З січня 2023 року набирає чинності оновлена редакція Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, згідно з якою уповноваженим органом управління у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку буде Пенсійний фонд України, пише Інформатор.
Виплати здійснюватиме Пенсійний Фонд
З 1 січня 2023 року Фонд соціального страхування припинить своє існування шляхом приєднання до Пенсійного фонду. Із зазначеної дати саме ПФУ буде, зокрема:
- здійснювати страхові виплати із загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- проводити перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності;
- здійснювати контроль за використанням страхувальниками перерахованих ним коштів на виплату допомоги;
- застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи у разі порушення вимог Закону № 1105.
Страховий стаж майже без змін
Від страхового стажу залежить розмір допомоги з тимчасової непрацездатності. Саме визначення страхового стажу з 01.01.2023 року не зміниться. Таким, як і раніше, буде період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісячно сплачено страхові внески у сумі не менше мінімального страхового внеску. Не торкнулися змін і пільгові періоди, які включаються до страхового стажу без сплати страхових внесків (зокрема, відпустка з догляду за дитиною до 3 років). Але нововведення все ж таки є. У визначенні страхового стажу. З початку 2023 р. під час обчислення страхового стажу за періоди після 01.0.2000 р. слід орієнтуватися на дані реєстру застрахованих осіб, включаючи відомості про трудову діяльність, внесені роботодавцями (або працівниками) у вигляді сканів трудових книжок та інших документів про стаж.
Хто прийматиме рішення про призначення виплат?
Комісія із соціального страхування з 01.01.2023 вже не потрібна. Рішення про виплати зможе приймати страхувальник чи уповноважені ним особи. Ці ж особи:
- здійснюють контроль за правильністю нарахування та своєчасністю здійснення страхових виплат;
- ухвалюють рішення про відмову у призначенні або припиненні страхових виплат (повністю або частково);
- розглядають підставу та правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Щоправда, ніхто не забороняє страхувальнику наказом (розпорядженням) керівника підприємства створити відповідну комісію із уповноважених осіб. Більше того, приймати рішення щодо призначення страхових виплат з початку наступного року зможе керівник підприємства або підприємець-роботодавець одноосібно. Це значно полегшує процедуру призначення допомоги, що є особливо актуальним у воєнний час.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто оплачуватиме лікарняні з 1 січня 2023 року.