Понеділок, 25 Листопада, 2024
ГоловнаДозвілляВідомі люди на монетах: за що "майор Вихор" потрапив до фільтраційного табору...

Відомі люди на монетах: за що “майор Вихор” потрапив до фільтраційного табору НКВС

Этот материал также доступен на русском языке
Чимало зі старшого покоління, а поляки особливо, пам'ятають, що Краків зобов'язаний своїм існуванням майору Вихрю.

Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас із відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України.

Пам’ятаєте фільм із нашої далекої молодості «Майор Вихор» (1967), створений за однойменним романом Юліана Семенова. Так ось, прототипом головного героя роману та фільму стала реальна людина, українець Євген Березняк.

Народився він у 1914 році в Катеринославі (нині Дніпро). З 1934 року вчителював у сільській школі на Дніпропетровщині, став директором школи, потім до самого початку війни завідував Львівським міським відділом народної освіти. З осені 1941 року активно займався підпільною боротьбою з німецькими окупантами на Дніпропетровщині.

Наприкінці 1943 року Березняка направили до розвідшколи, після закінчення якої він очолив групу розвідників «Голос», яка в ніч на 19 серпня 1944 року десантувалася на території Польщі під Краковом і в цьому районі виконувала бойове завдання 156 днів.

Групі вдалося повністю розвідати Краківський укріпрайон, зібрати та передати до штабу 1-го Українського фронту достовірну інформацію про дислокацію гітлерівських військ. Найважливішим завданням групи було здобути план мінування Кракова, який окупанти готувалися стерти з лиця землі. План ціною неймовірних зусиль здобули, кабелі, прокладені для дистанційного підриву безлічі мін, пошкодили, Краков уцілів. Березняку «по-царськи» віддячили: після того, як він доповів командуванню, що на початку операції потрапив у гестапо, звідки йому вдалося втекти, він потрапив до фільтраційного табору НКВС. Як не дивно на ті часи, перевірки підтвердили невинність Березняка. Але остаточно його реабілітували лише 1965 року.

У повоєнні роки працював на високих посадах у системі народної освіти, у Міністерстві освіти УРСР, 25 років очолював там Головне управління шкіл, став кандидатом педагогічних наук. Останні роки трудової діяльності і до 1998 року він працював старшим науковим співробітником Інституту педагогіки Академії педагогічних наук України. Був почесним академіком Національної академії педагогічних наук України. Серед його численних бойових нагород – радянські та польські ордени та медалі. Звання Герой України Березняк отримав у 2001 році.

За 65 років педагогічної та творчої діяльності Євген Березняк підготував та видав шість монографій, понад 100 наукових публікацій з питань навчання та виховання учнів. Його праці видавалися не лише в Україні, а й в інших країнах.

Помер український супер-розвідник у 99-річному віці, похований у Києві.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні