Всесвітній день поінформованості про проблему цунамі
Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему цунамі було засновано ООН у 2015 році за ініціативою Японії, яка, перебуваючи у найсейсмонебезпечнішому регіоні, мала досвід попередження та ліквідації наслідків цунамі. Слово «цунамі» походить від двох японських слів – «цу» (гавань, порт) та «нами» (хвиля). На відміну від штормових хвиль ця хвиля зачіпає не тільки поверхневі шари води, а включає і водну масу в товщі океану. Протяжність цунамі складає сотні кілометрів. Швидкість руху цієї хвилі в океані становить понад 700 км/год, перевищуючи швидкість вітру.
Висота хвилі який завжди є визначальним цунамі чинником. Іноді висота цунамі в прибережній зоні сягає кількох десятків метрів, збільшуючи і так його руйнівну силу, але іноді це стихійне лихо виглядає як серія найсильніших припливів і відливів, у яких також затоплюються значні прибережні райони.
Основною причиною, що породжує цунамі, є підводні землетруси з високою магнітудою (як правило, вона становить понад 7 балів). Не всі вони викликають народження величезної хвилі. Проте, що сильніший землетрус, то вища ймовірність виникнення цунамі. Крім землетрусів, які є причиною цунамі більш ніж у 80% випадків, причиною виникнення хвилі можуть стати сильні зсуви, льодовики, виверження вулканів, а також падіння в океан метеоритів.
Міжнародний день менеджерів-волонтерів
Це свято офіційно затверджено 1999 року. Ініціатором запровадження професійного дня стала американка Нен Готорн, яка допомогла створити комітет із вивчення доцільності святкування International Day of Volunteer Managers у світових масштабах. До 2005 року свято збігалося із грудневим Міжнародним днем волонтерів. Потім подію відзначали 1 листопада 2006 року, пізніше перенесли на 5 листопада. Мета створення професійного свята – привернути увагу світового суспільства до необхідності та важливості праці менеджерів-волонтерів.
Що сталося в Україні та світі 5 листопада
- 1854 — під час Кримської війни під Інкерманом відбулася битва між російськими та британо-французькими військами, що завершилася поразкою російських військ.
- 1913 — Великобританія анексувала Кіпр і разом із Французькою республікою оголосила війну Османській Імперії.
- 1935 – випущена настільна гра “Монополія”.
- 1953 — у Києві офіційно відкрили міст імені Євгена Патона — першу у світі суцільну зварювальну конструкцію (зроблену лише за допомогою зварювання, без використання сполучних матеріалів).
- 1963 — відкрито станції київського метрополітену “Політехнічний інститут” та “Завод “Більшовик” (тепер “Шулявська”).
- 1964 – відкриття тролейбусного руху у Чернігові.
- 1965 — відкрито станції київського метрополітену “Гідропарк”, “Лівобережна” та “Дарниця”, а також електродепо “Дарниця”.