День батарейки
18 лютого 1745 року народився італійський вчений-фізик, один із основоположників вчення про електрику, хімік та фізіолог Алессандро Вольта. Ім’я його міцно увійшло світ науки і стало найменуванням одиниці виміру електричної напруги – вольт. Частиною його експериментів та відкриттів стала робота над першим у світі гальванічним елементом, названим Вольтовим стовпом. По суті, це відкриття та винахід стало прообразом сучасних батарей.
День Плутона
Планету відкрив астроном Клайд Томбо 18 лютого 1930 року. Плутон – король потойбіччя в давньоримській міфології. Ім’я планеті надала 11-річна дівчинка Венеція Берні. Усім воно сподобалося, тим більше, що дві перші літери збіглися з ініціалами одного з ентузіастів пошуків Плутона – Персіваля Лоуелла.
Маса Плутона менша за масу Місяця в шість разів і становить всього 0,0021 маси Землі. Його поверхня складається з каменю та льоду. На планеті є власна атмосфера. Розряджена. Вона складається в основному з метану і замерзає, коли Плутон відходить від Сонця. Планета здійснює повне коло довкола світила за 248 земних років.
Плутон далі від Сонця, ніж решта планет, але він не один у космічній глушині. У нього п’ять супутників, найбільший із них – Харон, названий на честь персонажа грецької міфології, який переправляв душі у потойбічний світ. За розміром Харон всього вдвічі менше за Плутон. Плутон довгі роки вважали дев’ятою планетою, найвіддаленішою від Сонця, але в 2006 році його розжалували в планети-карлики.
Яке православне свято відзначають 18 лютого?
Православна церква сьогодні вшановує мученицю Агафію. Святу Агафію вважали заступницею від пожежі, тож у день її пам’яті у церкві освячували хліб із сіллю. При пожежі, щоб вогонь пішов якнайдалі, його кидали у вогонь або в поле.
Ще сьогодні поминали померлих родичів та захищали будинок від нечисті. Увечері закривали труби, замазували їх глиною і палили будяко.
Також 18 лютого звертали увагу на корів, тому дали назву святу Агафія-корівниця. У цей період, коли у тварини може бути достатньо сіна, часто гинули цілі селянські стада. Вважалося, що виною цьому стало істота, яка називається коров’ячою смертю.
Вірили, що вона приходить в образі чорної кішки, собаки, коров’ячого скелета або злісної потворної баби, яка має руки з граблями.
Вважається, що «ущербна та заморена коров’яча смерть» пробігає 18 лютого селами і вбиває худобу.
Щоб не пустити коров’ю смерть у двір, селяни вживали різних заходів:
• у хліві залишали старі чоботи, просочені дьогтем, вірячи, що від їхнього запаху шкідлива істота втече;
• у воротах, біля порогів, навколо димових труб розкладали будяки;
• освячували в церквах насичений сіллю хліб, який потім згодовували худобі;
• обкурювали будяком будинку та хліва;
• напували худобу священною водою.
Наші пращури вірили, що сон, який ви побачили в ніч на 18 лютого, виповниться протягом 20 днів. Сон, побачений днем на Агафію, виповниться тільки через рік.
Що сталося в Україні та світі 18 лютого?
- 1386 рік – Великий князь литовський Владислав Ягайло одружується з 12-річною Ядвігою, донькою Людовіка I Великого (Угорського);
- 1885 – вперше було опубліковано “Пригоди Гекльберрі Фінна”, автор Марк Твен;
- 1913 – Педро Ласкуран встановлює рекорд, пробувши на посаді президента Мексики одну годину;
- 1930 рік – американський вчений Клайд Томбо виявляє 9-ту планету Сонячної системи – Плутон, яку через 76 років визнають карликовою планетою;
- 1932 рік – під час інтервенції до Маньчжурії Японська імперія проголошує створення держави-сателіту Маньчжоу-го;
- 1943 рік – у своїй найвідомішій промові Йозеф Геббельс закликає німецький народ до “тотальної війни”;
- 1954 рік – у Лос-Анджелесі Рональд Габбард засновує Церкву саєнтології;
- 1965 рік – Гамбія стає незалежною державою;
- 1968 рік – до складу групи Pink Floyd входить Девід Гілмор (замість Сіда Баретта);
- 1978 рік – пісня “Hotel California” гурту “Eagles” набуває “Греммі” як “Запис року”;
- 1978 – на Гаваях провели перші змагання Ironman (тріатлон);
- 1979 рік – вперше за багато століть у Сахарі випадає сніг;
- 1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Хорватією та Угандою;
- 2014 рік – в Україні розпочинається протистояння на Майдані Незалежності у Києві, внаслідок якого протягом 3 днів загинуло понад 80 осіб;
- 2015 – парламент Молдови голосує за новий уряд на чолі з Кирилом Габуричем.