майже дві третини пенсіонерів отримують пенсію, меншу за п’ять тисяч гривень, а чверть пенсіонерів досі змушені виживати на пенсію, що не перевищує трьох тисяч.

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні