21 червня – день літнього сонцестояння. Це найдовший день в році і початок астрономічного літа. Що це за явище і як воно впливає на людину, розповів Михайло Рябов, старший науковий співробітник Одеської обсерваторії Радіоастрономічного інституту НАН України.
Що таке сонцеворот?
Сонцестояння, або сонцеворот – це особливе природне явище. Протягом кількох днів опівдні Сонце знаходиться на тій самій максимальній висоті над горизонтом. Саме з цього часу довжина світлового дня досягає максимальної тривалості року. Потім висота Сонця поступово зменшуватиметься, поки не настане день зимового сонцестояння – 21 грудня. Це буде найкоротший день на рік. Таке своєрідне «колесо часу» визначає темп життя за усіх часів.
Як пов’язані природні явища і народні свята?
В історії багатьох цивілізацій день сонцестояння був великим святом і широко відзначався. Загалом за допомогою астрономічних подій наші предки визначали життєво важливі етапи.
Наприклад, з Днем літнього сонцестояння у давніх слов’ян пов’язане свято Івана Купали, яке за сучасним календарем відзначають 7 липня. Це, безперечно, одне з найромантичніших і найтаємничіших народних свят. Його святкування розпочинається ввечері 6 липня (за старим календарем – 23 червня), із заходом сонця, і триває всю ніч до світанку.
За давніми уявленнями, головні складові літнього свята – вода, вогонь і трави. Наші предки вірили, що в ніч на Івана Купала вогонь набуває особливої очищаючої сили. Тому обов’язковим атрибутом цього свята було ритуальне багаття. Його робили дуже великим і високим, щоб воно світило, як сонце. А вода в цей день набуває особливої цілющої сили, як і лікувальні трави.
Як на нас впливає найдовший день в році?
Говорять, що в період літнього сонцестояння на Сонці можуть відбуватися різні зміни: спалахи, сонячний шторм та інші явища, що впливають на Землю. Однак Михайло Рябов пояснює, що день літнього сонцестояння безпосередньо не пов’язаний з проявом сонячної активності. Він пов’язаний з положенням Землі на орбіті.
За останніми даними, особливих проявів сонячної активності зараз не спостерігається і активних груп плям на Сонці немає. Однак саме явище є емоційно насиченим, оскільки воно пов’язане з розквітом природи і настанням літа. І це може впливати на стан людей, викликаючи порушення сну, підвищену емоційність, особливу чутливість до запахів рослин та яскравості світла. Залежно від індивідуальних особливостей організму все це може викликати підйом сил або, навпаки, сприяти підвищеній стомлюваності.