1 травня – яке свято відзначають в Україні
1 травня 2024 року в Україні святкують Міжнародний день праці. Це свято – данина пам’яті страйкам за встановлення 8-годинного робочого дня, які пройшли у США 1 травня 1886 року. Тоді участь у протестах проти нелюдських умов праці (робочий день сягав 15-20 годин) взяли близько пів мільйона працівників з різних куточків країни. Центром руху став Чикаго.
Уже 1890 року у багатьох країнах світу, зокрема в Україні, 1 травня відзначили День солідарності трудящих. А з середини 1890-х почали проводити травневі демонстрації, під час яких закликали до покращення життєвих умов та умов праці. Сьогодні у 89 країнах світу 1 травня є національним святом.
1 травня також відзначають День глобального кохання. Це свято у 2003 році запропонував відзначати засновник міжнародного “Фонду кохання” Гарольд Беккер. Мета свята — присвятити день прояву любові до оточуючих, природи та світу загалом. День варто провести з близькими, зайнятися благодійністю чи екоактивізмом.
Ще одне свято, яке відзначають 1 травня – Міжнародний день соняшника чи Міжнародний день міського садівництва. Це молоде свято, метою якого є озеленення міста та турбота про природу. Однією з традицій свята є висаджування соняшників.
1 травня — яке церковне свято 2024
1 травня 2024 року в Україні триває Страсний тиждень — тиждень перед Великоднем, під час якого згадується Тайна вечеря, переказ на суд, розп’яття та поховання Ісуса Христа.
У Велику середу згадується покаяння грішниці, що помазала світом Ісуса Христа в домі Симона і цим приготувала Ісуса до поховання, а також рішення Іуди передати Христа первосвященникам за тридцять срібняків.
Також 1 травня вшановують пам’ять пророка Єремії та священномученика Макарія.
Святий пророк Єремія — один із чотирьох великих старозавітних пророків. Він пророкував юдеям лиха, спустошливу війну і рабство цареві Вавилонському через відступ від Істинного Бога. Такі пророцтва розгнівали юдейських старійшин і вони наказали посадити Єремію в темничний рів, наповнений смердючою тванню, а потім кинули до в’язниці. Його звільнив цар Навуходоносор, який зруйнував Єрусалим.
Невдовзі юдеї забрали Єремію із собою до Єгипту. Однак коли він передбачив, що цар Вавилон знищить їх і в Єгипті, вбили Єремію.
Саме Єремія передбачив зраду Юди.
Священномученик Макарій, якого також вшановують 1 травня, — митрополит Київський і всієї Русі, який жив у XV столітті. Як настоятель столичного Троїцького монастиря Макарій став одним з найшанованіших представників православного духовенства у литовсько-російській державі. Був обезголовлений татарами 1 травня 1495 року під час великодньої літургії у селі Скриголов (зараз – Волинська область).
Його мощі зберігаються в Софійському соборі, а сам священнослужитель зарахований до лику святих після зцілень, що відбулися завдяки його покровительству.
1 травня – що не можна сьогодні робити
У Велику середу не можна:
- влаштовувати гучні гуляння, співати та танцювати;
- вінчатися, влаштовувати весілля; звати гостей та святкувати дні народження;
- лаятися, сваритися, брехати; шити, вишивати, в’язати;
- відвідувати цвинтар і згадувати померлих — вважається, що надалі це може зашкодити живій людині.
Оскільки триває Великий піст 2024 року, тим, хто його дотримується, не можна вживати в їжу м’ясо, рибу та морепродукти, яйця та молочні продукти. Також у Велику середу заведено сухоїдіння — можна їсти пісний хліб, сирі овочі, фрукти, ягоди, сухофрукти, горіхи та мед.
1 травня – що заведено робити в цей день
Цього дня віряни продовжують готуватись до Великодня — наводити лад у домі, готувати. Також вільний час слід присвятити молитвам. Цього дня варто починати закуповувати яйця — вважалося, що вони довго не зіпсуються. У цей день також починають пекти паски та фарбувати яйця.
За народними повір’ями, тала вода у Велике середовище стає цілющою — нею варто оббризкати себе, а також тварин. При цьому воду не можна витирати — вона має висохнути сама.
1 травня 2024 року городникам варто зайнятися доглядом за культурами, прополюванням та обрізанням. Також цей день підходить для обприскування від шкідників та хвороб.
1 травня – народні прикмети
Цього дня природа вказувала людям на те, якими будуть погода найближчим часом та врожай:
- безхмарний ранок — до спекотного літа;
- ясний день — до хорошого врожаю;
- увечері роса — до безхмарного наступного дня;
- погана погода — до суворої зими.
1 травня — хто відзначає іменини сьогодні
Іменини цього дня за новим церковним календарем відзначають Герасим, Юхим, Єремій, Ігнат, Макар, Ніна, Тамара.
Вас також можуть зацікавити новини:
Фінансування пенсій в Україні опинилося під загрозою: що повідомили в уряді
Заборона виплат пенсій та багато іншого: що саме передбачає пакет допомоги США (відео)